Tuja 'Smaragd' to najlepsza odmiana na żywopłot. Jej uprawa nie nastręcza problemów

Tuja ‘Smaragd’ (thuja, żywotnik zachodni)- uprawa i charakterystyka

Tuja ‘Smaragd’ od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Bardzo dobrze nadaje się do tworzenia formowanych i nieformowanych żywopłotów, radzi sobie w zieleni miejskiej i swoim jasnoszmaragdowym kolorem cieszy oko wszystkich przechodniów. W okresie późno jesiennym oraz zimowym pozostaje żywo ubarwiona i rozświetla wszechobecną szarość. Jak uprawiać tuję ‘Smaragd’? Kiedy przycinać? Jakie wybrać dla niej stanowisko?

Tuja ‘Smaragd’- charakterystyka

Dorasta do 8 m wysokości. Charakteryzuje się regularnym pokrojem, który zostaje zachowany nawet u starszych egzemplarzy. Dzięki temu opisywany iglak wygląda dostojnie i bardzo elegancko. Tuja ‘Smaragd’ posiada intensywnie zielone, łuskowate igły, które utrzymują się na gałęziach przez cały rok. W okresie zimowym nie zmieniają barwy. W przeciwieństwie do wielu innych odmian wytwarza bardzo małą ilość szyszek, które w nadmiarze zaburzałyby jej estetyczny wygląd. Tuja ‘Smaragd’ rośnie dość szybko i po 10 latach uprawy osiąga wysokość 2,5-3 m. Oczywiście aby w tak krótkim czasie mogła uzyskać tak pokaźne rozmiary musi mieć zapewnione dobre warunki wzrostu.

Uprawa tui ‘Smaragd’

Rośnie najlepiej na stanowiskach słonecznych i półcienistych. W cieniu staje się wątła i intensywną barwę. Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ preferuje żyzne, próchniczne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na to , że wytwarza dość płytki system korzeniowy, w okresie letniej posuchy wymaga podlewania. Rośnie najintensywniej, gdy cały czas ma umiarkowanie wilgotne podłoże. Jednak tuje potrzebują nie tylko wody, ale i odpowiedniego nawożenia. Co roku w pobliżu bryły korzeniowej warto wkopać niedużą ilość kompostu. Zabieg ten wzbogaci glebę w próchnicę. Dodatkowo 2-3 razy w sezonie stosujemy niewielkie dawki mieszanki azotowej lub obornika granulowanego. Żywopłot formowany z tui ‘Smaragd’ jak sama nazwa wskazuje wymaga przycinania. Zabieg ten należy rozpocząć dopiero, gdy rośliny osiągną 1,5 m wysokości. Żywotniki zachodnie tniemy dwa razy w sezonie- w marcu i lipcu. Wiosną delikatnie skracamy wierzchołki (10-20 cm), a pozostałe gałęzie o połowę zeszłorocznych przyrostów. Latem kształtujemy żywopłot poprzez wycinanie nadmiernie wybujałych gałązek oraz przycięcie pędów bocznych o 2-3 cm. Tuje cechują się dobrą mrozoodpornością. Jednak z uwagi na to, że są roślinami zimozielonymi istnieje ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej.

sadzonka tui smaragd. Uprawa opisywanej odmiany jest bardzo łatwa

Tuja- zastosowanie

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ jest najczęściej sadzony w postaci formowanych oraz nieformowanych żywopłotów. Dzięki pokrojowi regularnego stożka wygląda bardzo estetycznie i elegancko. Mur ze “Szmaragdów” chroni ogród przed wiatrem, hałasem oraz wzrokiem wścibskich sąsiadów. Wielki zaletami opisywanej odmiany są intensywnie zielona barwa igieł, która utrzymuje się przez cały rok oraz mała ilość szyszek. Żywotnik zachodni ‘Smaragd’ może być również sadzony  na rabatach w towarzystwie lawendy, berberysów oraz innych roślin dobrze czujących się i pięknie wyglądających w jego sąsiedztwie. Nadaje się także do tworzenia kompozycji w obrębie gatunku z odmianami kulistymi oraz tymi o żółtej barwie igieł.