lawenda hidcote zastosowanie, zimowanie, uprawa

Lawenda ‘Hidcote Blue Strain’-uprawa i zimowanie

Bardzo popularna odmiana lawendy wąskolistnej. Została stworzona około 1950 roku w Anglii. Podbiła serca rzeszy ogrodników, plantatorów oraz miłośników lawendy. Stanowi trzon upraw na plantacjach w Wielkiej Brytanii.

Charakterystyka lawendy ‘Hidcote Blue Strain’

Jest niską, bardzo zwarta odmianą. Dorasta do 40 cm wysokości, osiągając przy tym średnicę około 60 cm. Posiada dość wąskie srebrzysto-zielone liście o przyjemnym słodkawym zapachu. Największą ozdobą lawendy ‘Hidcote’ są niebiesko-fioletowe kwiaty pojawiające się na roślinach od czerwca do końca września. Długość łodygi kwiatowej wraz z dużym oraz pełnym kwiatostanem wynosi 35 cm. Duża ilość krzewów posadzona obok siebie stwarza efekt fioletowego dywanu, którego zapach w słoneczny letni dzień unosi się nad całym ogrodem.

Zasady uprawy lawendy ‘Hidcote Blue Strain’

Lawenda wąskolistna ‘Hidcote’ musi być sadzona na stanowiskach słonecznych (min. 6-8 godzin słońca) o umiarkowanie żyznej glebie. Podłoże ciężkie, gliniaste i zbite należy wcześniej rozluźnić dodając żwir. Opisywana odmiana nie lubi przewlekłej wilgoci, dlatego należy podlewać ja z umiarem i dopiero wtedy gdy gleba znacznie przeschnie. Jak każda lawenda wymaga przycinania- w pierwszym roku uprawy najlepiej to robić kilkukrotnie, aby uzyskać bardzo zwarty krzew z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym, który w kolejnym roku wyda ogromną ilość kwiatów. Lawenda wąskolistna wytrzymuje mrozy do -30 stopni Celsjusza i może być sadzona na terenie całego kraju. Jednak rośliny posadzone na wschodzie Polski w mroźne zimy  oraz na wietrznych stanowiskach należy okryć agrowłókniną, aby nie doszło do suszy fizjologicznej.

Zastosowanie odmiany

Odmiana lawendy ‘Hidcote Blue Strain’ jest chętnie sadzona na plantacjach lawendy także w Polsce. Uzyskuje się z niej susz oraz bukiety o intensywnej niebiesko-fioletowej barwie, która utrzymuje się nawet po wysuszeniu. Bardzo chętnie wybierana przez ogrodników do tworzenia formowanych obwódek. Wysoka wytrzymałość na mróz oraz ogólna odporność sprawia, że często możemy ją spotkać w centrach miast. Srebrzysto-zielone kule z wzniesionymi łodygami kwiatowymi, zakończonymi intensywnie wybarwionymi kwiatami idealnie nadają się do sadzenia w pierwszej linii rabat, stanowiąc tło dla wysokich traw ozdobnych oraz róż.

lawenda hidcote blue- jak ją uprawiać i zimować