Olej tamanu jest wytwarzany z pestek drzewa

Olej tamanu – właściwości i zastosowanie. Naturalna moc uzdrawiania.

Olej tamanu jest wytwarzany z pestek drzewa
W poprzednich wpisach omawiałem różne rodzaje olejów naturalnych, mających zbawienny wpływ na naszą skórę, włosy, czy nawet niektóre schorzenia. Dzisiaj chcę Wam zaprezentować bardzo rzadki olej tamanu, o którym zapewne jeszcze nie słyszeliście, ale mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi zapragniecie go mieć w swojej kosmetyczce 🙂

Olej tamanu – czym właściwie jest?

Olejek tamanu ma ciemnozieloną barwę i orzechowo gorzki zapach. Zastanawiacie się pewnie skąd pochodzi 🙂 otóż olej ten wytwarza się z wiecznie zielonych tamanuba. Drzewo tamanu pochodzi z Południowo – Wschodniej Azji i możemy je znaleźć np. w Tajlandii, Wietnamie, Birmie, Malezji czy Sri Lance. Osiąga wysokość około 35 metrów. Posiada bardzo charakterystyczną ciemną i szorstką korę oraz eliptyczne liście. Drzewo w ciągu roku aż dwa razy zakwita i zmienia swoje kwiaty w żółty owoc, który co ciekawe smakuje jak nasze rodzime jabłka! W ich środku są skryte tzw.”orzechy z orzechów weneckich”, które pozostawia się na okres dwóch miesięcy do wysuszenia, a następnie przy pomocy metody tłoczenia na zimno wytwarza się olej tamanu.

Oleju tamanu- właściwości

Na początek musimy się przyjrzeć jego składowi:

49% kwasu oleinowego, 21% kwasu linolowego, 15% kwasu palmitynowego, 12% kwasu stearynowego. W składzie oleju tamanu znajduje się ponadto wiele innych substancji odżywczych, w tym kumaryna, sterole, glikolipidy, fosfolipidy i żywice.

Teraz przejdźmy do konkretnych właściwości:

  1. odpowiada za właściwe nawilżenie oraz dostarczanie niezbędnych substancji odżywczych naszej skórze,
  2. wykazuje właściwości antyoksydacyjne – radzi sobie z wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia,
  3. pomaga w walce z łupieżem i łuszczycą,
  4. zapobiega wypadaniu włosów i siwieniu,
  5. zapobiega stanom zapalnym mieszków włosowych,
  6. łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry głowy,
  7. chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz przed zanieczyszczeniami środowiska,
  8. pomaga w walce z trądzikiem i zapaleniach skóry,
  9. dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym, pomaga w walce z ropniami czy wypryskiem skórnym,
  10. stosowany regularnie na paznokcie niweluje grzybicę i zapobiega jej nawrotom,
  11. przy regularnym i cierpliwym stosowaniu przed dłuższy okres czasu wygładza i zmniejsza blizny oraz rozstępy,
  12. usuwa zrogowaciały naskórek i pęknięcia,
  13. wygładza i chroni cerę, przez co wygląda młodziej i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu,
  14. przyspiesza regenerację naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nowych żylaków i zmniejsza widoczność tych istniejących.

Ponadto chciałbym dodać, że olej tamanu jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków, a nawet i w medycynie. Stanowi składnik aktywny wielu maści o działaniu leczniczym, produktów przeciwtrądzikowych oraz produktów kosmetycznych zmniejszających przebarwienia i blizny. Można go dodawać np. do domowej maski regeneracyjnej do włosów lub do innych naturalnych kosmetyków, aby podkręcić ich właściwości.

Dlaczego warto zainwestować w olej tamanu?

Istnieje wiele badań, które potwierdzają właściwości lecznicze tego cudownego oleju. Naukowcy udowodnili, że potrafi nawet naprawić uszkodzoną tkankę i tworzyć w jej miejsce nową. Badania w Japonii, USA i Europie pozwoliły wpisać olej tamanu do kategorii super-oleju. Na chwilę obecną praktycznie każda część drzewa tamanu jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Olej wykazuje działanie przeciwzapalne, antybiotyczne i przeciwutleniające a mieszkańcy Pacyfiku używają go już od tysięcy lat. Na chwilę obecną jest najskuteczniejszym olejem naturalnym do użytku zewnętrznego. Niestety drzewa tamanu rosną na bardzo małej powierzchni, a do wyprodukowania 5 kg gotowego do użycia oleju potrzeba aż 100 kg owoców. Dlatego jego cena jest dość wysoka, ale, jak już wielokrotnie to podkreślałem, na zdrowiu i urodzie nie warto oszczędzać, a jedną buteleczkę olejku możemy zastosować na kilka przypadłości, a ponadto jest on bardzo wydajny. Warto sobie wówczas przekalkulować ile wydajemy chociażby w ciągu jednego miesiąca na zwykłe, drogeryjne kremy, które najczęściej zamiast nam pomagać to szkodzą. Moim głównym celem jest zmiana Waszego sposobu myślenia i przekonania Was, że to co pochodzi wprost od natury jest zgodne z naszą ludzką naturą, więc dlatego jest najlepsze 🙂 I tak samo jest w przypadku oleju tamanu.

Czym się kierować przy zakupie?

Jak już wcześniej wspominałem, olej tamanu jest stosunkowo rzadki i dość drogi. Niestety wiele nieuczciwych firm kosmetycznych, kierując się chęcią szybkiego i łatwego zysku, oferuje na rynku nieco tańsze oleje, okłamując konsumentów o ich naturalnym pochodzeniu czy prawdziwości. Olej tamanu jest tylko jeden, ten pochodzący z Południowo – Wschodniej Azji i to jest pierwsza rzecz, jaką powinniśmy sprawdzić przy zakupie.

Jeśli olej jest w bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie odbiegającej od standardów to najlepiej trzymać się od nich z daleka. Należy się także wystrzegać niepewnych źródeł sprzedaży, najlepiej kupować od sprzedawcy, o którym krążą pozytywne opinie.

Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę jest kolor. Musimy się absolutnie trzymać z dala od czarnego i neonowo żółtego olejku. (Czarny kolor oleju powstaje, gdy nie odczeka się aż orzech naturalnie wyschnie, tylko wrzuca się go do ognia, wówczas uwalniają się złe substancje, przybierające czarną barwę. Natomiast neonowy żółty odcień powstaje, gdy olej tamanu jest rozcieńczany z innym olejem nośnym.)

Najlepiej, aby olejek posiadał certyfikat autentyczności na swoim opakowaniu i potwierdzenie badań jakości.

Olej tamanu to naturalny kosmetyk o bardo dobrych właściwościach

Moi Drodzy, olej tamanu wykazuje szereg leczniczych właściwości oraz pielęgnacyjnych. Moim zdaniem warto zainwestować w naturalne piękno i wspierać swoją skórę lub leczyć jej problemy w zgodzie z naturą niż kupować kilka opakowań drogeryjnych kremów, które tylko zapychają pory i przesuszają skórę. Przedstawiłem Wam już całkiem sporo naturalnych olejków, więc warto sobie poczytać o nich wszystkich, w szczególności o ich działaniu i wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Jak powszechnie wiadomo, każdy z nas ma inny rodzaj skóry i inne jej potrzeby, a nasza Matka Natura wychodzi temu naprzeciw oferując nam szereg olejków o przeróżnych właściwościach. Wystarczy zmienić swoje podejście i przekonać się do naturalnego piękna, do czego Was cały czas zachęcam 🙂