bukszpan w donicy

Bukszpan- uprawa w donicy

Uprawa bukszpanu w donicy różni się znacząco od gruntowej. Wymaga poświęcenia większej ilości czasu oraz zasięgnięcia kilku istotnych wskazówek ogrodniczych. Jednak roślina, która ma zapewnione odpowiednie warunki odwdzięczy się intensywnym wzrostem, grubymi, błyszczącymi oraz odpowiednio wybarwionymi liśćmi.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w opiece nad doniczkowym bukszpanem?

Podlewanie bukszpanu w donicy

W upalne dni należy podlewać codziennie. Gleba w niewielkim pojemniku szybko przeschnie i korzenie bukszpanu nie będą miały skąd pobierać wody. Jej niedobór spowoduje żółknięcie oraz spowolnienie wzrostu roślin. Buxus sempervirens jest odporny i po wdrożeniu właściwego podlewania nawet silnie przesuszony odzyska soczyście zielony  kolor i wigor. O podlewaniu należy pamiętać również zimą.

Ile nawozu potrzebuje bukszpan w donicy

Bardzo ważne przy uprawie w donicach. Niewielka ilość gleby i silnie rozwinięta bryła korzeniowa sprawiają, że bukszpan musi być zasilany nawozem często, w małych dawkach. Najlepszy będzie płynny nawóz wieloskładnikowy o zrównoważonym składzie, który należy wymieszać z wodą i podlać nim roślinę. Bukszpany cierpiące na deficyt składników pokarmowych poznamy po drobnych oraz żółknących liściach. Użyźnianie należy zakończyć na końcu lipca- a więc miesiąc później niż u roślin uprawianych w gruncie.

Jaka doniczka?

Donica musi być dopasowana wielkością do rozmiaru sadzonki. Najlepiej od razu wybierać większe pojemniki, aby zbyt często nie przesadzać roślin. Po czasie bukszpan pięknie wypełni donicę i będzie wyglądał naprawdę efektownie. Rośliny najlepiej sadzić w skrzyniach drewnianych lub innych naczyniach wykonanych z naturalnych materiałów. Nie zależnie od tego co wybierzemy, każdy pojemnik należy na zimę zabezpieczyć, aby korzenie nie przemarzły. W tym celu doniczkę obkładamy z zewnątrz słomą lub gałązkami świerkowymi i całość(doniczka+roślina) owijamy agrowłókniną.

Podłoże dla bukszpanu w pojemniku

Gleba powinna być żyzna wymieszana ze żwirem i niewielką dawką startową nawozu. Należy pamiętać też o umieszczeniu na dnie keramzytu lub drobnych kamieni, aby poprawić drenaż. Kamiennie mogą stanowić także element dekoracyjny, który zostanie wykorzystany do posypania zewnętrznej warstwy gleby. Do tego celu najlepiej wybierać te o jasnej barwie- będą pięknie kontrastować z soczyście zielonymi liśćmi bukszpanu.

Gdzie postawić donicę z bukszpanem?

Donicę należy umieścić w miejscu półcienistym lub słonecznym. Unikać trzeba jednak stanowisk w pobliżu murów od strony południowej, gdzie jest wyjątkowo gorąco, a palące słońce operuje w miesiącach letnich praktycznie przez cały dzień.  Wysoka temperatura i silne promienie słoneczne mogą przypalić delikatne, młode przyrosty bukszpanu i prowadzić do żółknięcia liści, powodując stratę estetycznego wyglądu krzewu.