Lawenda pośrednia ma dość szerokie liście oraz sztywne pędy

Lawenda pośrednia-Lavandula x intermedia- gatunek

Gatunek lawendy królujący na plantacjach we Francji. Coraz częściej nieśmiało przebija się do nasadzeń w polskich ogrodach. I bardzo dobrze! Ma szereg zalet, które pozwalają mu w wielu kategoriach wygrywać z lawendą wąskolistną i podbijać serca ogrodników, decydujących się na sadzenie go i propagowanie uprawy w naszym kraju.

Charakterystyka lawendy pośredniej

Lawenda pośrednia powstała w wyniku skrzyżowania Lavandula angustifolia oraz Lavandula latifolia. Dzięki temu udało się uzyskać nowy gatunek o kilku bardzo użytecznych cechach.
Lavandula x intermedia
osiąga dużą średnicę krzewu- u niektórych odmian jest to nawet 150 cm. Posiada szaro-zielone liście, które na zimę pozostają na roślinie i wyglądają bardzo estetycznie. Co prawda lawenda wąskolistna też jest zimozielona, ale jej liście(szczególnie starsze) w okresie zimowym często przybierają brązową barwę i usychają. Dopiero na wiosnę pojawiają się nowe zielone przyrosty.

Najbardziej charakterystyczną cechą lawendy pośredniej są długie pędy kwiatowe(70cm) zakończone kwiatostanem w kształcie kłosa.  Na jednej roślinie może ich być nawet kilkaset.Kwiaty mają intensywny aromat. Występuje w nich bardzo duża koncentracja olejku eterycznego.

Lawenda pośrednia- uprawa

Preferuje stanowiska słoneczne(min.6-8 godz słońca) z umiarkowanie żyzną oraz dobrze przepuszczalną glebą. Ma dość dużą tolerancję na wilgoć oraz wytrzymuje niższe pH podłoża niż lawenda wąskolistna. W praktyce oznacza to, że lepiej znosi przedłużające się okresy deszczowej pogody i większości przypadków nie wymaga dodatkowego wapnowania(warto jednak wykonać badanie gleby i przy kwaśnym odczynie zobojętnić dolomitem-będzie lepiej rosła). Lawenda pośrednia znosi mrozy do -27 stopni Celsjusza. W związku z tym na wschodzie Polski w okresie silnego mrozu oraz na wietrznych stanowiskach warto ją okryć agrowłókniną . Dla prawidłowego wzrostu wymaga przycinania. Rzadko choruje i nie nastręcza większych problemów nawet w uprawie amatorskiej.

Zastosowanie lavandula x intermedia

Bardzo atrakcyjny wygląd oraz użyteczne liście i kwiaty sprawiają, że lawenda pośrednia znalazła wiele zastosowań w branży ogrodniczej, rękodzielniczej oraz kosmetycznej.
Dość duże rozmiary dorosłych roślin powodują, że świetnie nadaje się do tworzenia obwódek oraz wykorzystania jako tło dla rabat z niższymi bylinami. Szaro-zielony kolor liści świetnie podkreśla żywe barwy kwitnących róż
Długie, aromatyczne kwiatostany idealnie nadają się do tworzenia bukietów oraz wrzecion lawendowych. Z pozyskanego suszu można przygotowywać całą gamę ozdób zapachowych wnoszących do domu zapach lata.
Wysoka zawartość olejku oraz właściwości lecznicze kwiatów i liści dają lawendzie pośredniej szerokie zastosowanie przy produkcji naturalnych leków oraz kosmetyków. Bardzo dobrze sprawdza się również jako przyprawa podkreślająca smak i aromat dań.

lawenda pośrednia- długie pędy kwiatowe, idealna na plantację