Jabłoń Kosztela należy do jednych z najstarszych odmian jabłoni, jej historia sięga aż do XVI w. Wówczas w Pałacu w Wilanowie hodował ją król Jan III Sobieski, ponieważ uwielbiała je jego ukochana Marysieńka. Jabłoń stała się bardzo popularna w całym kraju, jednak w dzisiejszych czasach jest rzadko spotykana i jest prawdziwym rarytasem wśród smakoszy jabłek.
Jabłoń ‘Kosztela’- charakterystyka
Kosztela należy do długowiecznych drzewek owocowych o intensywnym wzroście. Okres plonowania wypada dość późno, bo dopiero po od 4 do 7 lat od momentu posadzenia. Jej główną cechą jest to, że owocuje naprzemiennie – co drugi rok obficie.
- Drzewo – jabłoń osiąga bardzo duże rozmiary, jej korona w kształcie kuli jest rozległa i mocno zagęszczona.
- Owoce – jabłka są jej znakiem rozpoznawczym – zielona skórka może przybrać jedynie lekko żółtawy kolor, nie przybierając żadnego rumieńca, średniej wielkości. Są trudne do zbioru i transportu – łatwo sinieją i się obtłukują. Jeśli chodzi o smak to tuż po zbiorze smakują niezbyt dobrze i są twarde. Dopiero po odleżeniu nabierają unikalnego smaku, którego nie ma żadna z odmian.
Jabłoń ‘Kosztela’- uprawa
Jeśli chodzi o wybór sadzonki to radziłbym Wam kupić okaz szczepiony na podkładce karłowej. Minusem szczepionych drzewek jest to, że mają większe wymagania zarówno pokarmowe jak i wodne. Ich korzenie rosną płytko, dlatego drzewko wymaga podpory. Natomiast ich ogromną zaletą jest to, że plony są obfitsze, a niski wzrost ułatwia pielęgnację gałęzi a także same zbiory.
- Warunki uprawy – Kosztela najlepiej będzie rosła na stanowisku słonecznym. Preferuje gleby lekko kwaśne do obojętnych, najlepiej piaszczysto – gliniaste, żyzne z dużą zawartością próchnicy. Jest to odmiana mrozoodporna, odporna na choroby i szkodniki.
- Pielęgnacja – w przypadku przycinania naszej jabłonki to warto to robić regularnie wiosną. Jeśli formujecie młode okazy to odginajcie ich pędy pod kątem co najmniej 45 stopni. Gdy jabłonka ma już ponad 4 lata to wymaga prześwietlania i cięcia odnawiającego. W lipcu i w sierpniu, gdy Kosztela zacznie plonować należy przerzedzać zawiązki owocowe, by rosły co 10-15 cm.
Zbiór i przechowywanie
Jabłoń Kosztela jest odmianą dość późną – jabłka osiągają swą dojrzałość dopiero w 2 lub 3 tygodniu września. Jak już wspominałem, jabłka muszą swoje odleżeć, dlatego najlepiej spożywać je dopiero w październiku lub w listopadzie. Jeśli chodzi o przechowywanie to da się je przechowywać w warunkach chłodniczych nawet do początku stycznia.
Moi Drodzy, mam nadzieję, że w tym artykule udało mi się Was przekonać do uprawy jabłoni w przydomowym ogrodzie. Smak własnego jabłka na pewno wynagrodzi Wam cały trud, jaki będziecie musieli włożyć w uprawę. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z drzewkami to ta odmiana jest właśnie dla Was, musicie tylko dokładnie stosować się do powyższych wskazówek 🙂