Wysiew poplonów w ogrodzie jest bardzo ważny. Tyczy się w szczególności miejsc, gdzie warzywa uprawia się ekologicznie. Rośliny poplonowe zapobiegają erozji gleby, hamują wzrost chwastów, a po przekopaniu wzbogacają podłoże w azot oraz inne niezbędne mikro i makroelementy, a także podnoszą zawartość próchnicy. Oczywiście nie każda roślina nada się na poplon, dlatego trzeba wybierać takie, które w najkorzystniejszy sposób będą wpływać na glebę. W tym wpisie przedstawimy Państwu 5 najlepszych roślin na poplon.
1. Najlepsze rośliny na poplon?- facelia błękitna
Facelia błękitna jest rośliną z rodziny ogórecznikowatych. Ma rozgałęzioną, szorstko owłosioną łodygę i bardzo rozgałęziony system korzeniowy. Jej liście przypominają nieco paproć. W Polsce jest uprawiana głównie na poplon oraz jako roślina miododajna. Może być uprawiana na każdym rodzaju gleb. Bardzo dobrze zagłusza wzrost chwastów. Jej dobrze rozwinięty system korzeniowy ma zdolność pobierania substancji pokarmowych wmytych w głąb gleby i magazynowaniu ich w swojej części nadziemnej. Facelia błękitna po przekopaniu wzbogaca glebę w dużą ilość próchnicy i substancji odżywczych. Można siać ją do końca sierpnia.
2. Seradela siewna
Seradela siewna jest rośliną z rodziny bobowatych. Jest bardzo niewymagająca jeśli chodzi o rodzaj gleby na jakiej rośnie. Jej liście są pokryte drobnymi włoskami. Ta cecha budowy umożliwia seradeli korzystanie z wody pochodzącej z rosy i mgły. Na jej korzeniach bytują bakterie brodawkowe, dzięki którym może ona wiązać wolny azot i wykorzystywać go do wzrostu. Dzięki tej symbiozie seradela wzbogaca glebę w bardzo duże ilości azotu. Jest ona wczesną rośliną poplonową. Najlepiej siać ją już na początku sierpnia.
3. Najlepsze rośliny na poplon- gorczyca biała
Roślina wykorzystywana najczęściej jako przyprawa. Pochodzi z rodziny kapustowatych. Jest jednoroczna. Ma niewielkie wymagania wymagania jeśli chodzi o uprawę. Lubi jednak gleby obojętne do lekko zasadowych. Jej największe zalety to krótki okres wegetacji oraz wytwarzanie dużej ilości masy zielonej. Gorczycą białą można wysiewać na poplon aż do połowy września. Jej głęboki system korzeniowy świetnie rozluźnia glebę i umożliwia lepsze gromadzenie wody, a duża ilość masy zielonej po przekopaniu wzbogaca glebę w próchnicę i substancje odżywcze. Gorczyca biała ma jeszcze jedną zaletę-jej nasiona są tanie.
4. Łubin wąskolistny
Jest rośliną z rodziny bobowatych. Wytwarza bardzo głęboki, palowy system korzeniowy. Podobnie jak seradela jest on rośliną motylkową. Oznacza to, że także żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi i po przekopaniu wzbogaci nam glebę w bardzo duże ilości azotu. Łubin wąskolistny cechuje się szybkim wzrostem oraz krótkim okresem wegetacji. Dodatkowo kupując nasiona możemy wybrać odmiany najszybciej rosnące. Łubin wąskolistny najlepiej wysiać w pierwszym tygodniu sierpnia.
5. Żyto ozime
Najlepiej znana i najtańsza roślina poplonowa. Ma małe wymagania i bardzo dużą mrozoodporność. Możemy więc przekopać je dopiero wiosną. Może być wysiewane najpóźniej z wszystkich poplonów bo aż do końca września. Żyto ozime bardzo dobrze hamuje wzrost chwastów, rozluźnia glebę i poprawia jej strukturę, a po przekopaniu wzbogaci ją w substancje odżywcze.