Kamień jest jednym z tych materiałów, które dają ogromne możliwości jeśli chodzi o wykorzystanie w ogrodzie. Bardzo dobrze współgra z drewnem, cegłą i innymi naturalnymi materiałami. Może służyć jako ściółka, być świetnym budulcem ścieżek i innych elementów małej architektury ogrodowej. Nigdy się nie starzeje, nie trzeba go wymieniać i wygląda estetycznie. W tym wpisie przybliżymy najważniejsze zastosowania kamienia w ogrodzie.
1. Kamień w ogrodzie do ściółkowania
Najbardziej popularne ściółki w polskich ogrodach to kora i kamień. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Kora wzbogaca glebę w substancje organiczne, jednak lekko ją zakwasza i wymaga corocznego uzupełniana. Kamień gleby nie wzbogaca, ale ma tą przewagą nad korą, że jest wieczny. Występuje w różnych kolorach, w związku z tym w zależności od potrzeb możemy nim ściemnić lub rozjaśnić dane miejsce w ogrodzie. Przed wysypaniem kamienia najlepiej rozłożyć agrotkaninę. W miejscach gdzie chcemy sadzić rośliny, wycinamy koła, aby gleba wokół nich oddychała. Obkładamy je wokół większymi kamieniami lub innymi elementami, żeby drobny kamień się nie osypywał( zdjęcie poniżej). Koła bez agrotkaniny możemy także wyściółkować. Zastosujmy wtedy kamień o innym kolorze lub korę, aby uniknąć monotonii. Nieco problemów może nastręczyć utrzymanie czystości w kamieniu. Liście i inne zanieczyszczenia można usuwać ręcznie lub wydmuchiwać.
2. Kamień w ogrodzie- materiał budowlany
Kamień jest jednym z najtańszych materiałów budowlanych. Można z niego wykonywać przeróżne elementy małej architektury ogrodowej. Z kamienia polnego możemy budować donice, altanki, podbudowy domków narzędziowych i wiele innych. Wykorzystując kamień polny możemy być pewni, że wykonane z niego elementy będą służyć nam przez dziesiątki lat, ponieważ jest to najtrwalszy materiał budowlany. Musimy jednak pamiętać, aby przy budowaniu z kamienia zachowywać wszystkie wytyczne zgodne ze sztuką budowlaną. Jest to niezbędne, aby nasze budowle były trwałe i nie stwarzały zagrożenia dla przebywających wokół nich ludzi. Widzimy więc, że kamień polny daje duże możliwości tworzenia. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.
Ścieżki wybrukowane kamieniem polnym
W wielu regionach Polski możemy jeszcze spotkać drogi wybrukowane kamieniem polnym. Pokazuje to jak odporny i trwały jest ten materiał, że bez problemu przetrwał dziesiątki lat. Kamień polny możemy z powodzeniem wykorzystywać do tworzenia ścieżek ogrodowych. Jego układanie wymaga nieco doświadczenia, ale każdy jest w stanie się tego nauczyć. Warto zdobyć taką umiejętność metodą prób i błędów i wybrukować ścieżki własnoręcznie, ponieważ stawki u fachowców za tego typu pracę są bardzo wysokie. Wybierając kamienie na ścieżkę musimy pamiętać o tym, aby jedna z ich krawędzi była w miarę płaska. Dzięki temu po ułożeniu nasza ścieżka nie będzie zbyt wyboista. Ścieżka z kamienia polnego w ogrodzie to piękny element architektury. Idealnie pasuje do polskiego krajobrazu i pięknie wtapia się w naturalny charakter ogrodu.