mydlo aleppo, naturalne mydlo,

Mydło z Aleppo. Czy niedługo przejdzie do historii?

Europa takim miastom jak syryjskie Aleppo zawdzięcza wiele. Wiedza tamtejszej ludności zdobywana przez tysiące lat jest cenniejsza niż złoto. Wykorzystujemy ją w wielu gałęziach przemysłu oraz życiu codziennym. Naturalne produkty, których sposób wytwarzania nie zmienił się od tysięcy lat , są doceniane przez rzesze ludności z odległych krajów. Jednym z takich towarów jest mydło Aleppo.

Niektóre źródła podają, że jego historia sięga 4000 lat. Jest uważane za jedno z pierwszych mydeł jakie zostało wyprodukowane. Jako pierwsi do europy przywieźli je krzyżowcy w XII w. Nie osiągnęło jednak wielkiej popularności w tamtym czasie. Tradycyjne mydło z Aleppo powstaje tylko z 4 składników: wody, ługu sodowego, oliwy z oliwek oraz oleju laurowego. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków- jest produktem całkowicie naturalnym.

 

Proces produkcji mydła Aleppo.

Proces produkcji jest dość długi. Rozpoczyna się od gotowania oliwy z oliwek z ługiem sodowym oraz wodą. Warzenie trwa 3 dni. W tym czasie składniki ze sobą reagują i zachodzi proces zmydlania, Powstaje mydło o płynnej konsystencji, do którego dodaje się olej laurowy, a następnie odlewa ług sodowy. Masę z naczynia wylewa się na woskowy papier, gdzie stygnie i ulega utwardzeniu. Następnie mydło jest wygładzane i wybija się na nim logo. Pocięte na kostki leżakuje w magazynie prawie rok. W tym czasie utlenia się jego zewnętrza warstwa, która przybiera jasno-żółty kolor- środek pozostaje jednak zielony.

 

mydlo-dojrzewanie-aleppo

 

Właściwości zdrowotne.

Mydło z Aleppo możemy stosować na co dzień. Dobrze sprawdza się także jako szampon czy krem do golenia. Mydła o niskiej zawartości oleju laurowego świetnie nadają się do kąpieli dzieci i niemowląt.

– oczyszcza pory

– redukuje wydzielanie sebum przy cerze tłustej

– nie powoduje reakcji alergicznych

– wspomaga walkę z łuszczycą, trądzikiem, egzemą i innymi chorobami skóry

– dostosowuje się do każdego typu cery

– olej laurowy w mydle z Aleppo ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne

 

Wojna w Syrii a mydło Aleppo.

Produkcja mydła trwająca w Aleppo od tysiąca stoi pod znakiem zapytania. Wojna na ulicach trwa, miasto jest w ruinie, wiele zakładów wyspecjalizowanych w produkcji mydła także. Skąd więc pochodzi teraz to słynne mydło dostępne także w Polsce?
Z fabryk libańskich, tureckich a nawet francuskich. Tak więc obecnie sprzedawany wyrób nie jest już tym z Aleppo. Pozostała jedynie historia i tradycja. Miejmy nadzieję, że wraz z przenosinami nie ucierpiała jakość słynnego, historycznego produktu z olejem laurowym w składzie.

 

Wnioski i opinia.

Najczęściej mydło tego typu jest sprzedawane w dużych kostkach. Z tego względu jest trochę nieporęczne w użytkowaniu. Nie da się go rozciąć na mniejsze fragmenty, gdyż mocno się kruszy. Na tle zwykłego szarego mydła dobrze się pieni, co sprawia, że może stosowane jako szampon. Ma piękny naturalny zapach. Najodpowiedniejsze są stężenia kwasu laurowego od 5-30%. Wyższe mogą nadmiernie wysuszać skórę. Mydło z Aleppo posiada piękny, naturalny zapach oraz głęboki zielony kolor w głębszych warstwach.

Wszyscy wiemy, że problemy skórne wymagają leczenia od środka. Tak więc nie pokładajmy wielkich nadziei w mydle z Aleppo. Jednak z uwagi na dodatek oleju laurowego może ono wspomagać walkę z grzybicznymi oraz bakteryjnymi chorobami skóry. Najważniejszym argumentem przemawiającym za jego stosowaniem jest naturalny skład, dzięki któremu nie dostarcza naszej skórze dodatkowych toksyn. Gdy używamy tego  mydła, sprawiamy także, że tradycja, która przetrwała tysiące lat nie umrze i kolejne pokolenia będą mogły usłyszeć o Aleppo. Mydło warto zakupić pomimo, że w Polsce mamy także wielu producentów naturalnych mydeł, które pozytywnie oddziaływują na zdrowie.