pomidor gruntowy 'Betalux' to dobra plenna, bardzo wczesna odmiana

Pomidor gruntowy ‘Betalux’- plenna wczesna odmiana, uprawa

Smak pomidora z własnego ogródka jest zupełnie inny niż tego, którego możemy kupić w sklepie. Nie jest to warzywo trudne w uprawie, jednak wiele zależy od tego jaką odmianę wybierzemy. Najgroźniejszą chorobą, która może zniweczyć cały nasz wysiłek jest zaraza ziemniaczana. W krótkim czasie doprowadzi do zgnicia łodyg i owoców. Jednak choroba ta atakuje tym silniej im bliżej jesieni. Warto więc sadzić wczesne odmiany pomidora, które zdążą wydać owoce przed wzmożonym występowaniem zarazy ziemniaczanej. Jedną z takich odmian jest pomidor gruntowy ‘Betalux’ i to jemu poświęcimy ten wpis.

Pomidor gruntowy ‘Betalux’- charakterystyka

Pomidor karłowy o sztywnej łodydze- nie wymaga palikowania. Jego wzrost jest mało intensywny, jednak owocuje obficie. Maksymalnie dorasta do 50 cm wysokości. Bardzo dużą zaletą pomidora gruntowego ‘Betalux’ jest partenokarpia. Oznacza to, że może on wytwarzać owoce bez zapłodnienia. Kwitnie bardzo wcześnie. W okresie tym temperatury nie są wysokie co mogłoby utrudniać zapłodnienie- a tak nie ma z tym problemu. Owoce pomidora ‘Betalux’ są delikatnie spłaszczone i mają gładką, czerwoną skórkę. Ich smak jest słodki z lekko kwaskową nutą.

Uprawa pomidora gruntowego ‘Betalux’

‘Betalux’ preferuje stanowisko słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych, o dużej zawartości materii organicznej. Pomidorów nie należy zbyt często podlewać. Wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu, ale obficie. Starajmy się także unikać moczenia liści. Glebę pod uprawę odmiany ‘Betalux’ warto wyłożyć agrowłókniną- krzewy są niskie, a co za tym idzie owoce znajdują się blisko ziemi. Dzięki agrowłókninie nie będą miały bezpośredniego kontaktu z mokrą ziemią. Dodatkowo pozbędziemy się problemu z chwastami. Do nawożenia możemy wykorzystać zarówno nawozy mineralne jak i naturalne. Jak wszystkie pomidory, także odmianę ‘Betalux’ uprawia się z rozsady. Wysadza się ją do gruntu w połowie maja- po przejściu ryzyka przymrozków. Zbiór owoców rozpoczynamy już w połowie lipca!. ‘Betalux’ owocuje przez około miesiąc.