ostrokrzew karbowanolist to bardzo dobry zamiennik bukszpanu. Idealny do tworzenia niskich żywopłotówny

Ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata)- ideał na niskie żywopłoty

Ostrokrzew karbowanolistny jest pięknym krzewem o eliptycznych i błyszczących liściach. Łudząco przypomina bukszpan, jednak jest od niego znacznie odporniejszy na choroby. bardzo dobrze znosi formowanie i na zachodzie Europy jest obecnie rośliną numer 1 jeśli chodzi o tworzenie niskich żywopłotów. Panuje opinia, że jest bardzo słabo odporny na mróz. Nie ma ona jednak nic wspólnego z prawdą. Ostrokrzew karbowanolistny radzi sobie nawet w surowym klimacie Polski Wschodniej. W handlu dostępny jest w kilku odmianach różniących się pomiędzy sobą pokrojem, barwą ulistnienia oraz tempem wzrostu.jak sadzić i pielęgnować ostrokrzew karbowanolistny? Jakie wybrać dla niego stanowisko? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie Państwo poniżej.

Charakterystyka ostrokrzewu karbowanolistnego

Jest niewysokim krzewem o bardzo zwartym pokroju. Posiada drobne, zielone liście o eliptycznym kształcie, które utrzymują się na gałęziach przez cały rok. Ostrokrzew karbowanolistny jest łudząco podobny do bukszpanu i każdy niedoświadczony ogrodnik miałby problem z rozróżnieniem tych gatunków. Rośnie dość wolno, co sprawia, że jest idealnym materiałem na topiary i niskie żywopłoty. Kwitnie w maju i czerwcu. Jest rośliną dwupienną. Oznacza to, że czarne, kuliste owoce pojawiają się wyłącznie na osobnikach żeńskich. Pędy ostrokrzewu karbowanolistnego mają tendencję do lekkiego rozkładania się na boki, dlatego muszą być odpowiednio często przycinane, aby krzew nie stracił formy.

ostrokrzew karbowanolistny-bardzo dobrze znosi przycinanie i świetnie sprawdza się w roli niskiego żywopłotu

Ostrokrzew karbowanolistny- uprawa

Ostrokrzew karbowanolistny preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Radzi sobie także w cieniu, ale wtedy jego wzrost jest wolniejszy a pokrój mniej zwarty. Najlepiej czuje się na glebach średnio żyznych o umiarkowanej wilgotności. Nie lubi zarówno tych przewlekle mokrych jak i suchych. Ma szeroką tolerancję jeśli chodzi o pH podłoża, ale najodpowiedniejsze będzie to o odczynie obojętnym. Ostrokrzew karbowanolistny należy nawozić 2-3 razy w sezonie niewielkimi dawkami mieszanki wieloskładnikowej. Intensywny wzrost i zwarty pokrój zapewni mu regularne przycinanie. Zabieg ten najlepiej wykonywać w dwóch terminach- w marcu oraz na początku sierpnia. Wiosną tniemy połowę zeszłorocznych przyrostów, a latem skupiamy się na usunięciu odstających pędów i nadajemy roślinie regularnego kształtu. Ostrokrzew karbowanolistny cechuje się dobrą mrozoodpornością. Wytrzymuje spadki temperatur do -27 stopni Celsjusza. Z uwagi na to, że jest rośliną zimozieloną, na stanowiskach wietrznych, w surowe zimy warto go okryć.

ostrokrzew karbowanolistny-Ilex crenata
Strzelista odmiana ‘Sky Pencil’

Zastosowanie

Ostrokrzew karbowanolistny to idealna roślina do tworzenia obwódek, Posiada wszystkie najlepsze cechy bukszpanu i jest bardzo odporny na choroby. Dzięki temu, że dobrze znosi cięcie, szybko się regeneruje i ma zwarty pokrój można z niego tworzyć skomplikowane rzeźby roślinne. Pięknie prezentuje się również na skalniakach i w ogrodach żwirowych. Z coraz większej liczby odmian dostępnych w handlu można przygotowywać niespotykane kompozycje w obrębie gatunku, a także tworzyć zestawienia z innymi roślinami o podobnych wymaganiach siedliskowych np. bukszpanami czy cisami. Ostrokrzew karbowanolistny jest w Polsce jeszcze mało popularny. Wielka szkoda, gdyż jest pięknym krzewem stanowiącym bardzo dobrą alternatywę dla bukszpanu.

Wskazówki niezbędne przy sadzeniu i pielęgnacji żywopłotu z ostrokrzewu karbowanolistnego

  • Młode sadzonki ostrokrzewu należy sadzić w rzędzie co około 30 cm. Odległość od płotu lub innego elementu ogrodu powinna wynosić minimum 50 cm.
  • Jeśli gleba jest gliniasta lub piaszczysta to należy wymieszać ją z kupnym podłożem ogrodniczym w stosunku 1:1. Czynność ta ułatwi start młodym ostrokrzewom.
  • Świeżo posadzone ostrokrzewy karbowanolistnego należy regularnie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. W kolejnych latach żywopłot podlewamy wyłącznie w czasie suchej i słonecznej pogody gdy zauważymy, że gleba jest przeschnięta.
  • Ostrokrzew bardzo dobrze znosi przycinanie. Zabieg ten powinno się wykonywać wczesną wiosną oraz latem. Cięcie wiosenne ma za zadanie pobudzić roślinę do intensywnego wzrostu i krzewienia. Ścinamy wówczas połowę zeszłorocznych przyrostów. W miarę możliwości staramy się omijać jak największą ilość zawiązanych pąków kwiatowych. Latem usuwamy wyłącznie odstające i uszkodzone pędy.

     Jeśli będzie zainteresowani sadzonkami to kilka odmian można znaleźć tutaj w zakładce rośliny żywopłotowe: 

http://sklep.lawenda-sadzonki.pl/

ostrokrzew karbowanolistny Convexa to zwarta odmiana o liściach wygiętych do środka idealna na niski żywopłot