sosna satellit

Sosna bośniacka ‘Satellit’- odmiana o niezwykłym pokroju, uprawa

Sosna bośniacka ma bardzo wiele odmian. Różnią się one między sobą wysokością, tempem wzrostu, pokrojem, a nawet kolorem igieł. Jedną z ciekawszych odmian jest sosna bośniacka ‘Satellit’. Ma ładny pokrój i nietuzinkowo wyglądające gałęzie. To właśnie jej poświęcimy ten wpis.

 

Sosna bośniacka ‘Satellit’- charakterystyka

Odmiana o pokroju wąskiego stożka. Ta cecha sprawia, że nie zajmuje dużo miejsca i może być sadzona nawet w mniejszych ogrodach. Pędy sosny bośniackiej ‘Satellit’ są silnie skierowane do góry i nieco łukowato wygięte do środka. Igły są bardzo gęsto ułożone, szczególnie na wierzchołkach gałązek. Pęd przewodni jest bardzo mocny i gruby, podobnie jak gałęzie. Sosna bośniacka nawet zimą ma piękną intensywnie zieloną barwę. Kolejną ozdobą tej odmiany są szyszki- młode mają niezwykły fioletowy kolor, następnie brązowieją. Sosna bośniacka ‘Satellit’ cechuje się średnik tempem wzrostu. Jej roczne przyrosty kształtują się na poziomie 20-25 cm. Maksymalnie może dorosnąć do 5 m wysokości.

Sosna bośniacka ‘Satellit’- uprawa

Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Wtedy ma idealny pokrój i staje się jednym z piękniejszych drzew w ogrodzie. Rośnie świetnie na glebach piaszczystych i dobrze przepuszczalnych. Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o odczyn podłoża. Tak samo jak gatunek, odmiana ta bardzo dobrze czuje się na glebach wapiennych. Sosna bośniacka ‘Satellit’ ma małe potrzeby nawozowe. Jedna dawka obornika granulowanego lub nawozu mineralnego w sezonie w zupełności wystarczą. Odmiana ‘Satellit’ podobnie jak gatunek ma pełną mrozoodporność, tak więc nie musimy się martwić , tak więc nie musimy się martwić, że po zimie zastaniemy w ogrodzie suche drzewo.

Sosna bośniacka ‘Satellit’- zastosowanie

Sosna bośniacka ‘Satellit’ dzięki swojemu regularnemu pokrojowi, strzelistemu pokrojowi może być centralnym, wysokim elementem iglastej rabaty. Możemy także stworzyć z niej ciekawie wyglądający luźny szpaler. Ciemna barwa igieł tej odmiany sprawia, że będzie pięknie komponowała się z innymi iglakami o żółtej barwie igieł oraz roślinami o jasnej barwie kwiatów.