Sadzonki cisów trzeba wybierać z rozwagą

Sadzonki cisów- czym się kierować przy zakupie?

Cisy to rośliny cieszące się popularnością w polskich ogrodach od dziesięcioleci. Są one nie zastąpione przy tworzeniu żywopłotów czy szpalerów. Pięknie prezentują się w kompozycjach na rabatach. Mogą także służyć jako obwódki dzielące poszczególne części ogrodu. Wszystkie te rzeczy są możliwe jeśli znajdziemy odpowiedniej jakości sadzonki cisów. Jak je rozpoznać? O tym poniżej…

1. Sadzonki cisów-  nie kupuj “na wysokość”

Przy zakupie często kierujemy zasadą, że im sadzonka wyższa tym lepiej bo szybciej urośnie. Jest prawda, ale nie zawsze. Dobre sadzonki cisów muszą być już od młodego wieku przycinane. W przeciwnym razie nie zagęszczą się odpowiednio i ich wygląd będzie mało estetyczny. Sadzonka przycinana zawsze będzie niższa od tej nieprzycinanej w tym samym wieku. Co z tego więc, że kupimy cisy o wysokości 50 cm łyse i mało zagęszczone, które i tak będziemy musieli przycinać. Wtedy z tej wysokości zrobi się nam 30 cm i dodatkowo będziemy musieli czekać sezon lub dwa, aż rośliny wyładnieją i odpowiednio się zagęszczą. Nigdy nie oceniajmy, więc sadzonek tylko na podstawie wysokości.

2. Korzenie

Korzenie to najważniejsza część rośliny. Zaopatrują one wszystkie tkanki w wodę oraz inne substancje potrzebne do wzrostu. Jeśli one chorują to choruje cała roślina. W związku z tym przy zakupie sadzonek cisów musimy zwracać na nie uwagę. Po wyciągnięciu bryły korzeniowej z doniczki naszym oczom powinna ukazać się plątanina dużej ilości korzeni. Ich kolor może być biały(młode) lub brązowy(starsze). W żadnym wypadku nie mogą być czarne i zgnite. Taki stan będzie świadczył o chorobie grzybowej lub ciągłym nadmiernym podlewaniu. Cisa o zgnitych korzeniach bardzo ciężko jest uratować. Przy zakupie zwracajmy więc uwagę na korzenie. Wyciągnijmy roślinę delikatnie z doniczki i sprawdzajmy ich stan.

3. Sadzonki cisów- odmiany wybierajmy z rozwagą

Dobór odpowiedniej odmiany dostosowany do przeznaczenia w ogrodzie jest tak samo ważny jak dwa wcześniejsze punkty. Do wyboru mamy ogromną ilość odmian cisa pospolitego i pośredniego. Te dwa gatunki bardzo dobrze znoszą polskie warunki i zimują w naszym klimacie. Na wysokie żywopłoty wybierajmy cisa pośredniego ‘Hilli’ lub ‘Hicksi’ oraz podstawowy gatunek cis pospolity. Do tworzenia szpalerów odpowiedni będzie cis pośredni ‘Wojtek’ oraz cisy pospolite ‘David’ i ‘Fastigiata Robusta’. Niskie obwódki podobnie jak wysokie żywopłoty z cisa pośredniego ‘Hilli’ jednak musi on być częściej i radykalniej cięty.

cis fastigiata robusta
Młody cis ‘Fastigiata Robusta’