ciemiernik sadzonki

Ciemiernik ogrodowy – opis, uprawa i zastosowanie.

Jeśli należysz do grupy początkujących ogrodników, dopiero co stawiających pierwsze kroki, a zarazem lubisz zaskakiwać – ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Dzisiaj przedstawię Wam popularną ostatnio roślinę – ciemiernika, który jako nieliczna roślina zakwitnie Wam zimą i upiększy świąteczną atmosferę 🙂

Ciemiernik – krótka charakterystyka

Jednym z rodzajów bylin jest mrozoodporna roślina, która coraz bardziej zyskuje na popularności – ciemiernik (Helleborus). Pochodzi ona z grupy tzw. jaskrowatych. Najważniejszą i najbardziej wyróżniającą go cechą jest termin kwitnienia – ZIMA. Nie bez powodu ciemiernik biały jest potocznie zwany Różą Bożego Narodzenia. Ta niezwykła roślina cieszy oko ogrodników od połowy zimy aż do wiosny. Z mocnych wysokich pędów wyrastają białe kwiaty o kubkowatym i talerzykowatym kształcie, które od spodu podbarwia zieleń lub purpura. Ciemierniki najefektowniej będą się prezentowały w grupach. Doskonale sprawdzą się jako nasadzenia naturalistyczne, jako element skalniaka czy też w pojemnikach na balkonie. Z tą niezwykłą rośliną trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, gdyż każda z jej części jest trująca. Pewne związki są wykorzystywane do produkcji leków, ale bezpośrednie spożycie rośliny może doprowadzić do zatrucia. Sam sok może spowodować poparzenia na skórze. Dlatego wszelkie prace przy ciemierniku najlepiej wykonywać w rękawicach.

Ciemiernik – uprawa

Ciemiernik lubi stanowiska dość ciepłe, zaciszne i osłonięte przed przeszywającym zimowym wiatrem. Najlepiej, aby to miejsce było lekko zacienione bądź cieniste. Jeśli chodzi o wymagania glebowe to powinna być wapienna, gliniasta i żyzna. Należy pamiętać o tym, że ciemiernik lubi stały, umiarkowany dopływ wilgoci. Dobrze jest raz w roku zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym. Warto także podkreślić, że ciemiernik jest rośliną wieloletnią – na jednym miejscu może rosnąć ponad 10 lat, dlatego przed jego posadzeniem należy dobrze przemyśleć miejsce. Ciemiernik ma bardzo uwrażliwiony system korzeniowy – nie zalecamy  zruszać wokół niego gleby, a z uwagi na konieczność płytkiego sadzenia (gdy jest zbyt głęboko może zakwitnąć dopiero za kilka lat) wcale o uszkodzenia nie trudno. Gdy zima jest mroźna i co najważniejsze – nie ma śniegu warto okryć pąki kwiatowe liśćmi lub agrowłókniną. Ciemiernik może być sadzony zarówno na rabatach jak i w donicach tarasowych. Najlepiej sadzić je w rozstawie 40-50 cm.

ciemiernik sadzonki

Ciemiernik – zastosowanie

Przede wszystkim ciemiernik pełni rolę ozdoby. Jego kwiaty są bardzo ładne i ze względu na szybki termin kwitnienia ożywią każdy ogród w zimowej scenerii. Ze względu na dużą  wytrzymałość coraz częściej kwiaty są wykorzystywane w kwiaciarniach. Zarówno jako cięte jak i doniczkowego. Stają się coraz bardziej modne w nowoczesnych i zadbanych ogrodach. Dawniej w Bieszczadach i na Słowacji w medycynie ludowej stosowano ciemiernik purpurowy na dolegliwości sercowe. Natomiast moroznik, czyli ciemiernik kaukaski jest obecnie wykorzystywany przy produkcji leku oczyszczającego i wspomagającego przy odchudzaniu. Ze względu na silne właściwości trujące stosowanie rośliny lub wytworzonych z niej leków musi odbywać się tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.