Zbiór pora może odbywać się praktycznie cały rok

Por – uprawa, charakterystyka, właściwości.

Każdy z Was pewnie pamięta smak domowego rosołu mamy czy babci, ale nie każdy pewnie wie, że ten unikalny smak zawdzięczamy przede wszystkim porowi. W dzisiejszym artykule sami przekonacie się, że jego uprawa wcale taka trudna nie jest, a jego smakiem będziecie cieszyć się nawet do następnych zbiorów.

Por- charakterystyka

Por należy do rodziny amarylkowatych i jest kuzynem cebuli, czosnku i szczypiorku. Był już znany w starożytnym Egipcie, Rzymie oraz Grecji, chociaż jego pochodzenie przypisuje się Azji Mniejszej. Cesarz Neron spożywał jego niezliczone ilości, ponieważ głęboko wierzył, że wzmacnia jego głos i działa kojąco na gardło. W Polsce por pojawił się dopiero w średniowieczu, kiedy to królowa Bona urodzona we Włoszech zatęskniła za rodzimymi warzywami i sprowadziła je do Polski, w tym właśnie por.

Jeśli chodzi o wygląd pora to składa się z białej części – cebuli oraz zielonych liści. Zarówno jedną jak i drugą można wykorzystać w kuchni.

Por- właściwości

Por jest przede wszystkim niskokaloryczny. Ma ostry smak, przypominający cebulę, ale znika po obróbce termicznej. Jest bogaty w minerały takie jak: żelazo, cynk, wapń, fosfor, miedź, potas, magnez, sód czy mangan. Oprócz tego znajdziecie w nim witaminy z grupy B, A, C, E, K a nawet kwas foliowy. Co ciekawe zawiera o wiele więcej żelaza niż polecany na anemię burak. Por wykazuje także właściwości antyoksydacyjne a nawet bakteriobójcze.

Ponadto można jeszcze wyróżnić następujące zalety pora:

  1. chroni przed chorobami układu sercowo – naczyniowego,
  2. ze względu na dużą ilość żelaza jest polecany w leczeniu anemii,
  3. dzięki dużej zawartości polifenoli prawdopodobnie jest w stanie redukować problemy związane ze stresem oksydacyjnym,
  4. chroni przed nowotworami,
  5. pomaga w rekonwalescencji po zatruciach, w tym np. leczy negatywne skutki kaca,
  6. wspomaga leczenie kamicy nerkowej i nieżytu dróg moczowych.

Por- uprawa

1. Przygotowanie rozsady

Zacznijmy od tego, że pora najlepiej uprawiać z rozsady, ze względu na jego długi okres wegetacji (nawet 170 dni). Gotową rozsadę możecie kupić u producenta lub spróbować samemu ją przygotować. Niestety aby móc przygotować rozsadę samodzielnie musicie dysponować odpowiednim pomieszczeniem. Powinno być widne i średnio ciepłe. Jeśli chodzi o termin wysiewu naszej rozsady to wygląda to następująco:

  • od połowy stycznia do połowy lutego – na zbiór wiosenny,
  • od końca lutego do końca marca – na zbiór późny,
  • od połowy kwietnia – na zbiór późnojesienny i zimowy.

2. Sadzenie oraz wybór stanowiska

Jak w przypadku każdej rośliny por także potrzebuje odpowiednich warunków uprawy, aby mógł prawidłowo się rozwijać i wydać duże plony. Por przede wszystkim lubi stanowiska przewiewne i słoneczne, a gleby żyzne, próchnicze i wilgotne o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Musicie też pamiętać, że por lubi słońce, dlatego nie możecie go sadzić w towarzystwie wyższych warzyw lub owoców. Ponadto por nie lubi suszy – musicie go podlewać w okresach bezdeszczowych.

Jeśli chodzi już o samo sadzenie pora to powinno to nastąpić po ok. 8 tygodniach od wysiewu, w zależności od tego kiedy chcecie go zbierać. Przed posadzeniem do gruntu warto przez kilka dni zahartować sadzonki na dworze. Rozstawa między rzędami powinna wynosić co najmniej 30 cm, a rozstawa między roślinami nie mniej niż 10 cm.

Por to znane nam wszystkim warzywo. Jego uprawa jest łatwa

3. Por-nawożenie i podlewanie

Generalnie por nie potrzebuje jakiegoś specjalnego nawożenie. Przed jego posadzeniem warto rozrzucić kompost, obornik lub niewielkie ilości nawozu mineralnego wieloskładnikowego.

W przypadku podlewania tak jak już wspominałem, musicie porowi dostarczać odpowiednie ilości wody w okresach suszy.

4. Opryski

Aby uniknąć szkodników, a tym samym też oprysków musicie pamiętać o zmianowaniu. Nie powinniście sadzić pora ani innych warzyw cebulowych na tym samym stanowisku przez okres 4 lat. W przeciwnym wypadku Wasze rośliny będą narażone na choroby czy szkodniki charakterystyczne dla tej rodziny, ponieważ w glebie mogą przetrwać nawet kilka lat. Kolejnym dobrym sposobem jest sadzenie pora w towarzystwie marchwi, ponieważ oba gatunki chronią się wzajemnie przed niektórymi szkodnikami.

Niekiedy jednak nie da się uniknąć oprysku. Musicie obserwować swoje rośliny i gdy zauważycie pierwsze objawy od razu wykonajcie odpowiedni oprysk.

5.Zbiór i przechowywanie

Termin zbioru jest oczywiście zależny od tego, jaką odmianę wybierzecie oraz na jaki zbiór ją wysiejecie. To samo tyczy się także przechowywania. Istnieją odmiany pora, które spokojnie mogą przezimować w glebie i pozostać w niej aż do wiosny. Dobrym pomysłem będzie także wysadzenie odmian na wszystkie trzy zbiory. Wtedy będziecie mogli zbierać plony na bieżąco i sukcesywnie.

Jeśli jednak wolicie jeden zbiór, powinniście wiedzieć jak prawidłowo przechowywać to warzywo. Przede wszystkim wybrane w tym celu rośliny muszą być zdrowe i bez uszkodzeń. Nie powinny być też przywiędnięte czy przerośnięte. Korzenie musicie obciąć dość krótko, a liście do dwukrotnej długości części wybielonej. Biała część musi zostać oczyszczona z pierwszych liści wraz z pochwą liściową. Pora możecie zamrażać lub przechowywać tak przygotowane w chłodnych pomieszczeniach.

Podsumowanie

Sami widzicie, że uprawa pora wcale nie jest taka trudna. Przy niewielkim wysiłku zyskacie wspaniałe warzywo, które wzbogaci smak Waszych potraw a przy okazji dostarczy mnóstwo witamin i minerałów, a może nawet pomoże w leczeniu Waszych dolegliwości? Sami się przekonajcie! 🙂