kret w ogrodzie

Kret w ogrodzie- sposoby na pozbycie się kreta.

Każdy kto boryka lub borykał się z tym problemem wie jakie to zwierzę potrafi być uciążliwe. Wielkie kopce w rzędach ze świeżo posianymi roślinami, uszkodzone korzenie oraz nierówny zapadający się teren to codzienność w ogrodach gdzie zadomowił się kret. Na wstępie należy wspomnieć, że jest on pod częściową ochroną. Teoretycznie we własnym ogrodzie można go zabić, jednak jest to zwierzę pożyteczne w przyrodzie i nie warto tego robić. Istnieje kilka sposobów , aby wypędzić go ze swojej działki lub złapać i przewieźć w inne miejsce. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na kreta.

1. Zapora z siatki na kreta

Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie gdy chcemy założyć trawnik. Wtedy to zbieramy 10- 15 cm wierzchniej warstwy gleby i rozkładamy siatkę z tworzywa sztucznego o drobnych oczkach. Następnie siatkę przysypujemy i wyrównujemy teren. Teraz możemy już siać trawę lub rozkładać darń z rolki. Przez wkopana siatkę kret nie będzie mógł się przebić, zatem nie podkopie nam korytarzy ani nie wyryje kopców.

2. Żywołapka na kreta

Można ją kupić w sklepie ogrodniczym. Ma ona wydłużony kształt. Z każdej strony znajduje się wejście. Są tam także zapadki. Gdy kret wejdzie w pułapkę uniemożliwiają mu one wydostanie się z niej. Po złapaniu kreta możemy go przewieźć w inne miejsce. W ten sposób pozbędziemy się go z ogrodu bez zabijania. Pamiętajmy, aby często sprawdzać pułapkę, ponieważ kret bez pokarmu przeżyje zaledwie kilka godzin.

3. Odstraszacze solarne na kreta

Tani i wielu przypadkach bardzo skuteczny sprzęt. Emituje on dźwięk oraz wibracje, których krety bardzo nie lubią. Producenci tych odstraszaczy często piszą, że mają one bardzo duży zasięg. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że na bardzo opornego kreta jeden odstraszacz nie wystarczy. W zależności od wielkości ogrodu najlepiej kupić kilka lub kilkanaście sztuk. Największą skuteczność wykazuje on w promieniu 50 m- potrzebną ilość łatwo więc obliczyć. Przy tego typu odstraszaczach solarnych na wyniesienie się kreta  z naszego ogrodu trzeba poczekać od kilku do kilkunastu dni.

4. Inne sposoby, które warto wypróbować

Wyżej opisane sposoby odznaczają się największą skutecznością. Istnieje jednak kilka innych ludowych sposobów, które również mogą pomóc. Warto przetestować wkładanie sierści psa lub czosnku w tunele kreta. Można również wykonać własny odstraszacz nakładając butelkę na kijek wbity w ziemię. Podczas wiatru butelka będzie się obracać i wydawać dźwięk, który uprzykrzy kretowi życie.

kret w ogrodzie