perovskia-little-spire

Perowskia “Little Spire”- (Perovskia atriplicifolia “Little Spire”) Opis odmiany

Nazywana powszechnie szałwią rosyjską, choć bardziej pasowałoby porównanie do lawendy. Posiada rozgałęzione kwiatostany o jasnoniebieskim  kolorze. Mają one kształt długiej wiechy, która jest zbudowana z drobniutkich, delikatnych kwiatów. Za sprawą srebrnych, przyjemnych w dotyku liści perowskia “Little Spire” stanowi ozdobę ogrodu przez cały sezon wegetacyjny. Dorasta do 0,5 m szerokości oraz 60 m wysokości. Tworzy zgrabne, niskie kępy. Kwitnie od połowy czerwca do pierwszych przymrozków.

Perovskia “Little Spire” preferuje stanowiska bardzo dobrze nasłonecznione.  Lubi gleby lekkie o odczynie zasadowym. Gdy jednak pechowo w naszym ogrodzie mamy glebę ciężką i gliniastą, to przed posadzeniem perowski wykopmy większy dołek i na dno wsypmy ziemię wymieszaną z piaskiem. Ułatwi to jej start na nowym stanowisku. Możemy także dodać kompostu lub nawozu granulowanego na bazie naturalnych składników, który zachęci naszą roślinkę do wzrostu i odpowiednio odżywi. Perowskia “Little Spire” podobnie jak jej krewniaczka “Blue Spire” nie jest rośliną zimozieloną. Gdy temperatura w okresie zimowym spada poniżej -10 stopni Celsjusza, okrywamy krzewinki agrowłókniną. Mimo to większość pędów i tak ulegnie przemarznięciu, ale na wiosnę perowskia odbije z korzenia. Przycinamy je dopiero na wiosnę, gdy dostrzeżemy oznaki rozpoczęcia wegetacji.

Perowskia “Little Spire” jest rośliną miododajną. Sadźmy ją więc w wielu miejscach w naszym ogrodzie. Sprowadzi to pszczoły oraz inne pożyteczne owady, które zapewnią harmonię oraz pomogą w naturalny sposób walczyć ze szkodnikami. Perovskia “Little Spire” świetnie sprawdzi jako obwódka ścieżek, obrzeże domu oraz ozdoba w pobliżu oczek wodnych. Można sadzić ją także w dużych kępach “porozrzucanych” po ogrodzie. Dodatkowym jej atutem są pachnące, przyjemne w dotyku liście. Tworzy piękne kompozycje kolorystyczno-zapachowe z lawendą. O malowniczych łanach fioletowych kwiatów na pewno będzie głośno, wśród gości odwiedzających wasze domy. Kupujmy sadzonki polskich producentów w rodzimych szkółkach roślin.

Ciekawostki:

  • Na glebach o wyższym pH perowskia ma bardziej srebrzyste liście.

 

  • Otrzymana przez Herberta Oudshoorna z Rijpwetering w Holandii w 1995 roku.

 

  • Perowskia “Little Spire” jest odmianą licencjonowaną, w związku z tym jest droższa w handlu niż odmiana “Blue Spire”.

 

  • Perowskia “Little Spire” jest mniejsza oraz posiada jaśniejsze kwiaty niż odmiana “Blue Spire

 

perowskia-little-spire