bukszpan szkodniki

Bukszpan-choroby i szkodniki, zwalczanie, profilaktyka

Bukszpan jest rośliną bardzo chętnie sadzoną w nowoczesnych ogrodach. Dobrze trzyma formę i świetnie wpasowuje się w architektoniczny styl utrzymania zieleni. Większość niskich żywopłotów jest tworzonych właśnie z niego. Czasem jednak początkującemu, a nawet bardziej zaawansowanemu ogrodnikowi problem mogą sprawić choroby oraz szkodniki trapiące bukszpan. Z tego wpisu dowiecie się jak je rozpoznawać, zapobiegać i zwalczać biologicznymi oraz chemicznymi metodami.

Miodówka bukszpanowa- częsty szkodnik

Jeden z najczęściej spotykanych szkodników panoszących się na bukszpanie. Jest o tyle niegroźny, że nie powoduje zamierania rośliny. Ogranicza jednak jej wzrost i psuje estetyczny wygląd. Zaatakowany przez miodówkę krzew ma pozwijane górne liście pędu. Wierzchołki stają się zaokrąglone i wyglądem przypominają rozwijającą się kapustę. Na miodówkę bukszpanową bardzo dobrze działa Mospilan- popularny insektycyd. W ogrodach ekologicznych najczęściej stosuje się prewencyjne cięcie bukszpanu. Regularne przycinanie powoduje usuwanie wierzchołków pędów, w których przebywają szkodniki- prowadzi to do naturalnego ograniczanie populacji. Skuteczne są także dostępne w handlu biologiczne preparaty.

Przędziorek bukszpanowiec

Na liściach pojawiają się drobne żółto-brązowe cętki, które z czasem zlewają się w coraz większe plamy. Następnie liście brązowieją i usychają. W zapobieganiu przędziorkom najważniejsza jest profilaktyka. Świetnie sprawdzają się środki biologiczne. Jednak po dostrzeżeniu objawów zaawansowanej inwazji konieczne może okazać się zastosowanie środka chemicznego.

Skorupik jabłoniowy

Liście bukszpanu stają się drobne, przestają rosnąć i w konsekwencji usychają. Na pędach można dostrzec szare tarczki owadów niszczących rośliny. Oprysk należy wykonać w maju. Skuteczny jest popularny środek Mospilan 20 SP.

Ćma bukszpanowa- cydalima perspectalis- najgroźniejszy szkodnik bukszpanu

Nowy i bardzo groźny szkodnik. Niezwalczana populacja gąsienic cydalimy może zniszczyć żywopłot w ciągu kilku dni. Pierwszą oznaką inwazji są białe motyle latające w pobliżu krzewów. Składają one jaja, z których wylęgają się bardzo żarłoczne gąsienice. Niszczą bukszpan poprzez zjadanie liści oraz młodych pędów. Charakterystycznymi objawami są gołożery oraz swoista pajęczyna na roślinach.
Istnieje kilka metod zwalczania:

  • mechaniczne zbieranie larw co 2-3 dni,
  • wywieszanie pułapek feromonowych,
  • oprysk środkami biologicznymi zawierającymi w składzie bakterie pasożytujące na gąsienicach i zabijające je,
  • oprysk środkami chemicznymi np Decis lub Calypso w dużej dawce.

Najważniejsza jest obserwacja krzewów bukszpanu w celu szybkiego wykrycia szkodników. W początkowej fazie są łatwiejsze do zwalczenia.

Cylindrocladium buxicola

Nowa choroba grzybowa bukszpanu, która przywędrowała do nas z Niemiec. Rozwija się przy temperaturze 20 stopni Celsjusza i dużej wilgotności powietrza. Pierwszym objawem są ciemnobrązowe plamy pojawiające w pobliżu ogonków liściowych, które wraz z rozwojem choroby rozprzestrzeniają się na całe liście. Na łodygach od dołu zaczynają pojawiać się ciemne smugi. W krótkim czasie grzyb powoduje zniszczenie nawet dużych krzewów. Obecnie brakuje skutecznych metod walki z tym patogenem.  Można jedynie usuwać zainfekowane pędy i palić licząc, że nie będzie się dalej rozprzestrzeniał. Sprzymierzeńcem w ograniczeniu występowania tego grzyba jest pogoda- nie lubi upałów i suszy.

Niefizjologiczne zamieranie pędów- choroba ciężka w zwalczaniu

Powodowane przez grzyb Volutella buxi. Na dolnej stronie liści bukszpanu występują skupienia zarodników. Część pędu powyżej miejsca infekcji staje się brązowa, uschnięte liście opadają i pozostaje charakterystyczna goła łodyga. Atakuje najczęściej rośliny osłabione, źle odżywione oraz uszkodzone po zimie. Porażone pędy należy wyciąć, a roślinę opryskać fungicydem.

Fytoftoroza

Objawia się gnijącymi korzeniami oraz więdnięciem i brązowieniem młodych pędów. Ta choroba grzybowa rozwija się najczęściej u bukszpanów, które rosną na zbyt mokrych stanowiskach. Zainfekowane rośliny należy usuwać i palić, a zdrowe sąsiadujące z zarażonymi opryskać i podlać fungicydem. Skutecznie działa Aliette.

Volutella buxi- jedna z najgroźniejszych chorób

cydalima, ćma bukszpanowa inwazja- najgroźniejszy szkodnik
Cydalima perspectalis
miodówka bukszpanowa
Miodówka bukszpanowa