Przygotowanie sadzonek lawendy do zimy oraz samo zimowanie wymagają trochę wiedzy, ale nie są trudnej

Przygotowanie sadzonek lawendy do zimy

Lawenda obecnie jest bardzo popularną rośliną, chętnie sadzoną zarówno w nowoczesnych ogrodach, jak i tych bardziej tradycyjnych. W okresie kwitnienia jest niezwykle piękna i bujna. Wielu z Was się pewnie zastanawia w jaki sposób zabezpieczyć nasze sadzonki, aby w następnych latach były jeszcze piękniejsze. Dlatego postaram się Wam wszystko wyjaśnić w owym artykule 🙂

Przygotowanie sadzonek lawendy do zimy- kiedy zacząć?

Otóż moi Drodzy, na samym początku jesieni. Jest to ostateczny termin na nawożenie dolistne, a zarazem koniec stosowania nawozów doglebowych.

Przygotowanie sadzonek lawendy do zimy- od czego zacząć?

Należy dokładnie sprawdzić stan krzaczków posadzonych wiosną. Następnie należy wykonać stosowne cięcia, jeśli nasze sadzonki posiadają pozasychane pędy lub gdy są po prostu nierównomiernie przycięte. Co najważniejsze, nie wolno zostawić na zimę pozasychanych kwiatostanów. Gdy w pobliżu sadzonek znajdują się drzewa liściaste, musimy zadbać o to, aby spadające liście nie przykryły sadzonki, ponieważ spowoduje to wzrost wilgotności, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych czy nawet gniciu. Podobny problem pojawia się zimą, kiedy śnieg przysypie sadzonki – jeśli mamy małą ilość to możemy co jakiś czas go zgarnąć.

Czy gleba ma wpływ na zimowanie?

Oczywiście, że tak. Jeśli w Waszej strefie występuje częste zamrażanie i rozmrażanie gleb, to najlepszym wyborem będą gleby przepuszczalne. Jeśli z kolei posiadacie gleby ciężkie i gliniaste, to przed sadzeniem lawendy warto ją wymieszać z piaskiem (w sytuacji, gdy macie już posadzoną lawendę, to można ją po prostu opryskać środkiem grzybobójczym).

Wpływ klimatu na zimowanie lawendy.

W klimacie bardzo wilgotnym najlepiej sprawdzają się tzw. lawendy pośrednie, tj. odmiany : Grosso, Provence, Grappenhall, Dutch. Gdy nasze odmiany nie są odporne na mrozy to najlepiej wnieść je na zimę do pomieszczenia. W przypadku młodych sadzonek, nawet tych odpornych na mróz, warto je przykryć na zimę agrowłókniną.

Podsumowując, wiele czynników wpływa na zimowanie sadzonek lawendy. Najlepiej przed ich zakupem sprawdzić i dokładnie doczytać lub spytać sprzedawcy w jaki sposób prawidłowo je zabezpieczyć, ponieważ należy pamiętać, że każda odmiana jest inna i inaczej się zachowuje zimą. To co jednej pomaga, innej może zaszkodzić. W kolejnych artykułach znajdziecie dokładne charakterystyki odmian 🙂