tuja brabant to bardzo dobra odmiana na żywopłot. Jej uprawa jest łatwa

Tuja ‘Brabant’- uprawa i charakterystyka. Idealna na żywopłot

Większość z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez tui. Iglaki te są mało problematyczne, zimozielone, rosną dość szybko, a ich bogactwo odmian daje praktycznie nieograniczone możliwości kompozycji w obrębie gatunku oraz z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Można z nich tworzyć wysokie i eleganckie żywopłoty, niskie obwódki oraz sadzić na rabatach. Tuje w związku ze swoją znaczną popularnością mają przystępne ceny, dzięki czemu niedużym kosztem można z nich wykonać nasadzenie masowe np. kilkadziesiąt lub kilkaset metrów żywopłotu. Nie chorują zbyt często, ale warto co jakiś czas na nie zerkać, aby w porę zauważyć ewentualną chorobę lub szkodnika. W tym wpisie chcemy przedstawić Państwu czołową odmianę żywopłotową- jest to tuja ‘Brabant’.

Tuja ‘Brabant’- charakterystyka

Dorasta do 5-6 metrów wysokości. Ma rozłożysty, kolumnowy pokrój  oraz dość krótkie gałęzie. Wytwarza wiele pędów przewodnich. Tuja brabant jest jedną z najszybciej rosnących odmian. Po 10 latach uprawy jej wysokość może przekroczyć 4 m. Oczywiście rośnie tak intensywnie wyłącznie w sprzyjających warunkach. W przypadku przewlekłego niedoboru wody lub zbyt małej ilości substancji odżywczych tempo spada o połowę. Igły żywotnika zachodniego ‘Brabant’ mają jasnozieloną barwę. Podczas niskich temperatur panujących w okresie zimowym ciemnieją, ale wraz z nadejściem wiosny znów nabierają żywego koloru. Ich liczba wzrasta jeszcze bardziej , gdy roślina cierpi niedobory wody.Opisywana odmiana wytwarza dużą ilość szyszek. Mogą one być postrzegane przez niektóre osoby jako mało estetyczne. Jednak i ten problem jest do rozwiązania. W łatwy sposób można je usuwać ręcznie lub poprzez regularne przycinanie pędów, a w czasie upałów należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Tuja ‘Brabant’- uprawa

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste o umiarkowanie wilgotnej glebie. Wytwarza płytki system korzeniowy, dlatego w ciepłych i suchych miesiącach letnich wymaga podlewania. Podłoże w jakim będzie rosła tuja ‘Brabant’ powinno mieć odczyn zasadowy. Opisywana odmiana jest wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia formowanych żywopłotów. Aby były one zwarte, gęste i rosły intensywnie wymagane jest ich regularne nawożenie. Co roku w ich pobliżu  warto wkopać lub rozłożyć kompost. Wzbogaci on glebę w próchnicę oraz dostarczy substancji odżywczych. Dodatkowo należy zastosować 2-3 dawki obornika granulowanego lub nawozu mineralnego. Ostatnie nawożenie należy wykonać nie później niż na początku sierpnia. Tuja ‘Brabant’ zimuje dobrze i może być sadzona na terenie całego kraju. Aby nie dopuścić do wystąpienia zjawiska suszy fizjologicznej glebę wokół roślin należy ściółkować przekompostowaną korą sosnową oraz podlewać przy niedoborach opadów (także zimą). Tuje ‘Brabant’ należy przycinać 2 razy w sezonie- w marcu i lipcu.

tuja brabant to idealna odmiana żywopłotowa. Rośnie szybko

Zastosowanie

Jej bardzo intensywny wzrost oraz duże zdolności regeneracyjne sprawiają, że wykorzystuje się ją głównie do tworzenia formowanych żywopłotów. W ciągu niespełna 10 lat uzyskamy wysoki mur chroniący ogród przed hałasem, zanieczyszczeniami oraz wzrokiem sąsiadów. Tuja ‘Brabant będzie rosła bardzo dobrze w pobliżu stawów oraz oczek wodnych. Ze względu na to, że posiada dość dużą tolerancję na zanieczyszczenia środowiska jest często sadzona w zieleni miejskiej. Żywotnik zachodni ‘Brabant’ może być również ciekawym urozmaiceniem rabat w dużych ogrodach. Świetnie sprawdzi się w kompozycji z kolumnowymi cisami, dereniami białymi, hortensją bukietową oraz karłowatymi odmianami swojego gatunku.