lawenda provence przy właściwej uprawie ma bardzo dużą ilość kwiatów

Lawenda ‘Provence’- gigantyczna odmiana

Pewnie większość z was myśli, że lawenda to niewielkie krzaczki dorastające do 50 cm wysokości oraz podobnej średnicy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większa część odmian bardzo dobrze wpasowuje się w to wyobrażenie. Są jednak wyjątki, które zaskakują wielkością oraz intensywnością wzrostu. Jednym z nich jest lawenda ‘Provence’- największa odmiana lawendy jaką obecnie można kupić w Polsce.

Charakterystyka lawendy ‘Provence’

Tworząca bardzo duże kępy odmiana lawendy pośredniej. Może dorastać do 1,5 m średnicy i wysokości przekraczającej 1 m. Ma dość duże, podłużne liście. Są bardziej zielone niż u innych odmian. Od czerwca do października na roślinach pojawiają długie kwiatostany o barwie jasnofioletowej. Na jednym krzewie może ich być nawet kilkaset. Mają aromatyczny, bardzo intensywny zapach, który przyciąga do ogrodu pszczoły oraz motyle. Lawenda ‘Provence’ rośnie bardzo szybo i wytwarza dużą ilość masy zielonej w ciągu roku. Dzięki temu jest wysokowydajna jeśli chodzi o ilość uzyskiwanego z niej suszu oraz olejku eterycznego. Jest chętnie sadzona na plantacjach lawendy we Francji. Także w Polsce zyskuje coraz większe rzesze fanów.

Uprawa lawendy ‘Provence’

Pachnie najintensywniej i kwitnie obficie na stanowiskach słonecznych. Wymaga przepuszczalnej gleby, która jest średnio zasobna w próchnicę. Urośnie także na piaskach, ale wtedy wymaga częstszego nawożenia. Nie lubi nadmiaru wilgoci. Należy ją podlewać wyłącznie wtedy, gdy gleba jest mocno przeschnięta. Starsze rośliny praktycznie wcale nie wymagają dodatkowego dostarczania wody. Wystarczy im tylko ta pochodząca z opadów. Regularne, coroczne przycinanie stymuluje wzrost lawendy i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu, które objawia się utratą zwartego pokroju oraz łysieniem rośliny od dołu. Lawenda ‘Provence’ wytrzymuje mrozy przekraczające – 25 stopni Celsjusza. Młode sadzonki warto na zimę zabezpieczyć agrowłókniną. Nie lubi stanowisk wietrznych.

lawenda 'Provence' to duża odmiana. Jej uprawa jest prosta
Młode sadzonki ‘Povence’

Zastosowanie 

Nadaje się do sadzenia w centralnym miejscu w ogrodzie. Dzięki swoim dużym rozmiarom świetnie sprawdza się jako niski żywopłot. Może być zestawiana z innymi niższymi odmianami lawendy o ciemnych kwiatach. Ma szerokie zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie. Ogromna ilość kwiatostanów wytwarzana przez lawendę ‘Provence’ pomaga pszczołom produkować miód oraz dostarcza bardzo dużą ilość suszu, który jest stosowany w wielu dziedzinach życia.