Choina kanadyjska to świetna roślina na zimozielony żywopłot

Żywopłot do cienia z choiny kanadyjskiej (Tsuga canadensis)

Choina kanadyjska bardzo mocno wyróżnia się na tle innych iglaków. Znosi zacienienie dużo lepiej  niż cisy i nawet po wielu latach wygląda estetycznie. Jej gałęzie rozmieszczone są na całej długości pnia. Dzięki silnie przytwierdzonym igłom o żywozielonej barwie rozświetlają ogród przez cały rok. Choiny nie osypują się i nie łysieją od dołu. Bardzo dobrze znoszą przycinanie  i dają się dowolnie formować. W Polsce są jeszcze mało popularne, ale mamy nadzieję, że ten wpis zachęci Państwa do tworzenia żywopłotów z tych pięknych roślin.

Charakterystyka choiny kanadyjskiej

W naturalnych siedliskach jest dużym drzewem dorastającym do 30 m wysokości. Jej gałęzie są ułożone na całej długości pnia. Nawet u starszych egzemplarzy nie ujrzymy ogołoconego dołu. Choina kanadyjska rośnie w formie szerokiego stożka. Jej cechą charakterystyczną jest to, że często wytwarza wiele pni. Posiada delikatne, miękkie w dotyku igły o żywozielonej barwie, które pozostają na gałęziach przez cały rok. Dzięki temu żywopłot z choiny kanadyjskiej chroni ogród przed hałasem i zanieczyszczeniami niezależnie od pory roku. Jej dodatkową ozdobą są niewielkie szyszki o jasnobrązowej barwie. Pojawiają się one na gałęziach w maju. Opisywany iglak w Polskich warunkach klimatycznych rośnie dość wolno, ale za to bardzo zwarcie. Maksymalna wysokość żywopłotu jaki można uzyskać z choiny kanadyjskiej to 4-5 m. Przy odpowiednio wysokiej wilgotności będzie potrzebowała na to 10-12 lat.

choina kanadyjska idealnie nadaje się do stworzenia żywopłotu w cieniu

Żywopłot z choiny kanadyjskiej- uprawa

Preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste. Bardzo nie lubi ostrego, palącego słońca. Rośnie najlepiej na żyznej i próchnicznej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, ale nie bagniste. Choina kanadyjska bardzo lubi zraszanie i czuje się świetnie w pobliżu zbiorników wodnych. Do szybkiego wzrostu i intensywnego zagęszczania się potrzebuje nawożenia. Co 2 lata w pobliżu żywopłotu z choiny kanadyjskiej warto wkopać kompost, który wzbogaci glebę w próchnicę i związki odżywcze. Oprócz tego 2 razy w sezonie stosujemy niewielką dawkę granulowanego obornika lub mieszankę azotową. Opisywane iglaki bardzo dobrze znoszą formowanie. Pobudza ono ich wzrost oraz nadaje regularnego pokroju. Przeprowadzamy je dwa razy w sezonie- na początku kwietnia oraz na końcu sierpnia. Choina kanadyjska cechuje się dobrą mrozoodpornością. Podczas zimowego spoczynku należy o nią dbać tak samo jak o inne iglaki zimozielone. Glebę wokół roślin warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową.

Zastosowanie

Choina kanadyjska nadaje się przede wszystkim do tworzenia formowanych żywopłotów. Jako jeden z niewielu iglaków może rosnąć w cieniu. Dzięki temu można nią wypełniać te miejsca w ogrodzie  gdzie nie radzą sobie rośliny lubiące słońce. Jeśli w otoczeniu domu posiadamy oczko wodne lub staw to w jego pobliżu wygospodarujmy miejsce dla choiny kanadyjskiej. Wilgotne powietrze i gleba  sprawią, że będzie rosła szybko i uzyska piękna żywozielona barwę. Komponujmy ją zawsze z roślinami o podobnych wymaganiach siedliskowych np brunnerami, cisami i winobluszczami.

Sadzimy żywopłot z choiny kanadyjskiej

Pas, w którym będzie przebiegał żywopłot z choiny kanadyjskiej powinien mieć minimum 1 m szerokości. Rośliny będziemy sadzić w jednym rzędzie co 50 cm. W sprzedaży najczęściej dostępne są sadzonki rosnące w pojemnikach. Mają one dobrze rozwinięty system korzeniowy i można sadzić je przez cały sezon wegetacyjny.

Na samym początku należy zająć się przygotowaniem gleby. Miejsce, w którym będzie przebiegał żywopłot oczyszczamy z darni, chwastów oraz innych zanieczyszczeń mechanicznych, a następnie przekopujemy. Przy pomocy grabi wyrównujemy terem. Jeśli posiadamy w ogrodzie glebę gliniastą lub piaszczystą, to musimy wzbogacić ją żyźniejszym podłożem.Do tego celu możemy wykorzystać gotowe mieszanki dostępne w sklepach ogrodniczych. Gdy mamy już kupioną ziemię możemy zacząć wykonywać kolejne kroki. W miejscu przebiegu  żywopłotu  kopiemy rów o głębokości i szerokości dwa razy większej niż bryła korzeniowa sadzonek. Na jego dno wrzucamy niewielką ilość kompostu i rozkładamy go równomiernie. Połowę wykopanej ziemi mieszamy ziemi mieszamy z żyznym podłożem ogrodniczym w stosunku 1:1. Część przygotowanej mieszanki wsypujemy  do wykopanego rowu. Sadzonki rozmieszamy co 50 cm. Powinny znajdować się na takiej samej głębokości na jakiej rosły w doniczce(cała bryła korzeniowa musi znaleźć się pod powierzchnią ziemi). Wsypujemy resztę podłoża i dobrze ubijamy. Wyrównujemy teren tak, aby nie występowały pagórki lub zaniżenia terenu.
W przypadku, gdy mamy w ogrodzie podłoże żyzne i próchniczne, to możemy ograniczyć się wyłącznie do wykopywania dołków pod każdą sadzonkę bez kopania rowu i wymiany gleby.

Przedstawiamy gatunki roślin bardzo dobrze nadające się do stworzenia żywopłotu w cieniu

Pielęgnacja żywopłotu

Po zakończeniu sadzenia rośliny należy obficie podlać. Częste dostarczanie wody należy kontynuować przez 2-3 miesiące od momentu utworzenia żywopłotu z choiny kanadyjskiej. Przycinamy go dwa razy w sezonie- w kwietniu i na końcu sierpnia. Wiosną tniemy suche i uszkodzone gałęzie oraz połowę zeszłorocznych przyrostów. Latem delikatnie skracamy czubki młodych pędów oraz wycinamy gałęzie psujące formę. Gleba wokół żywopłotu z choiny kanadyjskiej powinna być wyściółkowana przekompostowaną korą sosnową.