winobluszcz pięciolistkowy- uprawa i pielęgnacja to wpis pokazujący jak odpowiednio zadbać o ta szybkorosnącą roślinę

Winobluszcz pięciolistkowy- silnie pnąca roślina żywopłotowa, uprawa

Na pewno każdy z nas widział stare, stylowe budynki, których ściany są obrośnięte pewną tajemniczą rośliną o nieziemskim wyglądzie. Latem są całe zielone, natomiast jesienią przyjmują barwę intensywnie czerwoną. Winobluszcz pięciolistkowy- bo tak właśnie nazywa się to silnie rosnące pnącze, które w krótkim czasie zmienia wygląd budynku lub ogrodzenia bez szkody dla ich struktury. Chroni ściany przed wilgocią oraz nadmiernym nagrzewaniem. Tworzy również naturalne parawany, chroniące ogród przed niepożądanym wzrokiem zza płotu. Jak dbać o winobluszcz pięciolistkowy, aby rósł szybko i intensywnie? Ile sadzonek potrzeba na metr bieżący? O tym poniżej.

Charakterystyka winobluszczu pięciolistkowego

Jest okazałym, szybko rosnącym pnączem wytwarzającym duże ilości wąsów czepnych. Dzięki nim może wspinać się po powierzchniach o nawet bardzo małej porowatości. Mimo, że pędy winobluszczu silnie przywierają do elementów architektonicznych, to nie niszczą ich. Opisywana roślina jak sama nazwa wskazuje, posiada liście zbudowane z pięciu mniejszych listków, które są osadzone na wspólnym ogonku. Ich układ na pędach jest zwarty, dzięki czemu tworzą gęste, naturalne ściany bez jakichkolwiek prześwitów. Mają kolor żywozielony, a jesienią przebarwiają się na intensywną czerwień. Winobluszcz pięciolistkowy nie jest rośliną zimozieloną, ale od września zaczynają się na nim pojawiać piękne, granatowe owoce, które go przez większą część zimy. Dodatkowo po opadnięciu liści naszym oczom ukazuje malownicza plątanina pędów. W sprzyjających warunkach roślina przyrasta co roku o około 1,5 m. Docelowa wysokość jaką może osiągnąć wynosi 15-20 m.

Uprawa i pielęgnacja winobluszczu pięciolistkowego nie są trudne. Jest to roślina wszędobylska i bardzo lubi przycinanie

Winobluszcz pięciolistkowy- uprawa

Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Urośnie na każdym typie gleby. Bardzo dobrze znosi suszę, ale rośnie szybciej, gdy ma wilgotne podłoże. Winobluszcz pięciolistkowy może być sadzony zarówno w słońcu jak i w cieniu. Jednak na stanowiskach słonecznych owocuje obficiej i uzyskuje intensywniejszą barwę liści. Przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto dostarczać mu substancji pokarmowych. W tym celu należy 1-2 razy w sezonie zasilić do niedużą dawką granulowanego obornika. Szczególnie ważne dla młodych sadzonek winobluszczu pięciolistkowego jest przycinanie. Pozwoli ono wykształcić im wiele pędów i już od samego dołu będą tworzyć gęstą ścianę. Opisywana roślina cechuje się bardzo dobrą mrozoodpornością i może być sadzona bez okrycia na terenie całego kraju.

owoce winobluszczu pięciolistkowego

Sadzenie winobluszczu pięciolistkowego

Na samym początku należy właściwie przygotować glebę. Wymaga ona przekopania, wyrównania oraz usunięcia z niej zanieczyszczeń. Następnie za pomocą sznurka i dwóch patyków wyznaczamy prostą linię, w której ma przebiegać mur z winobluszczu. Teraz możemy przystąpić do kopania dołków. Rozmieszczamy je co około 40 cm i 20-30 cm od podpory, po której będą wspinać się jego pędy. Otwory w glebie muszą być co najmniej dwa razy większe niż bryła korzeniowa rośliny. Na ich dno wsypujemy niewielką ilość ziemi ogrodniczej wymieszanej z kompostem. Następnie w dołku umieszczamy korzenie sadzonki, przysypujemy warstwą podłoża i dobrze ubijamy. Teraz pozostaje nam już tylko obfite podlewanie przez pierwszy miesiąc. Jeśli nie posiadamy w ogrodzie kompostu, to tydzień lub dwa po wykonaniu nasadzenia, możemy zastosować posypowo niewielką dawkę obornika granulowanego. Jeśli chcemy, aby winobluszcz pięciolistkowy porastał pnie drzew, to pamiętajmy, aby sadzić go 80-90 cm od ich podstawy. Wtedy nasza młoda sadzonka będzie miała lepszy dostęp do wody oraz więcej miejsca do wypuszczania korzeni.

winobluszcz pięciolistkowy- przycinanie

Cięcie, które ma zapewnić silny wzrost i krzewieni przeprowadzamy głównie u młodych egzemplarzy. Najlepiej wykonywać je w dwóch terminach- w kwietniu oraz lipcu. Tniemy wtedy 10- 20 cm pędów. U starszych roślin cięcie zwykle ogranicza się do usuwania starych, uschniętych fragmentów roślin. Winobluszcz pięciolistkowy jest intensywnie rosnącym pnączem, w związku z tym należy kontrolować czy jego pędy nie znajdują się w niepożądanych miejscach , takich jak okna rynny i dachy. Po zlokalizowaniu takich niechcianych odgałęzień należy je bezwzględnie usuwać.

Zastosowanie

Jest wykorzystywany głównie do porastania murów, płotów oraz wszystkich tych elementów architektonicznych, które wyglądają nieestetycznie. Jego gęste, dachówkowato ułożone liście tworzą idealną naturalną ścianą.
Jest bardzo przydatną rośliną w ogrodach naturalistycznych. Jej owoce, mimo że trujące dla ludzi, stanowią bardzo pożywny pokarm dla ptaków. Mur pokryty winobluszczem jest mniej narażony na działanie wilgoci, a w upalne dni wolniej się nagrzewa.
Pnie drzew pokryte opisywanym pnączem przybierają wyjątkowy, baśniowy wygląd.