ostrokrzew meservy

Ostrokrzew Meservy- uprawa, charakterystyka

Rośliny o egzotycznym wyglądzie z połyskliwymi zielonymi liśćmi i czerwonymi owocami także zimą?Czy to możliwe? Oczywiście! Ostrokrzew Meservy- bo właśnie o niego chodzi jest najbardziej odporną na mróz rośliną żywopłotową. Został wyhodowany około 1950 roku w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ogromnym ilością atrakcyjnych cech zyskał rzesze fanów nie tylko w USA, ale także na całym świecie.

 

ostrokrze meservy
Ostrokrzew Meservy w tle

 

Charakterystyka ostrokrzewu Maservy

Powstał ze skrzyżowania dwóch gatunków- Ilex rugosa z Ilex aquifolium. Ma lekko kolczaste liście o ciemnozielonej barwie z fantazyjnym niebieskim połyskiem. Są one bardzo sztywne i mają skórzastą fakturę. Zdobią roślinę przez cały rok. Ostrokrzew Maservy jest dwupienny-oznacza to ,że w obrębie gatunku występują zarówno osobniki męskie jak i żeńskie. W związku z tym, żeby doczekać się pięknych, czerwonych owoców, w ogrodzie muszą zostać posadzone rośliny obu płci. Ostrokrzewy kwitną w maju na kolor biały.  Zawiązują pąki kwiatowe już późną jesienią. Ilex x maserveae ma najczęściej wzniosły pokrój i dorasta do 2 metrów wysokości. Owoce na osobniku żeńskim pojawiają się w październiku i zdobią roślinę praktycznie przez całą zimę.

Uprawa ostrokrzewu Maservy

Toleruje zarówno pełne nasłonecznienie jak i głęboki cień, ale najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych o średnio żyznej oraz przepuszczalnej glebie. Podłoże, w którym rośnie powinno mieć odczyn lekko kwaśny. Na wiosnę obowiązkowo należy zastosować wieloskładnikowy nawóz z przewaga azotu, aby umożliwić roślinie silny wzrost i uzyskać odpowiednie wybarwienie liści. W miesiącach letnich ostrokrzew Maservy wymaga podlewania, gdyż lubi wilgotną glebę i nie toleruje jej nadmiernego przesuszenia. Bardzo dobrze znosi formowanie, które należy przeprowadzać wczesną wiosną- cięcie jednak należy wykonywać ostrożnie i omijać jak najwięcej pędów, na których występują pąki kwiatowe. W przeciwnym razie wcale nie będzie owoców lub pojawią się tylko nieliczne. Jak wspominaliśmy wcześniej ostrokrzew Maservy jest najbardziej mrozoodporną rośliną zimozieloną i znosi mrozy przekraczające -25 stopni Celsjusza. Rzadko choruje , a lekkie po mrozowe uszkodzenia pędów, które mogą wystąpić na stanowiskach wietrznych szybko się regenerują.

Zastosowanie ostrokrzewu Meservy

Stanowi ozdobę ogrodu przez cały rok. Wykorzystywany do tworzenia żywopłotów oraz wyższych obwódek. Bardzo dobrze wygląda w postaci formowanej- kule i stożki. Dzięki czerwonym lub rzadziej żółtym owocom, wyglądającym na tle ciemnozielonych liści bardzo wyraziście jest często spotykany w przydomowych ogrodach jako forma przełamania smutnej jesienno-zimowej szarości. Ostrokrzew jest nierozerwalnie związany ze Świętami Bożego Narodzenia. W tym okresie jest chętnie wykorzystywany w kompozycjach kwiatowych oraz do tworzenia wieńców.

 

Najatrakcyjniejsze odmiany ostrokrzewu Meservy

1.’Blue Angel’:

-zwarty o wyprostowanych pędach;

-biały kolor kwiatów;

-czerwone owoce;

-odmiana żeńska.

2. ‘Blue Boy’:

-krzew rozłożysty;

-wysokość do 2 m;

-liście owalne z małymi kolcami;

-odmiana męska.

3. ‘Blue Prince’:

-silny wzrost;

-pokrój w kształcie stożka;

-bardzo dobry zapylacz;

-dobrze znosi nawet silne cięcie;

-odmiana męska.

4.’Blue Princess’:

-jaskrawoczerwone owoce;

-rośnie wolniej niż odmiana męska;

-na jednego osobnika męskiego powinno maksymalnie przypadać 5 osobników żeńskich;

-typ żeński.