Kwitnące sadzonki lawendy 'Siesta'

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’ i ‘Beate’- porównanie odmian, tabela

‘Siesta’ i ‘Beate’ to dwie podstawowe odmiany lawendy o ciemnofioletowych kwiatach. Przez wiele lat uprawiamy je w naszej szkółce i nigdy nie było z nimi problemów. Świetnie radzą sobie w uprawie polowej i ogrodowej. Są z nich zadowoleni zarówno początkujący ogrodnicy, jak i ci bardziej doświadczeni. Często jednak spotykamy się z pytaniami czym te odmiany się różnią. Postanowiliśmy je więc porównać w tabeli, aby lepiej zobrazować występujące pomiędzy nimi podobieństwa i różnice. Mamy nadzieję, że z tego wpisu dowiecie się wiele o tych odmianach i uda nam się zachęcić Was do posadzenia ich w ogrodach.

Lawenda wąskolistna ‘Siesta’ i ‘Beate’- porównanie w tabeli

Cecha‘Siesta’‘Beate’
Wysokość40-50 cm50 cm
Średnica40-50 cm60 cm
Kolor kwiatówCiemnofioletoweCiemnofioletowe
PokrójZwarty. Dobrze zachowuje kulistą formę Zwarty. Po kilku latach uprawy krzew przybiera kształt litery ‘V’ z zaokrąglonym wierzchołkiem.
Długość pędów kwitowychPędy kwiatowe średniej długości- wraz z kwiatostanami 20-30 cm.Długie pędy kwiatowe, wraz z kwiatostanami około 40 cm.
Wygląd kwiatostanówKwiatostany z zaokrąglonym czubkiem. Kwiaty w kwiatostanie ułożone okółkowo z przerwami pomiędzy kolejnymi warstwami- stąd nazwa odmianyKwiaty w kwiatostanie ściślej upakowane, czubek zaokrąglony
ZapachIntensywnie pachną zarówno kwiaty, jak i liście. Zapach bardzo przyjemnyIntensywnie pachną zarówno kwiaty, jak i liście. Zapach bardzo przyjemny
Kolor liściNa wiosnę intensywnie zielone, od czerwca stają się stopniowo coraz bardziej srebrzyste.Na wiosnę intensywnie zielone. Znacznie później niż u odmiany ‘Siesta’ stają się srebrzyste i kolor ten jest mniej intensywny. Jest to szczególnie zauważalne na młodych roślinach.
Kształt liściPodłużne, wąskie z dość ostro zakończonym czubkiem.Podłużne, nieco szersze i dłuższe niż u odmiany ‘Siesta’.
MrozoodpornośćBardzo dobra.Bardzo dobra.
Tempo wzrostuŚrednie.Rośnie nieco szybciej niż odmiana ‘Siesta’.

Podsumowanie

W powyższej tabeli porównaliśmy głownie cechy morfologiczne, ponieważ obie te odmiany mają zbliżone wymagania jeśli chodzi o warunki uprawy. Potrzebują dużo słońca oraz przepuszczalnej gleby o odczynie zasadowym. Obie także dobrze znoszą suszę. Analizując tabelę możemy dostrzec wiele różnic, jeśli chodzi o wygląd kwiatów i liści. Różnice te są szczególnie istotne, gdy planujemy założyć plantację lawendy, ponieważ mają one duży wpływ na późniejsze wykorzystanie lawendy w rękodzielnictwie. I tak np. odmiana ‘Beate’ za sprawą długich pędów kwiatowych, będzie bardzo dobrze nadawać się do tworzenia bukietów. Obie odmiany możemy wykorzystać do produkcji suszu. Jeśli chodzi o zastosowanie w ogrodzie to z tabeli możemy dowiedzieć się, że ‘Siesta’ jest nieco mniejszą odmianą, będzie więc lepiej nadawać się do małych ogrodów i na niższe obwódki, które nie przysłonią nam roślin rosnących za nimi.