Jak przyciągnąć pszczoły i inne pożyteczne do ogrodu?- daj im schronienie, wodę i pożywienie

Jak przyciągnąć pszczoły i inne pożyteczne owady do ogrodu?

We współczesnych ogrodach pożyteczne owady nie mają łatwego życia. Z każdej strony są atakowane przez bardzo szkodliwe środki chemiczne służące do ochrony roślin. Sadzi się coraz mniej kwitnących roślin na rzecz trawników pozbawiając w ten sposób małych skrzydlatych mieszkańców pokarmu. Zabieramy im także schronienie poprzez dokładne wygrabianie trawy i liści oraz niskie koszenie trawników. Oczywiste jest, że każdy z nas chce mieć piękny ogród, jednak warto zastanowić się czy nie udałoby się go nieco “przemeblować” bez zakłócenia jego estetyki, aby pomóc pożytecznym owadom. Przeczytaj jak przyciągnąć pszczoły i inne pożyteczne owady do ogrodu!!

1. Oczko wodne

Jak wiemy każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wody. Już nawet niewielkie odwodnienie zaburza wiele procesów metabolicznych. Ludzie gdy czują pragnienie sięgają po prostu po butelkę wody, niestety owady mają dużo trudniej. Suche i ciepłe lato oraz niewielka ilość śniegu zimą powodują, że wiele małych zbiorników wodnych wysycha. W konsekwencji pszczoły oraz inne pożyteczne owady muszą sporo się naszukać zanim znajdą wodę. Możemy im jednak pomóc. Wystarczy w ogrodzie założyć oczko wodne. Najlepszy będzie płytki zbiornik o łagodnych brzegach obsadzony roślinnością. Owady będą mogły spokojnie wylądować i pobrać wodę. W ten sposób niedużym kosztem pomożemy przyrodzie, która na pewno się odwdzięczy. Pamiętajmy, aby w oczku dbać o czystość wody usuwając glony oraz obumarłe części roślin.

2. Jak przyciągnąć pszczoły- rośliny miododajne

Miód nie bierze się znikąd. Pszczoły muszą się sporo naszukać, aby wyprodukować tak bardzo ceniony przez nas miód. Sadząc rośliny miododajne w ogrodzie upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu. Nie dosyć, że pomożemy owadom to jeszcze zwiększymy plon warzyw i owoców, ponieważ pszczoły zainteresują się również nimi i będą intensywnie zapylać. Wbrew pozorom roślin miododajnych jest bardzo dużo, więc jest w czym wybierać. Począwszy od malutkich bylin, przez krzewy, a kończąc na ogromnych drzewach. Dzięki tej różnorodności każdy może dobrać rośliny, które idealnie wpasują się w styl i kolorystykę jego ogrodu. W szczególności warto zainteresować się nostrzykiem, facelią, lipą, a także lawendą. Pamiętajmy, że rośliny miododajne zwabią do naszego ogrodu nie tylko pszczoły, ale również wielobarwne motyle, które ożywią ogród.

motyle, pożyteczne owady, pszczoły to nieodłączny element każdego zrównoważonego ogrodu

3. Jak przyciągnąć pszczoły i inne pożyteczne owady?- uprawa bez chemii

Dzisiaj w ogrodnictwie i rolnictwie na szeroką skalę stosuje się chemiczne środki ochrony roślin. Dodatkowo często nie przestrzega się prawa i wykonuje opryski roślin kwitnących w godzinach najwyższej aktywności pszczół. Świata nie zmienimy, ale w swoich przydomowych ogródkach przy niewielkim wysiłku możemy wprowadzić podstawowe zasady ekologicznej uprawy. Dzięki temu znacznie zminimalizujemy lub nawet całkowicie zrezygnujemy z wykorzystywania chemicznych środków ochrony roślin. W łatwy sposób możemy przygotowywać naturalne opryski i nawozy, a także wygospodarować trochę więcej czasu na odchwaszczanie mechaniczne w zamian za szybkie ale bardzo szkodliwe odchwaszczanie chemiczne.

4. Miejsce schronienia

Każdy z nas chce mieć piękny i zadbany ogród. Wygrabiamy opadłe liście i skoszoną trawę oraz inne naturalne “śmieci”. Warto jednak w miejscach, w których nie zakłóci to estetyki ogrodu pozostawić trochę tej materii organicznej. Będzie ona schronieniem dla pożytecznych owadów, a po rozłożeniu źródłem składników pokarmowych dla roślin. W ogrodach na wsi warto warto zastanowić się nad założeniem małej pasieki. Dzięki temu wzrosną plony w ogrodzie, skosztujemy prawdziwego, naturalnego miodu oraz pomożemy otaczającej nas przyrodzie.