poziomka-baron-solemacher

Poziomka ‘Baron Solemacher’- wymagająca, ale duża i pyszna

‘Baron Solemacher’- krótka charakterystyka

Szlachetna odmiana poziomki o jasnozielonych liściach, tworząca zwarte krzaczki, których wysokość nie przekracza 20 cm. Baron Solemacher daje plon od początku czerwca do pierwszych przymrozków. Wytwarza relatywnie duże owoce, o zaokrąglonym kształcie.Najważniejszy jest jednak smak- słodki oraz znacznie bardziej wyrazisty niż krewniaczki truskawki. Cechą charakterystyczną Poziomki Baron Solemacher jest zróżnicowana barwa owocu. Może ona przybierać całą gamę kolorów- od jasnożółtego do ciemnowiśniowego. Za sprawą silnego rozgałęzienia opisywana roślina jest bardzo plenna. Owocuje równo przez około 4-5 lat na jednym stanowisku.

Poziomka Baron Solemacher jest nieco kapryśna, ale ma duże owoce

Uprawa poziomek odmiany ‘Baron Solemacher’

Gleba przeznaczona pod uprawę powinna być dość żyzna oraz dobrze utrzymująca wilgoć. Poziomki wytwarzają płytkie korzenie, w związku z tym nie lubią gleb piaszczystych oraz szybko przesychających, na których to owocują bardzo słabo. Jeśli pechowo posiadamy właśnie taką ziemię, to przed sadzeniem wykopmy większy dołek, wypełnijmy go podłożem  ogrodniczym wymieszanym z kompostem i dopiero sadźmy poziomki. Pod uprawę wybierajmy stanowiska słoneczne- owoce będą słodkie oraz bardzo aromatyczne. W upalne okresy pamiętajmy o podlewaniu.
Mimo całego szeregu zalet Baron Solemacher na tle innych odmian wypada średnio. Jest dość kapryśny, podatny na niektóre choroby, jego owoce ciężko się przechowują i jest trochę mniej odporny na mróz niż pozostałe odmiany. Jednak jeśli poświęcimy mu odrobinę uwagi to odwdzięczy się intensywnym wzrostem oraz owocowaniem. Im trudniejsza uprawa, tym większa satysfakcja z efektu końcowego.

Dlaczego warto mieć tę poziomkę?

Sadźmy poziomki w ogrodach, na polach oraz balkonach. Znacznie bardziej aromatyczne i słodkie owoce niż u krewniaczki truskawki mogą stać się się ciekawą alternatywą. Odmiana Baron Solemacher mimo kilku wad i tak jest warta polecenia- szczególnie w uprawie amatorskiej. Dość duże owoce o ciekawym kolorze oraz niezapomniany aromat mogą upiększyć taras, balkon oraz przydomowy ogródek. A wyrazisty smak pozostanie z nami jeszcze przez długi czas od skosztowania plonu, który da odmiana poziomki o szlachetnej nazwie Baron Solemacher.