Z lawendy w gospodarstwie agroturystycznym można wytwarzać wiele przedmiotów i zwiększyć zysk przez ich sprzedaż

Plantacja lawendy w gospodarstwie agroturystycznym- dodatkowy dochód

Plantacja lawendy w gospodarstwie agroturystycznym- dobry sposób żeby się wyróżnić

Wypoczynek z dala od miast jest coraz chętniej wybieraną formą spędzania wolnego czasu. ludzie uciekają od zgiełku, szybkiego tempa życia oraz stresu i chcą chociaż przez chwilę poobcować z przyrodą, aby na nowo nabrać chęci do życia. Właściciele gospodarstw agroturystycznych wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów i dokładają wszelkich starań, żeby zaspokoić ich potrzeby. Chcą jednocześnie zwiększyć rentowność swojego biznesu na wsi bez konieczności podnoszenia cen wczasowiczom. Pomysłów na wyróżnienie się w gronie konkurencji. Każdy musi być odpowiednio przemyślany i dostosowany do potrzeb danego gospodarstwa. Stosunkowo nie drogie i w dużym stopniu podnoszące walory estetyczne, atrakcyjność oraz przynoszące dodatkowe zyski wiejskiej turystyce jest założenie dobrze zorganizowanej plantacji lawendy.

Jak się za to zabrać?- koszty, wielkość oraz wybór miejsca

1.Koszty

Żeby określić jak dużą plantację chcemy założyć przede wszystkim musimy znać orientacyjne koszty przedsięwzięcia. Głównym i praktycznie jedynym wydatkiem rozpoczęcia takiego biznesu będzie zakup sadzonek lawendy. Najlepszą opcją jest wybór roślin w pojemnikach P9(doniczka 9x9x9 cm)- są stosunkowo tanie, a ich przyjęcia kształtują się na poziomie 95-100%. Wymagają podlewania tylko przez pierwszy od posadzenia(oczywiście wyłącznie w momencie, gdy jest ciepło i gleba szybko przesycha) oraz w trakcie przewlekłych okresów posuchy. Takie ekstremalne niedobory opadów w Polsce zdarzają się rzadko, można więc przyjąć , że w kolejnych latach uprawy lawendy nie trzeba podlewać wcale.

Optymalne zagęszczenie roślin na jednym metrze kwadratowym to 2 szt. Przyjmując, że chcemy obsadzić lawendą 10 arów pola, będziemy potrzebować 2000 roślin. Średnia cena dobrej jakości materiały nasadzeniowego to 3 zł za sztukę. Pozostaje już tylko prosta kalkulacja 2000 x 3zł = 6000zł. Możecie być nieco zaskoczeni, że wystarczą tylko 2 sadzonki na metr kwadratowy, gdyż często w literaturze podaje się 3 a nawet 4 szt. Gęstość obsady jest uzależniona od rodzaju odmiany oraz charakteru nasadzenia. Plantacja lawendy musi być przejrzysta, aby dobrze wyeksponowane były regularne pasy obsypane fioletowymi kwiatami. Natomiast przy wykorzystaniu lawendy jako rośliny ozdobnej w ogrodzie, odstępy pomiędzy roślinami mogą być mniejsze- szczególnie przy tworzeniu obwódek.

Ewentualny dodatkowy koszt, który może pojawić się przy zakładaniu plantacji lawendy to zakup materiały ściółkującego. Jednak nie każdemu podoba się rozwinięta geowłóknina, ponieważ może zaburzać naturalny wygląd nasadzenia. Jednak ma bardzo duży plus- znaczne ograniczenie nakładu pracy podczas wyrywania chwastów.

2.Wielkość plantacji lawendy w gospodarstwie agroturystycznym

Wielkość przedsięwzięcia jest uzależniona przede wszystkim od możliwości finansowych, posiadanego areału oraz przeznaczenia nasadzenia. O ile dwie pierwsze kwestie są jasne to trzecia pewnie was zastanawia. Jeśli plantacja lawendy ma być tylko dodatkową atrakcją w gospodarstwie agroturystycznym, umożliwiać przeprowadzanie płatnych sesji fotograficznych, dostarczyć kilkuset bukietów oraz kilkudziesięciu kg suszu to 2000 krzewów zupełnie wystarczy. Jeśli jednak chcecie sprzedawać susz, olejek, hurtowe ilości suszonych wiązek i inne lawendowe wyroby to areał musi być odpowiednio większy- nawet 1 ha. Oczywiście nie ulega wątpliwości , że większa plantacja to większe koszty, ale rosną również zyski.

Plantacja lawendy w gospodarstwie agroturystycznym to świetny sposób na zwiększenie dochodu

3. Wybór miejsca pod plantację lawendy.

Aby lawenda rosła intensywnie potrzebuje dużo słońca. W związku z tym pole musi być usytuowane w miejscu silnie nasłonecznionym. Z dala od drzew i innych elementów dających cień. Podłoże musi mieć odczyn zasadowy i być przepuszczalne. Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że lawenda dobrze radzi na glebach klasy od III do V. Na polu nie może być gdzie stoi woda. Większości odmian lawendy nie trzeba okrywać na zimę. Jeśli jednak dysponujemy polem położonym na wietrznym miejscu( niestety ciężko znaleźć zaciszny duży teren) to w pierwszym roku uprawy rośliny warto zabezpieczyć agrowłókniną- jednak tylko w czasie mrozów przekraczających -15 stopni Celsjusza lub w długich okresach słonecznej i wietrznej pogody, gdy gleba jest zamarznięta.
Idealnym położeniem lawendowego pola jest teren przy drodze- piękny widok, który będzie można dostrzec zza szyby samochodu na pewno przyciągnie dodatkowych klientów.

Ogólne wskazówki dotyczące uprawy lawendy

-Lawenda nie lubi nadmiaru wilgoci.

-Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych.

-Obowiązkowo wymaga przycinania.

-Przy sprzyjających warunkach pogodowych oraz odpowiednim nawożeniu kwitnie dwa razy w sezonie.

-Gdy rośnie na właściwym dla siebie stanowisku to praktycznie nie choruje.

-Wystarczą jej dwie dawki nawozu wieloskładnikowego w ciągu sezonu. Drugą dawkę można zastosować najpóźniej do końca czerwca.

-Dzięki małej podatności na choroby idealnie nadaje się do uprawy w gospodarstwach ekologicznych.

-Lawenda jest rośliną wieloletnią, ale nie wieczną. Po 10- 15 latach krzewy należy wymienić na nowe.

10 form zarobku, które umożliwia plantacja lawendy przy gospodarstwie agroturystycznym.

-Płatne sesje fotograficzne w lawendzie,

-sprzedaż lawendowego miodu,

-sprzedaż świeżysz i suszonych bukietów,

-sprzedaż suszu lawendowego,

-naturalne kosmetyki z dodatkiem lawendy,

-woreczki do szafy

-destylacja olejku,

-kawiarnia przy plantacji lawendy,

-wianki z lawendy,

-warsztaty.

bukiet z lawendy