nawożenie i podlewanie bukszpanu

Nawożenie i podlewanie bukszpanu

Bukszpan to piękny i majestatyczny krzew goszczący w bardzo wielu ogrodach Polski.  Długie żywopłoty oraz obwódki ciągnące się wzdłuż pałacowych i zamkowych kompleksów to widok niezapomniany. Jednak, żeby rośliny pięknie rosły i cieszyły oko oglądających wymagają pielęgnacji. Jednymi z ważniejszych zabiegów, które zapewniają bukszpanowi zdrowie jest właściwe nawożenie oraz podlewanie.

Nawożenie bukszpanu:

Odpowiednia ilość związków odżywczych to właśnie to czego potrzebuje młoda sadzonka, aby szybko rosnąć i stać się rośliną dorosłą z odpowiednio wykształconym systemem korzeniowym oraz  zdrowo wyglądającą częścią nadziemną. Najprostszą formą ich dostarczenia jest zastosowanie nawozu. Najlepszym wyborem będzie gotowa mieszanka wieloskładnikowa dostępna w handlu. W ogrodach ekologicznych, gdzie nie stosuje się sztucznego nawożenia mineralnego sprawdzi się obornik lub kompost.

Jeśli chodzi o termin użyźnienia, to najlepszą i zarazem najważniejszą porą jest wiosna. W tym czasie rośliny startują ze wzrostem i potrzebują najwięcej składników budulcowych. Zasadniczo jedno nawożenie w roku powinno wystarczyć , gdyż bukszpan rośnie dość wolno i nie potrzebuje, aż tyle nawozu co inne, szybko rosnące egzemplarze w ogrodzie. Jeśli jednak zauważymy, że krzewy żółkną i słabo budują nowe przyrosty, to zastosujmy drugą dawkę. Uwaga!- musi być podana bukszpanom nie później niż do końca czerwca.

Jak wiemy opisywane rośliny lubią glebę zasadową i źle czują się w podłożu kwaśnym. Do wyrównania pH polecamy dolomit, czyli nawóz wapniowo-magnezowy. Nie pali sadzonek i można go stosować w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego.

Jak podlewać bukszpan

Podlewanie- ile wody potrzebuje bukszpan:

Bukszpan nie lubi stanowisk bardzo wilgotnych z zastojem wody oraz wybitnie suchych. Jak zawsze w uprawie roślin trzeba znaleźć złoty środek. Sadzonki posadzone na stanowisku z przewagą słońca oraz typowej ogrodowej ziemi do prawidłowego wzrostu wymagają podlewania( u roślin gruntowych najczęściej jest ono potrzebne tylko w miesiącach letnich, szczególnie w okresie upałów). Gdy mają za sucho  żółkną, karłowacieją i często nie wypuszczają nowych przyrostów. Szczególnie narażone na niedobór wody są bukszpany rosnące w donicach- dokładniejsze informacje w innym wpisie.