Uprawa lawendy nie jest trudna, pod warunkiem, że kupimy dobrej jakości sadzonki

Sadzonki lawendy – jak i gdzie kupić te najlepsze?

lawenda w agroturystyce

Prowansja, ciepłe promienie słoneczne i całe, jak okiem sięgnąć, łany lawendy… Brzmi zachęcająco, prawda? Dlatego tak wielu z nas marzy, aby odrobinę takiej Prowansji ściągnąć do siebie do domu. Wówczas kupujemy sadzonki lawendy i sadzimy ją w ustalonej przez nas architekturze. Myślimy, że już za jakiś czas będziemy mieli swoją małą Prowansję, ale czasem tak się niestety nie dzieje. Zapytacie zapewne – dlaczego? Otóż każda sadzonka jest inna, możemy trafić na te wybrakowane, które wymagają o wiele więcej czasu czy pielęgnacji. Dlatego dzisiaj postaram się Wam podpowiedzieć jak rozpoznać wartościową sadzonkę lawendy 🙂

Gdzie mogę zakupić sadzonki lawendy?

Tutaj występuje gro możliwości – lawenda jest obecnie dość popularną rośliną, toteż możemy ją spotkać w supermarketach, centrach ogrodniczych, czy bezpośrednio u jakiegoś lokalnego producenta. Dla niewprawionego oka, sadzonki nie wykazują żadnych różnic poza ceną. Ale to tylko pozory. Takie sadzonki mają mnóstwo przeciwności, które postaram się Państwu przedstawić w dalszej części artykułu.

Jak odróżnić dobre sadzonki lawendy od tych kiepskiej jakości?

  1. Oferowane nam sadzonki lawendy posiadają przede wszystkim różne rozmiary. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepszym i najbardziej trafnym wyborem będzie rozmiar p 9 maksymalnie do 1,5 l. Każda roślina wsadzona w stałe podłoże potrzebuje ileś czasu na aklimatyzację. Jeśli sadzonka jest mniejsza to będzie jej wtedy łatwiej. W przeciwieństwie do tych dużych, zacznie szybciej wzrastać i zagęszczać się.
  2. Lepszym wyborem będą niskie, ale gęste sadzonki niż wysokie a rzadkie. Sadzonka posiadająca kilka łysych łodyg jest po prostu mało wartościowa. Bardzo ciężko ją wtedy ukształtować, a ponadto uzyskamy z niej małe ilości kwiatów czy suszu.
  3. Trzecim, żelaznym elementem dobrej sadzonki, jest jej ubarwienie. Powinna być intensywnie zielona – zieleń nie może przybierać odcieni żółci czy czy bardzo ciemnej zieleni. Liście powinny być gładkie, bez przebarwień czy jakichkolwiek zmian, a łodygi ładne proste, bez deformacji. Dobra sadzonka to sadzonka niska, bardzo gęsta i rosnąca w sposób zwarty.

Gdzie powinniśmy kupować lawendę?

Jak już wspominałem, sadzonki możemy zakupić w supermarkecie, w centrach ogrodniczych lub bezpośrednio u jej producentów. Aby ułatwić Wam wybór przedstawię krótką charakteryzację wszystkich trzech miejsc.

Supermarkety

Sadzonki marketowe najczęściej są produkowane za granicą, gdzie niejednokrotnie panują inne warunki atmosferyczne niż w Polsce, więc zmiana jej otoczenia może niekorzystnie wpływać na jej rozwój. Ponadto w ciągu swojej długiej podróży, nasza sadzonka może nabawić się wielu chorób, które wyłonią się dopiero po wsadzeniu w ziemię. Zagraniczni producenci, chcąc jak najszybciej uzyskać dochód ze swoich sadzonek, stosują bardzo duże ilości nawozów. Kiedy nasza roślinka zostanie tego pozbawiona, lub po prostu zaczniemy stosować odpowiednie ilości, to zacznie tracić swój piękny wygląd, a jej aklimatyzacja zajmie o wiele więcej czasu, przez co sami będziemy musieli jej poświęcić więcej czasu i energii. Kolejnym minusem jest tutaj brak możliwości wyboru. Markety aby zaoszczędzić kupują jedną, góra dwie odmiany sadzonek. Podsumowując, sadzonki pochodzące z marketów są tanie, ale chyba najgorszej jakości.

Centra ogrodnicze

Tutaj ceny naszych sadzonek mogą być już wyższe niż w supermarkecie. Czasem idzie to w parze z ich lepszą jakością, ale też niestety nie zawsze. Niektóre centra mogą zajmować się tylko pośrednictwem w sprzedaży lawendy – importować sadzonki z zagranicy, czyli jesteśmy w podobnej sytuacji, jak w przypadku supermarketu.

Polscy producenci

moim zdaniem, jest to najlepsza opcja. Oczywiście i w tym przypadku musimy kierować się wyglądem sadzonek, ale ich jakość będzie na najwyższym poziomie. Tutaj jedyne czego można się jeszcze obawiać, to rozmnażanie sadzonek poprzez wysiew nasion – takich sadzonek musimy unikać. Najlepsze pochodzą z rozmnażania wegetatywnego.

Moi Drodzy, po przeczytaniu tego artykułu będziecie już ekspertami w zakupie owych sadzonek i z czystym sumieniem mogę Was wysłać po ich zakup. Zapraszam także do innych artykułów, w których wyjaśnię w jaki sposób obchodzić się z sadzonkami, czy jakie odmiany będą najlepsze.

Zapraszam!