Ważnym czynnikiem, który decyduje o tym czy kupimy dany produkt spożywczy jest cena. Faktem jest, że zdrowa żywność jest droższa od tej konwencjonalnej. Jednak dzięki kilku prostym sposobom, możecie jeść dobrze i tanio. A jakie to sztuczki? O tym opowie wam ten wpis.
1. Kupuj na targu lub bezpośrednio od rolników.
Kupując jedzenie bezpośrednio od producenta omijamy całe rzesze pośredników, którzy dokładają swoją marżę. Na targu możemy ponegocjować cenę oraz poznać osobiście naszego dostawcę, pomysłowo podpytać o stosowaną przy uprawie chemię oraz ocenić warzywa i owoce. Pamiętaj, że niekoniecznie te piękne, duże i z błyszczącą skórką są najzdrowsze!
2. Wybieraj produkty, których naprawdę potrzebujesz
Gdy robimy zakupy w marketach, często jesteśmy narażeni na szereg manipulacji stosowanych przez sprzedawców, którzy chcą napełnić nasze koszyki za nas. 🙂 Ulegając im, przynosimy do domu niepotrzebne, drogie produkty, które będą zalegać w lodówce tygodniami. I w końcu i tak je wyrzucimy. Naszym wybawieniem okaże się…kartka z listą zakupów. Dzięki niej kupimy tylko zaplanowane produkty, a nasz portfel nie opustoszeje.
3. Kupuj żywność krajową, tańszą od importowanej.
Może najpierw przykłady: jabłko zamiast pomarańczy, śliwka zamiast daktyla, a kasza jaglana zamiast komosy ryżowej. Już rozumiecie? Połowę taniej i dużo zdrowiej. Nie ulegajmy modzie, że bez ananasa, komosy, cytrusów czy wyciągów z roślin tropikalnych zdrowe odżywianie to bujda. W Polsce mamy owoce, warzywa i pseudozboża, które są tańsze i zdrowsze niż wymysły mediów.
4. Jedz mniej, ale pożywniej.
Społeczeństwa wysokorozwinięte jedzą za dużo. Zrezygnujmy z pustych kalorii. Z ciastek, cukierków, białego pieczywa i innych oczyszczonych oraz przetworzonych produktów, które tylko potęgują uczucie głodu. Gdy przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze na zdrowe produkty to najemy się do syta i zostanie nam jeszcze na inne przyjemności.
5. Zrezygnuj lub ogranicz używki.
Chcesz rzucić palenie?-zmień dietę. Zdrowe odżywianie w dużej mierze wspomaga zrywanie z uzależnieniami. Jak wiemy potrafią być one bardzo drogie. Jedzenie samo nałogu nie rzuci, ale przy dawce naszej silnej woli może zdziałać cuda. Jeśli się uda, zaoszczędzisz dużo- a przede wszystkim sporo zdrowia.
6. Uprawiaj własne warzywa i owoce.
Duża z nas ma własne ogródki. Wiele z nich z braku czasu właścicieli porasta trawa, iglaki lub pokrywa stary beton. Czy naprawdę mamy aż tak mało czasu? Może warto zrezygnować z serialu, zakupów w centrum handlowym albo kolorowej gazety, a czas ten przeznaczyć na stworzenie estetycznego ogrodu warzywno-owocowego. Będzie on lśnił swoim naturalnym pięknem i wyjątkowością w pobliżu naszych domów. Dostarczymy sobie w ten sposób zdrowego ruchu, świeżych warzyw, owoców i ziół oraz zaoszczędzimy pieniądze.
7. Sam przygotowuj posiłki.
Zapytacie pewnie-kiedy? Praca, studia, dom, dzieci pochłaniają dużo czasu, a gdzie tu jeszcze samemu gotować? Dla większości z nas przygotowywanie jedzenia to okrutny obowiązek, a przecież dzięki niemu żyjemy, mamy siłę, aby sprostać wszystkim trudom dnia. Czy pamiętacie wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków z babcią, mamą, całą rodziną przy jednym stole? Czy to według was było nieprzyjemne? Na pewno nie! To co się stało!? Dlaczego fastfoody są pełne, a o dobrym rodzinnym obiedzie wielu już zapomniało? Po ciężkim dniu pracy wielu woli usiąść przed telewizorem i tym sposobem spędzić resztę popołudnia. A naprawdę warto wyjść wspólnie z partnerem, dziećmi albo samotnymi osobami starszymi na zakupy i wspólnie przygotować jedzenie, które z powodzeniem możemy przechować i cieszyć się niepowtarzalnym smakiem przez kilka dni. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 50% kosztów gotowej żywności i jednocześnie spożyć zdrowy posiłek. Nie uogólniam, ale często zmęczeniem po pracy zasłaniamy własne lenistwo oraz zły stan naszego organizmu spowodowany właśnie przetworzonym “szybkim żarciem” bez substancji odżywczych.
8. Zimą kupuj mrożone warzywa i owoce.
Zima to czas, w którym dostęp do świeżych warzyw i owoców jest utrudniony. Wybór ogranicza się praktycznie tylko do kilku rodzai warzyw korzeniowych, jak pietruszka, marchew czy buraki przechowywanych przez rolników. Wielu z nas myśli, że nie ma zdrowej diety bez świeżych warzyw i owoców. Sprawia to, że alternatywą stają się te importowane, których ceny odstraszają i zniechęcają. Co w dłuższej perspektywie prowadzi do porzucenia zdrowej diety. Wyjście z tej sytuacji jest bardzo proste, a są nim.. mrożonki. Ktoś powie: że zamrażanie niszczy przecież witaminy i minerały! Fakt, pod wpływem ujemnej temperatury poziom niektórych z nich ulega obniżeniu, jednak nie aż tak drastycznie jak mogłoby się wydawać. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podczas transportu warzyw i owoców z odległych krajów tracą one więcej niektórych substancji odżywczych niż w procesie zamrażania.
9. Zabieraj jedzenie do pracy.
Często do pracy wybieramy się bez jedzenia. Kupujemy je szybko przed lub biegniemy kupić podczas przerwy. Po co tak biegać? Nie lepiej uszykować smaczny posiłek w domu i zabrać ze sobą do pracy? Jabłko, gruszka, kilka kromek pachnącego chleba, który wcześniej upiekliśmy, pomidor lub inne warzywo, kosztują nas parę złotych, a dają siłę i energię na długie godziny pracy. Czasami zdarza się, że w pracy mamy możliwość odgrzania posiłku-wtedy już cała gama pomysłów przed nami. Nie biegajmy, nie szukajmy, nie kupujmy jedzenia w trakcie przerwy, tylko cieszmy się jego domowym smakiem.
10. Przygotuj zapasy na zimę.
Lato w pełni, na drzewach owoce, na grządkach warzywa, słońce od rana do wieczora, czas zacząć myśleć o… zimie. Zbieramy własne owoce lub kupujemy na targu w większych ilościach. Mrozimy, suszymy, robimy przetwory bez cukru. Podobnie zachowujemy się z warzywami w odpowiednich dla nich terminach zbioru. Suszymy zioła, aby w długie zimowe wieczory przygotowywać aromatyczne ziołowe herbatki. Nie zapomnijmy o kiszonkach. Własnej kapusty kiszonej nigdy nie zastąpimy sklepową. Wszystkie wyżej wymienione proste sposoby pozwolą nam zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy oraz zapewnią dawkę witamin na zimę.