Chyba każdy z nas miał okazję zetknąć się z tą rośliną, tym bardziej że przybywa jej w polskich ogrodach. Z roku na rok firmy specjalizujące się w architekturze krajobrazu tworzą coraz więcej nasadzeń z lawendy. Zdobi już nie tylko przydomowe ogrody, ale także skwery, słoneczne miejsca w parkach oraz centra miast. Nadaje im rustykalny charakter oraz przywołuje wspomnienia z wycieczek do Francji oraz sielskich wakacji u babci na wsi. Nawiązując właśnie do babci to trzeba wspomnieć, że lawenda nie jest rośliną nową i nie pojawiła się w Polsce znikąd. Sadzono ją w ogrodach już kilkadziesiąt lat temu. Była wykorzystywana jako ozdoba przestrzeni wokół domu oraz surowiec zielarski. Co sprawiło że w XXI w. wróciła do łask ze zdwojoną siłą? Moda na lawendę cały czas trwa.
1. Większa dostępność gatunków i odmian lawendy
Kilkadziesiąt lat temu w ogrodach można było spotkać wyłącznie jeden gatunek zwany lawendą lekarską. Niepozorne fioletowe kwiaty o pięknym cytrynowym aromacie, nieśmiało wyłaniające się zza wiejskiego, już lekko spróchniałego płotu, otoczone masą innych kwitnących roślin- tak właśnie wyglądała większość ogródków dawnej polskiej wsi. A co mamy dzisiaj? Nowoczesne aranżacje z odpowiednio dobraną kolorystyką i uporządkowaną strukturą. W ich plan świetnie wpasowują się niezliczone odmiany lawendy, które są dostępne dzisiaj w handlu. Ich wysoka mrozoodporność, zwarta forma oraz bardzo szeroka gama barw i odcieni kwiatów sprawia, że mogą zostać dopasowane praktycznie do każdego nowoczesnego ogrodu i cieszyć oko właściciela przez bardzo długi czas.
2. Lawenda- roślina mało wymagająca
Toleruje suszę, bardzo dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz na glebach piaszczystych. Chociaż wymaga nawożenia to i tak znajduje się w czołówce roślin, którym nie trzeba poświęcać dużo uwagi. W dzisiejszym świecie ludzie mają coraz mniej czasu i nie mogą sobie pozwolić na przesiadywanie godzinami w ogrodzie. W branży ogrodniczej spadło zainteresowanie roślinami jednorocznymi, które trzeba w każdym sezonie sadzić od nowa. Ich miejsce zajęły szybko rosnące i mało wymagające rośliny wieloletnie, do których należy lawenda. Może rosnąć na jednym stanowisku kilkanaście lat, dobrze zimuje i wytwarza aromatyczne kwiatostany o intensywnej barwie. Można chcieć czegoś więcej?
3. Nasadzenia masowe- moda na lawendę w dużej ilości
Dużą popularność w ostatnim czasie zyskały nasadzenia masowe. Wiadomo, że im większa ilość roślin z jednego gatunku i jednej odmiany w jednym miejscu tym lepszy efekt estetyczny. Oczywiście wszystko musi współgrać z otoczeniem i idealnie się w nie wpasowuje. Do takich nasadzeń coraz częściej wykorzystuje się lawendę. Kilkaset krzewów rosnących w jednym miejscu i tworzących fioletowe, pachnące dywany to naprawdę niezapomniany widok. Także długie obwódki, ciągnące się przez kilka lub kilkadziesiąt metrów wzdłuż ścieżek wyróżniające się intensywnym fioletem i przyjemnym delikatnym zapachem unoszącym się nad całym ogrodem to chyba największe marzenie każdego miłośnika roślin. A wszystko dzięki niewielkim krzaczkom lawendy, które w dużej ilości tworzą niezapomniane widoki.
4. Wszechstronne wykorzystanie
Coraz chętniej w ogrodach sadzone są rośliny o wielokierunkowym wykorzystaniu. Spełniają one rolę estetyczną oraz można z nich pozyskać owoce, kwiaty oraz liście, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego. Jedną z tych roślin jest lawenda. Jej silny aromat wabi do ogrodu pożyteczne owady, które umożliwiają właściwe owocowanie innym roślinom oraz ograniczają populację szkodników w ogrodzie. Lawendowy susz może posłużyć jako naturalny zapach szafy oraz wzbogacić smak przygotowywanych w domu potraw. Powyższe zastosowania to tylko kropla w morzu pomysłów jak wykorzystać lawendę.
5. Moda na lawendę, ekologie i naturalne dodatki
Sprzedaż i znaczenie ekologicznych produktów ciągle rośnie. A producenci tych konwencjonalnych w reklamach starają się podkreślić dużą ilość dodatków będących surowcami naturalnymi. Jedną z roślin chętnie wykorzystywanych właśnie jako taki składnik jest lawenda. Coraz częściej słyszy się szampon z dodatkiem lawendy, lawendowe mydło, miód, lawendowy olejek oraz cała gama innych produktów kończących się słowem….z lawendą. Słysząc to chcąc nie chcąc ta roślina utkwi w umysłach konsumentów. Potem następują poszukiwania w internecie, aby czegoś dowiedzieć się o tej roślinie. Często kończy się to zakupem sadzonek lawendy i posadzeniem ich we własnym ogrodzie. Nie ma w sumie w tym nic dziwnego, ponieważ jest ona na tyle piękna i magiczna, że powinna mieć swoje miejsce w każdym ogrodzie.