Woda różana była znana od tysięcy lat. Miała swoje honorowe miejsce wśród kosmetyków Kleopatry. Ceniono ją nie tylko za piękny zapach, ale i za szerokie działanie lecznicze. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry. Dzięki bardzo prostemu składowi, nie podrażnia i nie wywołuje alergii. Ma działanie kojące, oczyszczające i przeciwzapalne. Łagodzi zmiany trądzikowe. Woda różana jest naturalnym kosmetykiem o wszechstronnym zastosowaniu, który powinien znaleźć się w każdym domu.
Woda różana- trochę historii…..
Woda różaną wykorzystywano od tysięcy lat. Dobrze znali ją Grecy, Rzymianie oraz Egipcjanie. Była nie tylko kosmetykiem, ale też czczonym symbolem piękna. Tworzono specjalne pola uprawne róży damasceńskiej, które były tak samo ważne, jak te gdzie rosło zboże. Ówczesne kobiety wykorzystywały wodę różaną jako środek przeciwko zmarszczkom. Szeroko stosowano ją również w kuchni. Podobno była ulubionym kosmetykiem Kleopatry. Proces destylacji wody różanej został udoskonalony w XI wieku przez perskiego chemika Ibn Sina znanego również jako Avicenna. Ten w 100% naturalny produkt przybył do Europy dzięki krucjatom i zadomowił się na dobre.
Skład i otrzymywanie wody różanej
Woda różana jest produktem ubocznym przy otrzymywaniu olejku różanego. Uzyskuje się ją poprzez destylację płatków róży parą wodną. Do tego procesu najczęściej wykorzystuje się trzy gatunki róży: stulistną, damasceńską oraz francuską. Proces produkcji wody różanej nie jest zbyt wydajny, dlatego dobry, 100 % naturalny produkt musi kosztować. W sprzedaży często możemy spotkać podróbki z dodatkiem wielu sztucznych substancji. Skład prawdziwej wody różanej musi być ograniczony wyłącznie do jednego lub dwóch składników. Na opakowaniu powinien przedstawiać się następująco: Aqua Rosa damascene lub Rosa damascena Flower Water lub woda+olejek różany. Produktów, które zawierają inne substancje należy unikać, bo nie są prawdziwą wodą różaną i mogą wywoływać alergie.
Właściwości i zastosowanie wody różanej
1. Kuchnia
Piękny aromat wody różanej znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Wszyscy uwielbiający pączki z różana konfiturą, powinni kupić tą kwiatową wodę i aromatyzować nią swoje słodkie dania. Może być dodawana do lodów, deserów oraz jako polewa do owoców. Mieszkańcy rejonów, z których się wywodzi dodają ją nawet do dań mięsnych. Woda różana świetnie sprawdzi się także jako dodatek do herbaty i kawy oraz nada przyjemnego aromatu zwykłej wodzie źródlanej. Dzięki temu, że jest składnikiem naturalnym, nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, w przeciwieństwie do wielu chemicznych dodatków, które są wszechobecne w dzisiejszej żywności.
2. Uroda i zdrowie
Woda różana jest często stosowana w aromaterapii. Ma przyjemny, delikatny zapach uspokajający układ nerwowy i wpływający pozytywnie na pracę serca. Jej właściwości przeciwbakteryjne sprawiają, że staje się pomocna przy sezonowych przeziębieniach. Dzięki temu, że jest bardzo delikatna i nie narusza warstwy hydrolipidowej skóry, może być stosowana jako tonik. Ponadto wykazuje działanie kojące, nawilżające i odżywiające. Przyjrzyjmy się się dokładniej korzyściom płynącym ze stosowania wody różanej dla włosów, oczu i skóry.
a) Woda różana a włosy
Jest ratunkiem dla suchych i uszkodzonych włosów
W dzisiejszych czasach nasze włosy narażone są na działanie wielu czynników osłabiających ich strukturę. Farby, zanieczyszczenia, a nawet gorące powietrze mają na nie negatywny wpływ. Z pomocą przychodzi woda różana, która bardzo dobrze radzi sobie z ich naprawą, poprzez odpowiednie nawilżenie i odżywienie.
Niweluje negatywny wpływ szamponu
Czasami zdarzy się, że któryś składnik szamponu nie odpowiada naszym włosom. Stają się one suche i łamliwe. Oczywiście pierwszy krok jaki należy wykonać to zmiana szamponu, ale jako dodatek wspomagający bardzo dobrze sprawdzi się woda różana. Wystarczy zastosować jej niewielką ilość zaraz po umyciu włosów.
Redukuje łupież i wpływa pozytywnie na skórę głowy
Zamiast używać silnych szamponów przeciwłupieżowych z wieloma szkodliwymi substancjami, zastosuj wodę różaną. Szczególnie dobrze działa w połączeniu z nasionami kozieradki. Należy je w niej moczyć do czasu, aż staną się miękkie, a następnie wymieszać oba składniki i delikatnie wmasowywać w skórę głowy. Woda różana poprawia krążenie skórne co sprawia, że infekcje trwają krócej i mają łagodniejsze przebieg.
b) Woda różana a oczy
-Najczęściej stosowana w formie okładów. Działa kojąco oraz ujędrniająco na zmęczone okolice oczu. Kilka kropli zastosowanych do wnętrza ma działanie nawilżające.
c) Woda różana a skóra
-może być stosowana przy każdym typie cery;
-wspomaga gojenie blizn;
-tonizuje skórę i działa antybakteryjnie;
-pomaga walczyć z trądzikiem;
-odżywia i regeneruje skórę;
-pomaga utrzymać właściwe pH;
-może służyć jako środek łagodzący stosowany po opalaniu.