Żywopłot z ligustru- trochę o roślinie
Ligustr jest rośliną o kilku bardzo cennych cechach, stawiających do w czołówce jeśli chodzi o przydatność żywopłotową. Może rosnąć w miejscach słonecznych oraz półcienistych. Nie jest kłopotliwy w uprawie. Sadzonki ligustru są powszechnie dostępne, a ich ceny aż zachęcają do sadzenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest bardzo często wykorzystywany jako roślina żywopłotowa i można podziwiać jego walory ozdobne w wielu polskich ogrodach.
Charakterystyka
Często spotykany krzew idealnie nadający się na żywopłot. Ma eliptyczne, ostro zakończone liście, których długość nie przekracza 5 cm. Ligustr kwitnie w czerwcu i lipcu. Wytwarza białe kwiaty, z których powstają kuliste owoce. Początkowo są barwy zielonej, a następnie przebarwiają się na kolor czarny. Są połyskliwe i utrzymują się na krzewach przez całą zimę. Trujące dla ludzi. Ligustr pospolity jest krzewem o dość dużych i szybkim wzroście. Po 5-6 można z niego uzyskać żywopłot o wysokości około 150 cm(nie jest to oczywiście jego wysokość maksymalna). Ma bardzo bogato ulistnione oraz gęsto ułożone gałązki. Szerokość może być dowolnie kształtowana. Nie jest rośliną w pełni mrozoodporną- jednak liście na krzewie utrzymują się dość długo.
Uprawa ligustru pospolitego, przycinanie
Ligustr pospolity należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W takich warunkach rośnie intensywnie, ma gęste ulistnienie oraz jest odpowiednio wybarwiony. Gatunek wyjątkowo tolerancyjny jeśli chodzi o typ gleby na jakiej rośnie. Jest bardzo odporny na suszę, ale do szybkiego wzrostu potrzebuje podlewania. Duże przyrosty w ciągu roku sprawiają, że ligustr pospolity lubi dokarmianie. Nawóz należy zastosować dwa razy w sezonie- na wiosnę oraz na początku lipca. Gdy jest odpowiednio odżywiony nie trzeba martwić się o jego zimowanie- przetrwa okres niskich temperatur bez okrycia na terenie całego kraju. Lubi przycinanie, ma gęste gałęzie oraz bogate ulistnienie. Te trzy cechy sprawiają, że jest idealnym materiałem na żywopłot oraz do tworzenia skomplikowanych rzeźb roślinnych.
Sadzimy żywopłot z ligustru
Na samym początku należy przygotować glebę. Musi być przede wszystkim spulchniona. W tym celu przekopujemy ją. Jeśli dysponujemy obornikiem granulowanym to rozsiewamy go na powierzchni. Następnie podłoże wyrównujemy grabiami. Gdy nie mamy nawozu naturalnego-nic straconego. Wstrzymajmy się z użyźnianiem, a mineralną mieszankę azotową zastosujmy dopiero po dwóch miesiącach od posadzenia żywopłotu. Sadzonki ligustru pospolitego najlepiej umieszczać w glebie w dwóch rzędach stosując metodę szachownicy(na przemian). Dzięki temu nasze naturalnie ogrodzenie będzie gęste i zmniejszy się ryzyko łysienia od dołu. W podłożu musi znaleźć się cała bryła korzeniowa oraz 1-2 cm łodygi. Ziemię wokół młodych ligustrów dobrze ubijamy. Dzięki temu rośliny będą stabilniejsze i mniej narażone na przekrzywiane przez wiatr. Do wyznaczania linii prostej, w której ma przebiegać żywopłot z ligustru użyjmy sznurka.
Ligustr- przycinanie żywopłotu
Najważniejsze jest rozpoczęcie przycinania żywopłotu z ligustru po posadzeniu. Dzięki temu ligustr będzie gęsty od samego dołu, co przełoży się na efektowny wygląd. Świeżo posadzone rośliny skracamy o połowę. Następne cięcie przeprowadzamy dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie. Tniemy tak, aby uzyskać jednolitą wysokość żywopłotu- 50 cm. W tym samym roku przycinamy jeszcze raz- tym razem latem. Robimy to tak, aby młode przyrosty miały około 15 cm wysokości, a cała roślina 75 cm. W następnych sezonach postępujemy podobnie stopniowo zwiększając wysokość żywopłotu. Gdy osiągnie pożądane rozmiary to formujemy go dwa,trzy razy w roku(marzec,czerwiec, w razie potrzeby sierpień). Musimy także zwrócić uwagę na jego szerokość i przycinać odstające gałęzie.