Poziomka ‘Regina’ – Fragaria vesca ‘Regina’

Poziomka ‘Regina’- Fragaria vesca ‘Regina’

 

Silnie rosnąca odmiana poziomki. Tworzy zwarte krzaczki, składające się z dużej ilości soczysto-zielonych liści. Osiąga wysokość do 30 cm. Nie wytwarza rozłogów. Poziomka odmiany Regina cechuje się bardzo intensywnym wzrostem- można powiedzieć, że krzaki powiększają się w oczach. Owocuje dwa razy w sezonie- w praktyce wygląda to tak, że przez okres od połowy lipca do końca września na krzaczkach cały czas wiszą piękne, duże, intensywnie czerwone oraz silnie aromatyczne owoce. Poziomki wcześnie ruszają z wegetacją i już na początku kwietnia zaczynają wypuszczać pierwsze delikatne, zielone listki.

 

Odmiana Regina powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych, gdyż w takich warunkach wytwarza bardzo słodkie oraz aromatyczne owoce. Fragaria vesca Regina lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym, która musi być stale wilgotna. Jest to spowodowane wytwarzaniem przez nią bardzo płytkich korzeni, które są narażone na szybkie przesychanie podczas upalnych dni bez opadów. Dodatkowo musimy unikać stanowisk piaszczystych, z silnie przepuszczalną glebą. Poziomki nawozimy dwa razy w sezonie posypowo lub podlewając odpowiednią mieszanką. Wykorzystujmy nawozy o składzie naturalnym- przecież nikt nie chce jeść chemii. Dodatkowo przed sadzeniem stosujemy kompost lub obornik.

 

Poziomka Regina może mieć wszechstronne zastosowanie. Dzięki swojemu zwartemu pokrojowi, ozdobnym zielonym liściom oraz aromatycznym owocom idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Taras, balkon oraz parapet to miejsca, w których nie może zabraknąć donic z poziomkami. Odmiana Regina wytwarzająca bardzo duże owoce nadaje się do sadzenia na plantacjach poziomek. Uprawa połączona z przetwórstwem może stać się bardzo ciekawym pomysłem na biznes  prowadzony na spokojnej polskiej wsi. Ze względu na bardzo smaczne i zdrowe owoce poziomka powinna znaleźć się w ogrodzie każdego, kto ceni sobie naturalne pożywienie oraz radość płynącą z uprawy własnych, ekologicznych darów ziemi.