Konwalia majowa występuje powszechnie w polskich lasach. Tworzy duże skupiska rozrastające się za pomocą kłączy. Wytwarza kwiaty odznaczające się wyjątkowo przyjemnym i silnym zapachem, który jest wyczuwalny nawet w znacznej odległości od miejsca jej wzrostu. W ogrodzie będzie czuła się najlepiej w miejscach cienistych lub półcienistych. Nie sprawi problemów nawet początkującym ogrodnikom. Świetnie sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych oraz w założeniach z przewagą bieli. Konwalia majowa wnosi do przydomowej przestrzeni spokój i nadaje jej subtelności. Jak pielęgnować konwalię majową? Czy po spożyciu jest trująca? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tym wpisie.
Konwalia majowa- charakterystyka
Konwalia majowa jest byliną dorastającą do 20 cm. Wytwarza cienkie kłącza znajdujące się płytko pod powierzchnią ziemi. Posiada eliptyczne, podłużne liście o ciemnozielonym kolorze. Jesienią przebarwiają się na żółto. Ich ilość jest uzależniona od wieku kłącza. W 3 roku uprawy konwalia majowa zaczyna kwitnąć. Wytwarza białe kwiaty w kształcie dzwonków, które są zebrane w grona. Mają delikatny i elegancki wygląd. Nie są duże, ale nadrabiają wszystko swoim cudownym zapachem, który w maju wypełnia cały ogród. Po przekwitnięciu powstają z nich czerwone jagody, które podobnie jak liście i kwiaty są trujące. Konwalia majowa rozrasta się bardzo szybko, tworząc łany liści i kwiatów.
Konwalia majowa- uprawa
Preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste. Posadzona w słońcu będzie rosła wolno i wytworzy mniejszą ilość liści. Urośnie prawie na każdym typie gleby, ale najodpowiedniejsza będzie ta o dużej żyzności i wysokiej zawartości próchnicy. Jej naturalnym miejscem występowania są tereny leśne o dość dużej wilgotności. W związku z tym także w ogrodzie należy zapewnić jej dostatek wody. Konwalie mogą rosnąć na glebach o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Stosowanie nawozów alkalizujących podłoże spowalnia ich wzrost wegetatywny, ale za to wpływa korzystnie na kwitnienie. Co roku w pobliżu kłączy konwalii warto wkopać kompost, który wzbogaci podłoże w próchnicę. Można także zastosować 1-2 niewielkie dawki nawozu mineralnego lub obornika granulowanego. Opisywana bylina jest dość ekspansywna. W związku z tym obszar w jakim może się rozrastać należy wyznaczyć ogranicznikami wkopanymi w ziemię. Konwalia majowa cechuje się bardzo dobra mrozoodpornością- nie wymarza nawet w bardzo srogie zimy. Na jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat. Najprostszym sposobem jej rozmnażania jest podział kłącza. Zabieg ten należy przeprowadzić późną jesienią.
Zastosowanie konwalii majowej
Konwalia majowa świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Rozrasta się bardzo szybko dzięki podziemnym rozłogom i w krótkim czasie zazielenia duże powierzchnie. Dzięki temu, że toleruje cień może być sadzona w takich miejscach, gdzie większość innych bylin radzi sobie słabo np. pod drzewami oraz po zacienionej stronie murów i płotów. Konwalia majowa będzie prezentować się pięknie w towarzystwie host i dąbrówek. Z powodzeniem może być sadzona do donic.
Opisywana bylina w medycynie wykorzystywana jest jako lek nasercowy. Stosowana jest w przypadku jego niewydolności oraz zaburzeniach rytmu. Należy jednak pamiętać, że konwalia majowa stosowana w nieumiejętny sposób jest trująca. W związku z tym najlepiej kupować gotowe preparaty, w których składzie występuje.
Konwalia majowa- najciekawsze odmiany
W sprzedaży najczęściej spotyka się konwalię majową wyglądającą tak samo jak ta występująca w lesie. Jednak w większych centrach ogrodniczych i szkółkach można spotkać odmiany różniące się od podstawowego gatunku. Poniżej krótka charakterystyka kilku z nich.
1. ‘Harwick Hall’
Posiada białe, silnie pachnące kwiaty. Jej liście mają ciemnozieloną barwę z niebieskawym odcieniem. Na ich brzegach występuje żółta obwódka.
2. ,Plena’
Posiada duże kwiaty w kształcie kulistych dzwoneczków. Mogą mieć barwę białą lub kremową. Pachną bardzo intensywnie. Liście ciemnozielone z niebieskawym nalotem.
3. ‘Rosea’
Posiada piękne, drobne różowe kwiaty. Mają bardzo intensywny zapach. Prezentują się wyjątkowo efektownie na tle ciemnozielonych liści. Odmiana ‘Rosea’ rośnie dość wolno.
4. ‘Prolificans’
Cechuje się białymi kwiatami, których płatki są wywinięte do góry. Nie jest tak ekspansywna jak większość odmian konwalii. Nadaje się bardzo dobrze do małych ogrodów.