owoce głogu

Żywopłot z głogu- smaczne owoce i obronny mur

W ostatnim często zapominany gatunek rośliny. Kiedyś bardzo chętnie sadzony w małych miasteczkach. Nie mogło go zbraknąć na skwerach, w parkach oraz wszędzie tam, gdzie były potrzebne odporne oraz pożyteczne rośliny cieszące oko przechodniów. Także na wsiach nasi przodkowie bez wahania sięgali po sadzonki głogu, aby korzystać z jego właściwości zdrowotnych oraz charakterystycznego smaku w domowych przetworach. Głóg jednoszyjkowy świetnie nadaje się do tworzenia obronnych żywopłotów, które chronią pola oraz ogrody przed stratami powodowanymi przez dzikie zwierzęta.

Charakterystyka głogu jednoszyjkowego

Jest rośliną dziko występującą w Polsce. Można go spotkać w lasach, przy drogach oraz wśród zadrzewień śródpolnych. Najczęściej przybiera formę małego drzewa małego drzewa o kulistym pokroju. W maju pojawia się na nim duża ilość białych kwiatów zebranych w grona, które wabią pszczoły. Ma ciemnozielone, niewielkie liście, ładnie kontrastujące z kwiatostanami. Głóg jednoszyjkowy na pędach posiada ciernie- dzięki nim świetnie sprawdza się w roli żywopłotu obronnego. Po przekwitnięciu kwiatów na roślinach zaczynają pojawiać się owoce. Dojrzewają od sierpnia do października i przybierają intensywnie czerwoną barwę. Mają kształt spłaszczonej kuli.

 

kwiat głogu

Uprawa głogu jednoszyjkowego

Można sadzić go zarówno na glebach gliniastych jak i piaszczystych. Najlepszym stanowiskiem dla głogu będzie słońce lub półcień. Dobrze znosi suszę, ale rośnie intensywniej gdy ma wilgotne podłoże. Jest rośliną rodzimą, dlatego nie trzeba martwić się o jego odporność na mrozy- zimuje dobrze na terenie całego kraju. Dwa razy do roku warto zasilić go nawozem wieloskładnikowym, ponieważ lubi rosnąć w podłożu o dużej zawartości substancji pokarmowych. Głóg jednoszyjkowy dobrze znosi przycinanie. Ciąć go najlepiej raz w roku w trakcie kwitnienia. Może być uprawiany zarówno jako pojedynczy okaz jak i w grupie. Jest stosunkowo odporny na choroby, ale wymaga obserwacji aby szybko zareagować na objawy. Choroby choć rzadkie mogą być bardzo groźne.

Sadzenie żywopłotu z głogu- wskazówki

-Ze względu na obecność cierni na pędach, głóg idealnie nadaje się do stworzenia żywopłotu chroniącego przed nieproszonymi gośćmi.

-Najlepiej wybrać sadzonki z gołym korzeniem- są tanie i łatwo dostępne.

-Żywopłot z głogu jednoszyjkowego najkorzystniej jest sadzić w dwóch liniach, aby szybko się zagęścił. Należy przyjąć następujący rozstaw: w rzędzie co 35 cm, natomiast pomiędzy rzędami 25-30 cm.

-Rośliny należy sadzić wczesną wiosną lub jesienią.

-Głóg bardzo dobrze znosi cięcie. Trzeba go przycinać w trakcie kwitnienia lub tuż po nim. Zabieg ten stymuluje silny wzrost, zagęszczanie oraz ogranicza występowanie chorób.

-Maksymalna wysokość żywopłotu jaki można uzyskać z opisywanej rośliny wynosi 3 m. Nawet tak duże naturalne ogrodzenie nie ogołaca się od dołu i wygląda bardzo estetycznie.

 

Zastosowanie głogu jednoszyjkowego

Ma bardzo szerokie wykorzystanie w ogrodnictwie oraz kuchni. Może rosnąć jako pojedyncze duże drzewo oraz w formie obronnego żywopłotu. Jego największą ozdobą są intensywnie czerwone owoce, które utrzymują się na roślinach także zimą. Są chętnie jadane przez ptaki i ludzi. Można z nich przygotowywać nalewki, konfitury oraz kompoty. Owoce oraz kwiatostany mają potwierdzone właściwości lecznicze i są na szeroką skalę wykorzystywane w medycynie. Powstają nawet specjalne plantacje głogu, służące do pozyskiwania surowca zielarskiego.