Przygotowanie iglaków do zimy rozpoczyna się już od samego startu sezonu wegetacyjnego. Składają się na nie przede wszystkim zabiegi cięcia i nawożenia, które utrzymują roślinę w dobrej kondycji, zagęszczają oraz stymulują silny wzrost. Z uwagi na to, że większość drzew i krzewów iglastych jest roślinami zimozielonymi, musimy potraktować je w szczególny sposób podczas spoczynku zimowego. Należy zapewnić im dostatek wody i wykonać kilka zabiegów wspomagających jej pobieranie oraz transport wewnątrz organizmu roślinnego. Poniżej przedstawiamy kilka czynności , które są niezbędne w procesie właściwego zimowania drzew i krzewów iglastych.
1. Zimowanie iglaków- ściółkowanie
Najlepszym i najtańszym materiałem ściółkującym, który można zastosować jest kora. Ma ona bardzo szeroki dobroczynny wpływ na rośliny w czasie trwania sezonu wegetacyjnego oraz zimą. Musi być jednak przekompostowana i pozbawiona zanieczyszczeń. Kora dobrej jakości dostarcza roślinom próchnicy, a także ogranicza rozwój patogenów glebowych. Jednak jej najważniejszymi zaletami, które mają bezpośredni wpływ na dobre zimowanie drzew i krzewów iglastych jest ograniczenie parowania z gleby oraz zapobieganie jej nadmiernemu nagrzewaniu. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że w podłożu zostaje więcej wody, która może być pobrana przez korzenie roślin. Ogranicza to w znaczny sposób ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej i w konsekwencji zapobiega usychaniu iglaków. Przed zimą korę warto przegrabić i delikatnie zmieszać z warstwą podłoża. Spulchniona i dobrze napowietrzona warstwa stanowi środowisko życia oraz schronienie dla wielu pożytecznych stworzeń.
2.Zabezpieczanie koron iglaków przed zimą
Drzewa i krzewy iglaste, szczególnie te o kolumnowym oraz cylindrycznym pokroju są w znacznym stopniu narażone na złamanie pod ciężarem zalegającego na gałęziach śniegu. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń bardzo ważne jest usuwanie odstających i nadmiernie wybujałych pędów w trakcie sezonu wegetacyjnego oraz prawidłowe nawożenie wzmacniające roślinę. Przed samą zimą korony iglaków należy związać sznurkiem w sposób spiralny. Zapobiegnie to w znacznym stopniu tworzeniu się okiści i uchroni rośliny iglaste przed załamaniami. Mimo tego zabezpieczenia, po intensywnych opadach śniegu należy kontrolować wygląd drzew i krzewów i w razie potrzeby ręcznie usunąć jego nadmiar.
3. Zimowanie iglaków- podlewanie, susza fizjologiczna
Mimo tego, że gleba w okresie zimowym często jest zamarznięta, a wzrost roślin ulega zahamowaniu, to parowanie wody przez liście nie ustaje. W momencie, gdy iglak traci więcej wody niż jest w stanie pobrać, a dodatkowo sytuacja ta ma charakter przewlekły, dochodzi do wystąpienia bardzo groźnej sytuacji nazywanej suszą fizjologiczną. Są na nią narażone w szczególności drzewa i krzewy iglaste, które nie zrzucają igieł na zimę. Istnieje jednak kilka sposobów, które w znacznym stopniu ograniczą ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Przed zimą obowiązkowo należy spulchnić glebę. Dzięki temu zostaną przerwane drobne kanaliki, którymi wyparowuje woda. Ważna jest także dbałość o dobre nawodnienie roślin i częsta kontrola wilgotności podłoża. Zimozielone iglaki trzeba podlewać również podczas zimy, w okresach gdy gleba jest rozmarznięta. Szczególną troska należy objąć te rosnące w pojemnikach.
Najważniejszymi czynnikami pogodowymi, które mogą wywołać stan suszy fizjologicznej w okresie zimowym są słońce, wiatr oraz silny mróz. W związku z tym młode sadzonki oraz wrażliwe rośliny iglaste, szczególnie te rosnące na stanowiskach wietrznych warto okryć agrowłókniną. Materiał ten zabezpiecza przed mrozem, a także chroni iglaki przed wysuszającymi podmuchami mroźnego wiatru. Minimalizuje to straty wody, których doświadcza w tym czasie roślina.