Przemysł chemiczny bardzo dynamicznie się rozwija. Duże koncerny prześcigają się wręcz w produkcji coraz to nowszych środków ochrony roślin czy “cudownych” nawozów, po których ma urosnąć szybciej i więcej. Ale czy na pewno tego właśnie chcecie w swoich przydomowych ogródkach? Nasze babcie stosowały tylko naturalne, domowe środki ochrony roślin czy nawożenia, a ich plony zawsze były obfite i starczały na całą zimę dla całej rodziny. Jak już zapewne wiecie uprawa własnego ogródka wcale do łatwych nie należy, ale po co ten trud skoro zmarnujecie go stosując dużą ilość chemicznych oprysków i sztucznych nawozów? Czy warto? W dzisiejszym artykule przedstawię Wam naturalne nawozy w ogrodzie, które śmiało możecie u siebie stosować.
1. Naturalne nawozy w ogrodzie- kompost
Swoje obierki czy resztki warzyw i owoców wyrzucacie do bioodpadów i jeszcze za to płacicie? Popełniacie ogromny błąd! Kompostownik jest obowiązkowym i niezbędnym elementem każdego ogrodu. Do naszego kompostownika można wrzucać resztki roślin, obierki z owoców i warzyw, wycięte części roślin, drzew i krzewów. Nie wrzucamy natomiast elementów pochodzenia zwierzęcego (kości, resztek mięsa), bardzo grubych gałęzi, roślin skażonych chorobami lub szkodnikami, cytrusów, roślin spleśniałych. Chcąc przyśpieszyć rozkład kompostu można go przesypywać wapnem. Jeśli chodzi o zastosowanie to świetnie sprawdzi się jako nawóz, podłoże do inspektu czy jako ściółka.
Kompostem nawozimy glebę tuż przed siewem lub sadzeniem roślin. Sałata, szpinak, ogórek czy rzodkiewka będą nam za to szczególnie wdzięczne. Nawóz należy rozsypać na przekopaną ziemię w dawce 20-60 kg na 10 m2 i zagrabić.
2. Naturalne nawozy w ogrodzie- obornik
Obornik jest jednym z najstarszych naturalnych nawozów. Pochodzi od zwierząt. Może być od krów, koni, świń czy ptaków. Obornik jest bogatym źródłem azotu. Najlepiej go stosować jesienią. Jeśli nie macie swoich zwierzaków, nie przejmujcie się. Obornik jest powszechnie dostępny w formie granulek w sklepach ogrodniczych. Ten nawóz rozluźni strukturę gleby i wzbogaci ją w próchnicę. Każdy z rodzajów obornika posiada nieco inne właściwości:
- ptasi – choć niepozorny, jest bardzo aktywny ze względu na dużą ilość azotu, należy go stosować z dużą ostrożnością,
- koński – zawiera mało wody, ale za to dużo substancji mineralnych,
- świński – jest bogaty w azot i potas,
- krowi – bogaty w substancje mineralne i potas, ze względu na właściwości wiążące powinien być stosowany na lekkich glebach.
Jeśli chodzi o stosowanie to najlepiej stosować go jesienią w dawce 50-80 kg na 10 m2 wkopując go na głębokość 20 cm na glebach lekkich i 8-12 cm na glebach cięższych. Całość grabimy i zostawiamy aż do wiosny. Zanim go zastosujecie dokładnie przemyślcie co gdzie chcecie posadzić, ponieważ niektóre warzywa nie mogą być sadzone czy siane bezpośrednio po oborniku.
3. Nawóz naturalny w ogrodzie- poplon
Ziemia, która już raz wydała plon w danym roku staje się nieco wyjałowiona, dlatego warto po zbiorach wysiać tzw. poplon, czyli rośliny zielone, które odżywiają glebę przede wszystkim w azot, ale nie tylko. Taką formę nawozu rośliny lepiej przyswoją w następnym roku. Ponadto poplon zahamuje rozrost chwastów, zapobiegnie erozji czy wypłukiwaniu z gleby składników. Struktura gleby ulegnie rozluźnieniu, stanie się bogatsza w próchnicę oraz pulchniejsza. Ponadto Wasz ogród jesienią może pięknie się zazielenić.
-
Jakie rośliny warto wysiać na poplon?
Najlepiej sprawdzą się gatunki szybko rosnące, z grupy roślin motylkowych, takich jak: łubin, groch pastewny, facelia, gryka, seradela, wyka i bobik. Rzadziej stosuje się gorczycę i rzepak. Wysiewając poplon nie musicie wybierać tylko jednej rośliny – możecie je śmiało ze sobą mieszać.
-
Kiedy wysiać poplon a kiedy go przekopać?
Ogrodnicy stosują się do dwóch terminów:
– w sierpniu wysiewa się poplon tzw. letni – przekopuje się go jesienią,
– późną jesienią wysiewa się polon ozimy – przekopuje się go wiosną.
Jeśli chodzi o przekopywanie poplonu to powinniście to zrobić zanim rośliny zakwitną i wydadzą nasiona. Na glebach bardziej zwięzłych nieco płycej niż na glebach lżejszych. Po przekopaniu musicie ziemię wyrównać grabiami.
Moi Drodzy, przedstawiłem Wam już 3 podstawowe nawozy naturalne. Do Was należy wybór który z nich zastosujecie w swoim ogrodzie. Musicie na początek sprecyzować czego Wasz zielony zakątek potrzebuje. Niezależnie od tego, który wybierzecie będzie to lepszy i zdrowszy wybór niż gotowe sztuczne nawozy.