Perowskia-Blue-Spire

Perowskia “Blue Spire”- (Perovskia atriplicifolia “Blue Spire”) Opis odmiany

Nazywana powszechnie szałwią rosyjską. Posiada piękne, rozgałęzione kwiatostany o głębokim, lawendowym kolorze. Mają one kształt długiej wiechy, która jest zbudowana z drobniutkich, delikatnych kwiatów. Za sprawą srebrzystych oraz omszonych liści Perowskia “Blue Spire” stanowi ozdobę ogrodu przez cały sezon wegetacyjny. Dorasta do 1 m szerokości oraz 1,2 m wysokości. Tworzy zgrabne, dość zwarte kępy. Kwitnie od lata do późnej jesieni.

 

Perovskia “Blue Spire” preferuje stanowiska o pełnym nasłonecznieniu. Podobnie jak lawenda lubi glebę zasobną w wapń. Gdy w jednak pechowo w naszym ogrodzie mamy glebę ciężką i gliniastą, to przed posadzeniem perowski wykopmy większy dołek i na dno wsypmy ziemię wymieszaną z piaskiem. Ułatwi to jej start na nowym stanowisku. Możemy także dodać kompostu lub nawozu granulowanego na bazie naturalnych składników, który zachęci naszą roślinkę do wzrostu i odpowiednio odżywi. Perowskia “Blue Spire” nie jest rośliną zimozieloną. Gdy temperatura w okresie zimowym spada poniżej -10 stopni Celsjusza, okrywamy krzewinki agrowłókniną. Przycinamy je dopiero na wiosnę, gdy dostrzeżemy oznaki rozpoczęcia wegetacji.

 

Perowskia “Blue Spire” jest rośliną miododajną. Sadźmy ją więc w wielu miejscach w naszym ogrodzie. Sprowadzi to pszczoły oraz inne pożyteczne owady, które zapewnią harmonię oraz pomogą w naturalny sposób walczyć ze szkodnikami. Perovskia “Blue Spire” świetnie sprawdzi jako obwódka ścieżek, obrzeże domu oraz ozdoba w pobliżu oczek wodnych. Można sadzić ją także w dużych kępach “porozrzucanych” po ogrodzie. Dodatkowym jej atutem są pachnące, przyjemne w dotyku liście. O malowniczych łanach fioletowych kwiatów na pewno będzie głośno, wśród gości odwiedzających wasze domy. Kupujmy sadzonki polskich producentów w rodzimych szkółkach roślin.

 

perowskia-blue-spire
Perovskia atriplicifolia ‘Blue Spire’