Dynia kojarzy nam się przede wszystkim z jesienią, zupą i kompotem. Jest bardzo zdrowym warzywem od wieków wykorzystywanym w polskiej kuchni. Uwagę zwracamy głownie na jej soczystą, smaczna i pachnącą część znajdująca się bezpośrednio pod skórką. Tymczasem prawdziwe ‘złoto’ kryje się w środku. Są nim bardzo zdrowe i pożywne pestki. Zawierają dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, polifenoli oraz witamin, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Podobnymi właściwościami odznacza się olej z pestek dyni. Może on być stosowany wewnętrznie oraz zewnętrznie.
Olej z pestek dyni- skład
Olej z pestek dyni stosowany z umiarem ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Jednak wbrew obiegowej opinii zawiera tylko niewielką ilość Omega-3, a znacznie więcej Omega-6. W związku z tym stosując olej z pestek dyni nie poprawimy sobie stosunku spożywanych Omega-3 : Omega-6. Ale na tym świat się ie kończy, a opisywany olej zawiera wiele innych prozdrowotnych substancji. Są to głownie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, karotenoidy oraz całe bogactwo mikroelementów włącznie z cynkiem i selenem. Zawiera także fitosterole pomocne przy łagodnym rozroście prostaty oraz skwalen wpływający korzystnie na naczynia krwionośne. Olej z pestek dyni zawiera ponadto dużą ilość przeciwutleniaczy pomagających zachować młodość.
Olej z pestek dyni w kuchni i kosmetyce
1 .Kuchnia
Podobnie jak olej lniany, nadaje się wyłącznie do użytku na zimno. Przede wszystkim nie wolno na nim smażyć, ponieważ wysoka temperatura niszczy dużą część cennych składników. W handlu dostępne są dwa rodzaje opisywanego oleju. Pierwszy jest tłoczony z prażonych pestek i ma silny orzechowy smak i aromat. Drugi natomiast powstaje z pestek, które nie przeszły obróbki cieplnej, ma mniej wyrazisty smak i zapach, ale za to wyższą zawartość substancji odżywczych.
2. Kosmetyka
W kosmetyce może być używany tylko jeden rodzaj oleju z dyni, a mianowicie ten tłoczony z nieprażonych pestek. Zawiera on dużą ilość związków odżywczych mających zbawienny wpływ na skórę. Najlepiej, aby na buteleczce widniał znak rolnictwa ekologicznego- wtedy mamy pewność, że nie zawiera on żadnych pozostałości po szkodliwych opryskach, a dynie z których powstał były uprawiane zgodnie z prawami natury.
Dawkowanie oleju z pestek dyni
Dla osób dorosłych najodpowiedniejsze będą dwie łyżki oleju dziennie- rano i wieczorem. Dzieciom wystarczy 1 łyżeczka. Okazyjnie można go również dodawać do potraw. Jak we wszystkim należy jednak zachować umiar i dbać o dobrze zbilansowaną dietę.
Olej z pestek dyni zawsze musi być spożywany na zimno. Trzeba przechowywać go w ciemnej butelce, w temperaturze nie przekraczającej 15 stopni Celsjusza (najlepsze będzie lodówka). W takich warunkach po otwarciu można przechowywać go maksymalnie przez 3 miesiące.
7 powodów dla których warto stosować olej z pestek dyni.
1. Zapobiega i zmniejsza stany zapalne stawów
Regularne spożywanie oleju pestek z dyni wpływa korzystnie na stawy. Duża ilość kwasów tłuszczowych w nim zawarta poprawia ich ruchomość oraz zmniejsza ból wywołany stanem zapalnym. Badania wykazały, że olej z pestek dyni łagodzi dolegliwości występujące w zapaleniu stawów na równi z popularnym lekiem Indometacyną, nie wywołując przy tym żadnych skutków ubocznych.
2. Zapewnia zdrowie prostaty
Jest to jedna z najlepiej udokumentowanych właściwości leczniczych oleju z pestek dyni. U mężczyzn po 50 roku życia łagodny przerost prostaty to częsta przypadłość mająca bardzo nieprzyjemne objawy. Są nimi głownie ból i trudności w oddawaniu moczu. Fitosterol obecny w oleju z pestek dyni zapobiega nadmiernemu rozrostowi prostaty oraz w znacznym stopniu zmniejsza już powstały. Ponadto zawiera wiele substancji odżywczych, które dodatkowo wspomagają pracę gruczołu krokowego.
3. Poprawia nastrój
Bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiadającym między innymi za dobry nastrój oraz spokojny sen serotonina. Aby mogła ona zostać zsyntetyzowana w organizmie potrzebny jest aminokwas- tryptofan. Bez niego produkcja serotoniny spada, a nastrój się obniża. Dobrym sposobem, który pomoże zapobiec temu zjawisku jest regularne spożywanie oleju z pestek dyni. Zawiera on duże ilości tryptofanu, który w opisany wyżej sposób reguluje nastrój.
4. Zmniejsza ryzyko nadciśnienia i chorób serca.
Olej z pestek dyni posiada nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie Omega-9), witaminy, fitosterole oraz wiele innych substancji wpływających pozytywnie na kondycję naczyń oraz całego układu krwionośnego. Ponadto zwiększa produkcję tlenku azotu, który dodatkowo chroni serce, żyły i tętnice oraz przeciwdziała nadciśnieniu.
5. Ogranicza wypadanie włosów u mężczyzn.
W tym wypadku mechanizm działania oleju z pestek dyni jest podobny do tego, który hamuje rozrost komórek prostaty. Skłonność do łysienia u mężczyzn jest spowodowana głównie nadprodukcją hormonu DHT. Beta-sitosterol zawarty w oleju z pestek dyni blokuje szkodliwe działanie DHT i znacznie ogranicza ilość wypadających włosów. Dodatkowo obecne w nim mikroelementy, witaminy oraz inne sterole wpływają korzystnie na skórę głowy.
6. Ma działanie przeciwpasożytnicze
Olej z pestek dyni wykazuje silne działanie przeciwpasożytnicze. Zawarta w nim kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów, prowadząc w ten sposób do ich śmierci. Opisywana substancja mimo silnego działania, nie podrażnia bardzo delikatnej wyściółki jelit. Aby zwiększyć skuteczność odrobaczania można dodatkowo użyć oleju rycynowego, który zwiększy perystaltykę jelit i pomoże usunąć pasożyty. Jednak nie każdy może go stosować i u osób nadwrażliwych lepiej ograniczyć się do stosowania tylko oleju z pestek dyni. Na kukurbitacynę wrażliwe są: owsiki, glista ludzka, tęgoryjec oraz tasiemiec. Kurację należy stosować minimum 3 tygodnie. Przyjmuje się po jednej łyżeczce wraz z śniadaniem i kolacją. Dodatek oleju rycynowego u osób ze zdrowymi jelitami można stosować raz na 2-3 dni zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
7. Olej z pestek dyni dla skóry
Stosowany zewnętrznie nawilża i odżywia skórę. Witaminy i inne substancje odżywcze w nim zawarte redukują zmarszczki i opóźniają starzenie. Mimo, że olej z pestek dyni wykazuje pozytywne działanie w leczeniu trądziku, to jak każdy olej naturalny, u osób szczególnie wrażliwych może zatykać pory. Tak więc najlepiej przetestować go na własnej skórze i jeśli będzie nieodpowiedni wymienić np. na olej arganowy.