Rokitnik pospolity to mało wymagający krzew o dużej użyteczności. Bardzo dobrze sprawdza się jako żywopłot nieformowany. Ostre kolce znajdujące się na jego łodygach chronią ogród przed nieproszonymi gośćmi. Rokitnik pospolity urośnie tam, gdzie większość roślin nie dałaby sobie rady. Nie są mu straszne nawet suche gleby o małej żyzności oraz rejony o dużym zanieczyszczeniu. Jednak to nie wszystko, co może zaoferować nam ten niepozorny krzew. Największym jego bogactwem są piękne pomarańczowe owoce o wysokiej zawartości witaminy C oraz wielu innych prozdrowotnych substancji.
Rokitnik pospolity (zwyczajny)- charakterystyka
Rokitnik jest krzewem dorastającym do 5 m wysokości. Ma luźny i nieregularny pokrój. Jego silnie zdrewniałe pędy pokryte są długimi, cienki kolcami. Rokitnik pospolity posiada bardzo ozdobne liście. Mają one silnie wydłużony lancetowaty kształt i srebrzystoszarą barwę. Opisywany krzew jest rośliną dwupienną. W związku z tym do wykształcenia owoców potrzebne są osobniki żeńskie oraz rosnące w ich pobliżu osobniki męskie. Rokitnik kwitnie w kwietniu. Kwiaty pojawiają się na pędach praktycznie w tym samym czasie co liście. Są żółtego koloru. Po przekwitnięciu zaczynają przekształcać się w pomarańczowe, soczyste owoce(tylko na osobnikach żeńskich), których zbiór przypada w październiku. Rokitnik ma tendencję do wypuszczania dużej ilości odrostów korzeniowych. W małych ogrodach należy je usuwać, aby krzew nie rozrastał się nadmiernie.
Rokitnik pospolity- uprawa
Rokitnik pospolity najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Nie toleruje cienia. Preferuje dobrze przepuszczalne oraz umiarkowanie wilgotne gleby o odczynie zasadowym. Ma wysoką tolerancję na suszę i zanieczyszczenia środowiska. Świetnie sprawdza się jako roślina pionierska służąca do zagospodarowywania nieużytków oraz terenów o słabym podłożu. Duża ilość odrostów korzeniowych jakie wytwarza rokitnik umacnia glebę i zapobiega jej erozji. Opisywany krzew ozdobny nie lubi radykalnego cięcia, bardzo długo się po nim regeneruje, a nawet może uschnąć całkowicie. Można go nawozić raz w roku- zapewni to obfite owocowanie. Jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. Owoce należy zbierać tuż po pierwszych przymrozkach. Rokitnik pospolity nie jest trapiony przez choroby i szkodniki.
Zastosowanie rokitnika pospolitego (zwyczajnego)
Z rokitnika można tworzyć malownicze nieformowane żywopłoty. Najbardziej pasują one do ogrodów naturalistycznych. Idealnie wtapiają się w otaczający je krajobraz i dają schronienie pożytecznym stworzeniom. Jeśli zrezygnujemy ze zbioru owoców i pozostawimy je na krzewach, staną się pożywnym pokarmem dla ptaków oraz będą zdobić ogród przez całą zimę. Rokitnika można sadzić także w mniejszych ogrodach jako soliter współgrający z elementami architektonicznymi oraz innymi gatunkami roślin np. pęcherznicami i dereniami. Ze względu na wysoką tolerancję zanieczyszczeń oraz odporność na suszę, rokitnik może być sadzony w zieleni miejskiej.
Żywopłot z rokitnika zwyczajnego(pospolitego)- wskazówki
-Na żywopłot z rokitnika musimy przeznaczyć pas ziemi o minimalnej szerokości 2 m
-Młode rośliny sadzimy co 40-50 cm.
-Żywopłot z rokitnika będzie rósł najlepiej na stanowisku słonecznym o dobrze przepuszczalnej glebie. Nie wolno zakładać go na podłożu gliniastym oraz nadmiernie wilgotnym.
-Opisywany krzew nie lubi radykalnego cięcia, jednak młode sadzonki tuż po posadzeniu możemy delikatnie przyciąć, aby stały się gęstsze. W kolejnych latach wycinamy wyłącznie suche i uszkodzone gałęzie.
-Rokitnik jest rośliną dwupienną. W związku z tym, aby na osobnikach żeńskich pojawiły się owoce potrzebny będzie osobnik męski. Uwzględniamy to przy sadzeniu żywopłotu Na 5 osobników żeńskich powinien przypadać jeden męski.
-Zaraz po posadzeniu młode rośliny intensywnie podlewamy. Zabieg ten kontynuujemy przez 2-3 miesiące, do momentu aż żywopłot dobrze się ukorzeni. Nie możemy oczywiście przesadzać, ale podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne.
Owoce
Maja kulisty kształt i pomarańczową barwę. Są bardzo soczyste, posiadają specyficzny kwaśno-cierpki smak i dość silny aromat. Zawierają bardzo dużo witaminy C. Jest ona wyjątkowo trwała, ponieważ rokitnik w przeciwieństwie do większości innych owoców i warzyw nie zawiera askorbinazy, która przyspiesza jej rozkład. W owocach złota Syberii (bo tak określają rokitnika Rosjanie) znajdziemy ponadto 200 innych substancji pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Olej rokitnikowy jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych specyfików wykorzystywanych w leczeniu wrzodów żołądka oraz przyspieszających gojenie się ran. Owoce złota Syberii można spożywać na surowo lub przygotowywać z nich pyszne konfitury i soki.