Dużą część warzyw możemy siać bezpośrednio do gruntu . Mają one dość krótki okres wegetacji i zdążą wydać plony przed nadejściem zimy. Jednak niektóre warzywa wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Mają one dłuższy okres wegetacji i w polskim klimacie miałyby problem z wydaniem plonu. Są jeszcze warzywa dyniowate jak np. dynia czy ogórek, które możemy siać bezpośrednio do gruntu, jednak z rozsady rosną lepiej i szybciej plonują. W tym wpisie podpowiemy jak przygotować rozsadę, aby była zdrowa i dała nam dużą ilość smakowitych roślin. 1. Jak przygotować rozsadę warzyw?-podłoże
Właściwe podłoże jest bardzo ważne. Ma ono wpływ na kiełkowanie nasion oraz dalszy prawidłowy wzrost młodych roślin. Do przygotowania rozsady wybierajmy podłoże lekkie i próchniczne . Bardzo dobrze sprawdzi się substrat torfowy z dodatkiem żwiru. W wielu sklepach ogrodniczych znajdziemy także gotowe podłoża do wysiewu i pikowania.
2. Stanowisko dla rozsady
Bardzo niewielu z nas ma ogrzewaną szklarnię lub ogród zimowy, które są idealnym miejscem do postawienia pojemników z wysianymi nasionami. Jednak każdy w domu ma parapet okienny dający równie szerokie możliwości. Najlepszy będzie ten od strony południowej, gdzie do domu wpada najwięcej słońca. Musi pamiętać także o właściwej temperaturze- większość sadzonek warzyw czuje się najlepiej 20-22 stopnie Celsjusza. Niektóre warzywa jak np. kalafior, papryka czy brokuł wysiewa się później- w okolicy połowy marca. Jeśli w ogrodzie dysponujemy nieogrzewanym tunelem foliowym lub szklarnią, a wiosna przyjdzie wcześnie, to pojemniki z wysianymi nasionami możemy ustawić w ich wnętrzu. Aby przyspieszyć kiełkowanie pojemniki okryjmy agrowłókniną. Agrowłóknina przyda się także już po wschodach- gdy będą przymrozki okryjmy nią nasze młode rośliny.
3. W co siać rozsadę?
Najwygodniejszy jest wysiew do wielodoniczek. Jeśli właściwie dobierzemy wielkość oczek wielodoniczki do gatunku warzywa to unikniemy pikowania, które na pewien czas osłabia roślinę i zwiększa podatność na choroby. Dla dyniowatych, pomidorów, bobu i papryki wybieramy wielodoniczki o większych oczkach. Dla pozostałych warzyw o mniejszych. Jeśli rozsada będzie nam wyjątkowo bujnie, w łatwy sposób możemy przesadzić ją z wielodoniczek do doniczek nie uszkadzając przy tym korzeni.
4. Jak przygotować rozsadę warzyw- hartowanie
Jest to bardzo ważny zabieg. Ma na celu stopniowo przygotować roślinę do warunków panujących na zewnątrz. Najlepiej rozpocząć go na 2 tygodnie przed sadzeniem rozsady do gruntu. Jeśli panuje sprzyjająca pogoda to nasze młode warzywa wynosimy w dzień na dwór. Na początku tylko na 2-3 godziny i stopniwo zwiększamy ten czas. Na noc wnosimy je z powrotem do domu. Na 3-4 dni przed wysadzeniem pozostawiamy je także na noc( jeśli nie ma przymrozków).
Przydatne informacje:
- W jedno oczko wielodoniczki najlepiej wysiewać po dwa nasiona. Gdy siewki podrosną, to zostawmy tylko jedną- najsilniejszą.
- Rozsada warzyw wytrzymująca niewielkie przymrozki: bób, kapusta, kalarepa, por, sałata, kalafior, brokuł.
- Seler po zbyt wczesnym posadzeniu do gruntu- niska temperatura, przymrozki może zakwitnąć już w pierwszym roku uprawy. Wtedy to jego bulwa korzeniowa stanie się łykowata i niesmaczna.
- Rośliny uprawiane z rozsady: ogórek, dynia, cukinia, patison, por, seler, sałata, pomidor, kalarepa, kapusta, bób, brokuł, kalafior, melon, arbuz.
- Rośliny, które mogą być siane wprost do gruntu, ale dzięki wcześniejszemu przygotowaniu rozsady rosną lepiej i wcześniej plonują-dynia ogórek, cukinia, sałata, bób, patison.