Jak sadzić lawendę i jakie odstępy zachować pomiędzy sadzonkami

Jak sadzić lawendę? Jakie odstępy zachować?- zacznij profesjonalnie

Czy lawenda to roślina trudna w uprawie? Nie,  jeśli już na starcie nie dojdzie do często popełnianych błędów. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi wyboru stanowiska, sadzenia oraz pielęgnacji, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Jak sadzić lawendę- wybór stanowiska

Gdy zdecydujemy się na zakup sadzonek lawendy do naszego ogrodu, powinniśmy zapewnić im najbardziej optymalne warunki wzrostu. Żeby spełnić te wymagania musimy poszukać w ogrodzie miejsca o dużym nasłonecznieniu i przepuszczalnej glebie. Jeśli dysponujemy tylko ciężkim, gliniastym podłożem to prze sadzeniem należy rozluźnić je piaskiem. Warto również zwrócić uwagę na sąsiedztwo innych roślin, w szczególności tych kwasolubnych. Lawenda musi rosnąć w ziemi lekko zasadowej, tak więc bardzo ciężko byłoby utrzymać dwa różne odczyny gleby obok siebie. Lepiej więc unikać takich sytuacji i zachować znaczny odstęp lub umieścić sadzonki lawendy w zestawieniu z innymi roślinami zasadolubnymi.

Odstępy pomiędzy lawendami

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym jakie odstępy zachować pomiędzy poszczególnymi roślinami jest wielkość docelowa danej odmiany. Zwykle przyjmuje się, że lawenda wąskolistna osiąga około 50 cm średnicy, natomiast lawenda pośrednia 70 cm. Są oczywiście małe wyjątki, a mianowicie lawenda ‘Provence’ oraz ‘Grappenhall’. Ich średnica może dochodzić do 150 cm.
Co ile więc sadzić poszczególne gatunki i odmiany?
Określając rozstawę podaje się zwykle dwie wartości- odstęp w rzędzie oraz pomiędzy rzędami. Ten  pierwszy jest zwykle mniejszy i może ulegać zmianie w zależności od charakteru nasadzenia(np. podczas tworzenia obwódek przerwy pomiędzy roślinami będą nieco mniejsze, aby szybciej uzyskać efekt zwartej linii).  Konkretne wartości dla poszczególnych gatunków i odmian kształtują się następująco:

Lawenda wąskolistna

-w rzędzie: 40 cm
-pomiędzy rzędami: 60 cm
-na obwódki: 30 cm

Lawenda pośrednia

-w rzędzie: 60 cm
-pomiędzy rzędami: 70-80 cm
-na obwódki: 50 cm

Lawenda ‘Grappenhall’

-w rzędzie: 90 cm
-pomiędzy rzędami: 100-110 cm
-na obwódki: 60-70 cm

Lawenda ‘Provence’

-w rzędzie: 90 cm
-pomiędzy rzędami: 100 cm
-na obwódki: 60-70 cm

W uprawie polowej stosuje się rozstawy odpowiednie dla osi kół ciągnika, którym uprawiana jest plantacja. W przypadku, gdy pielęgnacja odbywa się wyłącznie ręcznie, to zastosowanie mają powyższe wartości odstępów.

Sadzenie lawendy i pielęgnacja krótko po nim.

Przy sadzeniu nie ma większej filozofii. Wykopujemy dołki i umieszczamy w nich bryłę korzeniową rośliny- cała musi znaleźć się w środku i otworu i nic nie może wystawać nad powierzchnię ziemi. Glebę wokół sadzonek należy ubić. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących opieki nad świeżo posadzonymi lawendami.

-Pierwsze nawożenie azotowe można wykonać po około 2 miesiącach od umieszczania roślin w glebie. Zabieg ten należy przeprowadzić nie później niż do początku lipca. Oznacza to, że jeśli kupimy rośliny np. w sierpniu to mieszankę z dużą ilością azotu stosujemy dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie. Wyjątkiem są nawozy potasowe i dolomit, które można wysiać w późniejszym terminie.

-Sadzonki lawendy podlewamy umiarkowanie i tylko w okresach suchej, słonecznej pogody. Starszych roślin mających ponad dwa lata praktycznie się nie podlewa.

-Lawendę obowiązkowo należy przycinać. Młode rośliny nawet 2-3 razy w sezonie, aby odpowiednio się zagęściły. Ostateczne cięcie przedzimowe trzeba wykonać nie później niż do 15 września.

-W okresach niskich temperatur (spadek poniżej -15 stopni Celsjusza) młode lawendy warto okryć