kamien_polny

Kamień w ogrodzie- ściółka, budulec, bruk

Kamień jest jednym z tych materiałów, które dają ogromne możliwości jeśli chodzi o wykorzystanie w ogrodzie. Bardzo dobrze współgra z drewnem, cegłą i innymi naturalnymi materiałami. Może służyć jako ściółka, być świetnym budulcem ścieżek i innych elementów małej architektury ogrodowej. Nigdy się nie starzeje, nie trzeba go wymieniać i wygląda estetycznie. W tym wpisie przybliżymy najważniejsze zastosowania kamienia w ogrodzie.

 

1. Kamień do ściółkowania

Najbardziej popularne ściółki w polskich ogrodach to kora i kamień. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Kora wzbogaca glebę w substancje organiczne, jednak lekko ją zakwasza i wymaga corocznego uzupełniana. Kamień gleby nie wzbogaca, ale ma tą przewagą nad korą, że jest wieczny. Występuje w różnych kolorach, w związku z tym w zależności od potrzeb możemy nim ściemnić lub rozjaśnić dane miejsce w ogrodzie. Przed wysypaniem kamienia najlepiej rozłożyć agrotkaninę. W miejscach gdzie chcemy sadzić rośliny, wycinamy koła, aby gleba wokół nich oddychała. Obkładamy je wokół większymi kamieniami lub innymi elementami, żeby drobny kamień się nie osypywał( zdjęcie poniżej). Koła bez agrotkaniny możemy także wyściółkować. Zastosujmy wtedy kamień o innym kolorze lub korę, aby uniknąć monotonii. Nieco problemów może nastręczyć utrzymanie czystości w kamieniu. Liście i inne zanieczyszczenia można usuwać ręcznie lub wydmuchiwać.

2. Kamień- materiał budowlany w ogrodzie

Kamień jest jednym z najtańszych materiałów budowlanych. Można z niego wykonywać przeróżne elementy małej architektury ogrodowej. Z kamienia polnego