Uprawa poziomek jest prosta, pod warunkiem że zna się podstawowe zasady

Poziomka- tajniki uprawy.

Poziomka to niesamowita i tajemnicza roślina o aromatyczny, słodkich i bardzo smacznych owocach. Często niedoceniania i zapomniana w polskich ogrodach. Warto odkryć ją na nowo i propagować nasadzenia w ogrodzie swoim, znajomych, rodziny oraz wszędzie tam gdzie znajdziemy choć odrobinę miejsca.Historia jej uprawy sięga starożytności. Występuje dziko na terenach Ameryki, Azji oraz Europy. Ma owoce i liście mniejsza niż jej krewniaczka truskawka. Owocuje dwa razy do roku. Rzadko spotyka się plantację poziomek- jeśli już, to są to małe rodzinne firmy zajmujące się nie tylko uprawą, ale i przetwórstwem smacznych poziomkowych owoców.

Od czego zacząć- uprawa poziomki dla początkujących

Najbezpieczniej jest kupić gotową rozsadę w szkółce roślin. Sadzonki nie są drogie, a mamy pewność, że uzyskamy ładnie owocujące krzaczki. Mimo to, gdy nabierzemy doświadczenia, spróbujmy uprawy z nasion- w ten sposób lepiej poznamy procesy zachodzące w przyrodzie, a satysfakcja z własnoręcznie wyhodowanej rośliny będzie bezcenna. Nasiona wysiane do pojemników wczesną wiosną, możemy wysadzić na miejsce stałe latem. Tuż po posadzeniu pamiętamy o częstym podlewaniu!

Wymagania poziomek.

Są one roślinami łatwymi w uprawie. Świetnie rosną w polskich warunkach i wytwarzają bardzo aromatyczne owoce. Lubią gleby lekko kwaśne, o umiarkowanej zasobności w próchnicę. Wykazują dość dużą odporność na suszę. Nie należy jednak sadzić poziomek na glebach piaszczystych, które szybko wysychają. Ich płytkie korzenie na takim typie podłoża bardzo szybko uległy by przeschnięciu.

Owoc poziomki jest bardzo smaczny jeśli ma odpowiednie warunki uprawy

Ściółkowanie, uprawa, gleba, stanowisko czyli wszystko to co bardzo ważne

Różni się nieco w zależności od przeznaczenia naszej uprawy. Jeśli jesteśmy rozsmakowani w owocach poziomki i chcemy mieć kilkadziesiąt lub kilkaset krzewów, to warto zainteresować się tematem ściółkowania. Na rzędach przeznaczonych pod uprawę rozkładamy włókninę, przymocowujemy ją do podłoża za pomocą specjalnych kołków, wycinamy w niej otwory, wykopujemy dołki i….wreszcie przechodzimy do sadzenia roślin. 😉 Międzyrzędzia pozostawiamy bez okrycia- ułatwi to nawożenie oraz przenikanie wody. Dzięki zastosowaniu ściółkowania będziemy mieć nie opiaszczone, czyste owoce oraz dużo mniej pracy przy odchwaszczaniu.
Amatorska uprawa ogrodowa nie wymaga ściółkowania, gdyż z kilkoma chwastami nie trudno sobie poradzić, podobnie z umyciem kilkunastu owoców.
Przed posadzeniem poziomek wykopujemy większy dołek i na spód wsypujemy kompost lub obornik. W kolejnym roku uprawy nasze roślinki zasilamy płynnym biohumusem, gnojówką z pokrzyw lub granulowanym obornikiem. Biohumus oraz obornik stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, natomiast gnojówkę z pokrzyw dwa razy w sezonie.
Pamiętajmy, że dobrze nawożone rośliny są bardzo odporne na choroby.
Poziomki owocują obficie przez kilka lat. Po upływie tego czasu owoce stają się mniejsze i stare rośliny należy zastąpić młodymi sadzonkami.

Czas na plony!- zbieramy pyszne poziomki

Ze względu to, że poziomka wytwarza małe owoce zbiór jest czasochłonny. W ciągu godziny zbierzemy ich około 2 kg. Zrywanie poziomek należy rozpocząć wcześnie rano tuż po wyschnięciu rosy. Mokre owoce są bardzo podatne na gnicie.

Uprawa w pojemnikach.

Pozioma może być z powodzeniem uprawiana w doniczkach. Jej delikatne kwiatki oraz błyszczące owoce mają niezwykle ozdobny charakter.
Donicę umieszczamy na stanowiskach słonecznych(owoce będą wtedy bardzo słodkie) i podlewamy dość często. Poziomki mają płytki system korzeniowy i nie tolerują przesuszenia. Niedobór wody będzie objawiał się więdnięciem liści oraz zmniejszoną ilością owoców. Aby woda z doniczki nie wyparowywała zbyt szybko nakryjcie ziemię włókniną, ściereczką lub słomą.
Do nawożenia roślin w doniczkach używajcie naturalnych nawozów płynnych. W sklepach ogrodniczych jest ich cała gama, więc za poradą sprzedawcy na pewno coś dobierzecie.
Na zimę okryjcie roślinkę agrowłókniną. Pozwoli jej to bez uszczerbku przetrwać niskie temperatury. Jeśli okres zimowy jest ciepły i słoneczny, to co jakiś czas sprawdzajcie wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlejcie poziomkę.
Uprawa pojemnikowa zapewni wam dużą ilość smacznych i aromatycznych owoców oraz namiastkę ogrodu nawet w miejskiej rzeczywistości.