poziomka-rugia

Poziomka ‘Rugia’- Fragaria vesca ‘Rugia’- bardzo plenne odmiana

Poziomka ‘Rugia’- Fragaria vesca ‘Rugia’

 

Dość niska odmiana osiągająca wysokość 20-25 cm. Tworzy szerokie kępki o bardzo intensywnym i szybkim wzroście, powstałe z ciasno upakowanych, żywo zielonych liści. Poziomka Rugia wyróżnia się bardzo długim okresem owocowania- trwa on od połowy czerwca praktycznie aż do pierwszych przymrozków. Owoce są bardzo charakterystyczne. Cechują się podłużnym kształtem oraz intensywną czerwoną barwą( dojrzałe będą wręcz wiśniowe). Są średniej wielkości, mają bardzo słodki smak oraz aromat wyczuwalny z daleka. Poziomka Rugia jest odmianą plenną.

 

Jak pozostałe poziomki lubi gleby lekko kwaśne, dobrze chłonące oraz utrzymujące wilgoć. Płytkie korzenie jakie wytwarza uniemożliwiają jej sadzenie na stanowiskach piaszczystych oraz szybko przesychających. Spada wtedy plenność, a w upalne okresy roślina może uschnąć całkowicie. Gdy posiadamy w ogrodzie właśnie taki typ gleby, przed sadzeniem wykopujemy większy dołek i wypełniamy go ziemią o dobrym profilu wymieszaną z kompostem i sadzimy w nią naszą poziomkę Rugię. Nawozimy dwa razy w sezonie posypowo lub nawozem w płynie. Wybierajmy mieszanki wyprodukowane z naturalnych składników(biohumus, obornik granulowany). Poziomka Rugia wytwarza najsmaczniejsze owoce, gdy jest właściwie odżywiona oraz posadzona na stanowisku nasłonecznionym.

 

Fragaria vesca Rugia jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Jej wysoka plenność sprawia, że idealnie nadaje się do zakładania plantacji poziomki, które są świetną alternatywą do tradycyjnych upraw truskawek. W ogrodach amatorskich roślina ta dostarczy  nam smacznych oraz zdrowych owoców,a także niezapomnianych walorów estetycznych za sprawą delikatnych kwiatów oraz aromatycznych owoców. Mieszkasz w bloku? Posadź poziomkę na balkonie lub parapecie. Uzyskasz wtedy namiastkę ogrodu oraz rozświetlisz szarą miejską rzeczywistość intensywną zielono-czerwoną barwą liści i owoców.