miłorząb dwuklapowy ma piękne liście o niespotykanym kształcie

Miłorząb japoński- uprawa i charakterystyka

Wszyscy doskonale znamy tę roślinę z reklam leków na poprawę pamięci. Jest to niewątpliwie jedno z jej ważniejszych zastosowań. Jednak miłorząb japoński poza wykorzystywaniem w farmacji świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Jego piękne, żywozielone dwuklapowe liście oraz duża odporność na mróz sprawiają, że może on wprowadzić do ogrodu nieco egzotyczny akcent. Wszystko co musicie wiedzieć o jego pielęgnacji znajdziecie poniżej.

Miłorząb japoński- charakterystyka

Jego prawidłowa botaniczna nazwa miłorząb dwuklapowy. Najczęściej jednak posługujemy się nazwą miłorząb japoński. Jest ona nieco myląca, ponieważ nie wywodzi się on z Japonii tylko z Chin. Opisywana roślina to duże drzewo dorastające do 30 m wysokości. Jest długowieczne. Na świecie rosną egzemplarze, których wiek przekracza 3000 lat. Charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. Chociaż wygląd jego liści na to nie wskazuje to należy do grupy drzew iglastych. Gingko Biloba – bo taka jest jego łacińska nazwa jest dwupienny. Oznacza to, że w obrębie gatunku występują osobniki męskie i żeńskie. Kwiaty i owoce miłorzębu nie mają wartości dekoracyjnej. Najpiękniejsze są liście. Mają one kształt wachlarza, piękny jasnozielony kolor oraz są podzielone na dwie klapy.Na jesień przebarwiają się na żółty kolor i opadają.

Miłorząb japoński to piękna roślina. Jego uprawa jest łatwa

Miłorząb japoński- uprawa

Miłorząb japoński nie jest rośliną trudną w uprawie. Najważniejsze dla niego jest słońce, dlatego musimy wybrać mu stanowisku o pełnym nasłonecznieniu.  Lubi gleby żyzne i przepuszczalne. Jest bardzo odporny na suszę i zanieczyszczenia środowiska, dlatego coraz chętniej sadzi się go w miastach. Miłorząb japoński nie ma dużych potrzeb pokarmowych. Wystarczy mu jedna dawka nawozu wieloskładnikowego wiosną. Jest bardzo odporny na mróz- nie wymaga okrywania i może być sadzony na terenie całej Polski. Ponadto bardzo rzadko atakują go choroby i szkodniki.- praktycznie nie wymaga ochrony chemicznej.

miłorząb charakterystyka, uprawa

zastosowanie

Na szeroką skalę wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym. Leki, w których składzie występują liście miłorzębu japońskiego poprawiają pamięć i koncentrację. W ogrodnictwie miłorzęby sadzi się często w centrach miast. Są pięknymi drzewami alejowymi. Nadają się zarówno do małych jak i dużych ogrodów. Świetnie sprawdzą się jako rośliny dla zapracowanych., ponieważ nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Miłorząb japoński nada się idealnie do ogrodów orientalnych. Bardzo dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi oraz klonami palmowymi.