starsze odmiany roślin czy nowości? co wybrać?

Stare odmiany roślin ozdobnych czy nowości? Co wybrać?

Obecnie ogrodnictwo ozdobne oferuje nam ogromną ilość różnego typu asortymentu. Szkółki prześcigają się w dodawaniu do oferty coraz to większej ilości gatunków i odmian. Niektóre z popularnych roślin mają po kilkadziesiąt odmian. Klienci udając się do szkółek roślin ozdobnych często czują się zagubieni, bo nie wiedzą jak się w tym wszystkim odnaleźć. W tym wpisie pomożemy Państwu odpowiedzieć na pytanie co posadzić we własnym ogrodzi, czy zawsze warto wybierać nowości i jak nie dać się nabrać? Często stare odmiany roślin ozdobnych górują!!

Często poszczególne odmiany roślin ozdobnych niewiele się od siebie różnią

Nowe odmiany często wymyśla się na siłę. Pomiędzy nimi występują tylko kosmetyczne różnice. Często, gdy nie zestawimy ich obok siebie i nie mamy doświadczenia, to nie będziemy w stanie ich odróżnić. Posłużymy się tutaj przykładem z naszej szkółki. Lawenda posiada ponad 100 odmian. W naszej szkółce uprawiamy tylko kilkanaście takich, które są najbardziej charakterystyczne. Znacznie różnią się pomiędzy sobą np. barwą kwiatów, liści, pokrojem, zapachem itp. Co z tego, że oferowalibyśmy 100 odmian, których różnice byłyby tylko kosmetyczne, a klienci tylko traciliby czas na czytanie o każdej z nich.

Nowości w świecie roślin ozdobnych nie są tanie

Nowość jak to nowość zawsze jest droga. Dobitnie możemy się o tym przekonać oglądając np. buty czy ubrania z nowych kolekcji. Jeśli ktoś coś wymyśli zawsze będzie chciał dobrze na tym zarobić. Nie chcę tutaj generalizować, bo zdarzają się wartościowe odmiany roślin ozdobnych warte swojej ceny, jednak żeby je odnaleźć trzeba dobrze przefiltrować ofertę. Dzięki temu nie złapiemy się się na zakupie nowości nie wartej swojej ceny, która nawet nie dorównuje starszym, sprawdzonym odmianom, które przez lata cieszą oko w naszych ogrodach. U nasz w szkółce zanim pojawi się jakaś nowość jest 2-3 lata testowana, aby ocenić czy dobrze sprawdza się w polskich warunkach i czy faktycznie jest warta tego, żeby oferować ją klientom.

Stare odmiany roślin ozdobnych są często lepsze niż nowe

Starsze odmiany roślin ozdobnych są w naszych ogrodach przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Świat ogrodniczy oferuje bardzo dużą ilość wiadomości na ich temat. Przed ich posadzeniem, możemy więc dobrze przygotować się do uprawy, a także wybrać te najbardziej pasujące warunkami wzrostu i cechami morfologicznymi do naszego ogrodu. Uprawiane dziś nowości w dużej części są piękne, kwieciste, bujne, ale często słabo dostosowane do uprawy ogrodowej. Mamy w naszej szkółce posadzonych kilka nowych odmian hortensji- na tle tych starszych wypadają bardzo słabo. Praktycznie wcale nie kwitną i co roku mocno przemarzają. Kolejnym przykładem są stare odmiany drzew owocowych. Są one bardziej odporne na choroby i szkodniki, mają niezapomniany smak naszego dzieciństwa i nie wymagają tylu oprysków i nawozów co nowe, plenne odmiany.

stare dobre odmiany róż

Jednak nowości w świecie ogrodniczym nie zawsze są złe

Gdyby nie było nowości, nie byłoby również starych odmian. W całym tym gąszczu nowych odmian znajdzie się kilka wartościowych, które są warte uwagi. Nie można więc natychmiast ulegać słowu nowość, tylko poczekać 2-3 lata od pojawienia się danej rośliny i dobrze zapoznać się z opiniami na jej temat. Zaoszczędzi to nam czasu, problemów i pieniędzy. Pamiętajcie, że w naszej szkółce kupicie odmiany już przez nas przetestowane i tylko te dobrze sprawdzające się w polskich warunkach.