szara reneta jabłoń

Jabłoń ‘Szara Reneta’- charakterystyka i uprawa

‘Szara Reneta’ jest bardzo starą odmianą jabłoni. Została uzyskana we Francji ok. 1600 roku. W dzisiejszych czasach jest wypierana przez nowe odmiany bardziej przydatne do masowej produkcji. Dość ciężko kupić jej sadzonki, ale na szczęście w dalszym ciągu jest to możliwe. Pocieszający jest fakt, że z roku na rok powoli wzrasta zainteresowanie tą odmianą.W tym wpisie przedstawimy Państwu charakterystykę tej odmiany oraz kilka wskazówek na temat jej uprawy. Mamy nadzieję, że uda nam się Was przekonać żebyście znaleźli w swoim ogrodzie kawałek miejsca dla tej odmiany.

Jabłoń ‘Szara Reneta’- charakterystyka

Francuska odmiana jabłoni. Wyhodowano ją prawdopodobnie w zakonie cystersów. ‘Szara Reneta’ jest bardzo stara- pierwsze doniesienia o tej odmianie pochodzą z XVII wieku. Cechuje się silnym wzrostem i dużą odpornością. Dorasta do 4 m wysokości. Tworzy regularną kulistą koronę. Podobnie jak ‘Oliwka Żółta’ i inne stare odmiany jabłoni jabłoni owocuje intensywnie co drugi rok. Do obfitego owocowania potrzebuje jeszcze jednej rzeczy- w jej pobliżu musi rosnąć inna jabłoń będąca dla niej zapylaczem np. ‘Oliwka Żółta'(Papierówka), ‘Szampion’ czy ‘Golden Delicious’. Owoce ‘Szarej Renety’ mają kolor zielonoszary. Ich skórka jest dość twarda. W internecie znajdziemy informacje, że są zbyt smaczne i nadają się głownie na przetwory- nie jest to prawda. Znam wiele osób, którym korzenny, słodko-kwaśny smak ‘Szarej Renety’ przypadł do gustu i nie rozstają się z nią przez całą zimę. Opisywana odmiana jest gotowa do zbioru  na końcu września. Przechowuje się bardzo dobrze.- w sprzyjających warunkach przetrwa od momentu zbioru do końca stycznia.

jabłoń szara reneta

Jabłoń ‘Szara Reneta’- uprawa

Jabłoń ‘Szara Reneta’ preferuje stanowiska słoneczne. Jest odmianą średnio odporną na mróz, dlatego młode sadzonki w srogie zimy warto zabezpieczyć agrowłókniną. Unikajmy miejsc podmokłych i okresowo zalewanych- jabłonie tego nie lubią. ‘Szarą Renetę’ sadzimy na glebie żyznej piaszczysto-gliniastej. Na wiosnę w pobliżu korzeni naszej jabłoni możemy wkopać trochę kompostu oraz zastosować nawożenie nawozem mineralnym. Możemy je powtórzyć na początku czerwca. W suche lata pamiętajmy o podlewaniu- ‘Szara Reneta’ lubi wilgotną glebę. Opisywana odmiana jest odporna na wiele powszechnie występujących chorób jabłoni. W związku z tym nie wymaga wielu chemicznych oprysków. Nie znaczy to jednak, że nie musimy jej obserwować – może trapić ją np. mączniak.

Jabłoń ‘Szara Reneta’- zastosowanie

Jak wspominaliśmy wcześniej na pewno wielu z Was pokocha smak nieprzetworzonej ‘Szarej Renety’. Jednak niepodważalny jest fakt, że jest odmiana jabłoni świetna na przetwory. Jej twardy, chrupki miąższ, który nawet po obróbce termicznej zachowuje swoją konsystencję oraz wyrazisty, kwaskowaty smak sprawia, że jest bardzo chętnie  wykorzystywana do szarlotek oraz produkcji marmolady. Można z niej także wyciskać sok oraz suszyć. Suszone jabłka będą świetnym zamiennikiem niezdrowych przekąsek. Sadźmy więc w naszych ogrodach ‘Szare Renety’ i cieszmy się niezapomnianym smakiem starych odmian jabłoni.